Moodulkorstnad on ette nähtud tänapäevastele tahkel- ja vedelkütusel põhinevatele ahjudele. Suurim erinevus puukütte ning teiste küttematerjalide vahel on põlemisprotsessi temperatuurid. Puuhalg põleb üldjuhul kõrgetel temperatuuridel, pelletgraanulid ja õli aga madalamatel kuumustel. See tähendab, et korstna siseseina tekib kondents, mis võib läbi vuukide immitseda. Seetõttu peab uuemal korstnal olema vastav sisesein ning vajadusel tahmase kondensi kollektorid.
Korstna sees olevad torud on sileda pinnaga, vastupidavad rooste, niiskuse ja happeliste kondensaatvedelike vastu.
Moodulkorstnaid on erinevaid, kuid üldiselt kahte tüüpi: roostevabast metallist ja keraamilistest plokkidest. Eesti turul on juba praegu kümneid erinevaid pakkujaid. Enne küttesüsteemi ja korstna valikut tasub kindlasti leida omale spetsialist, kes aitab valida parima lahenduse Sinu kodule.
Kuidas valida korsten?
- Küttekeha liik – millist materjali põletatakse?
- Küttekolde võimsus – suitsugaaside optimaalseks liikumiseks ei tohi korsten olla liiga lai ega liiga kitsas.
- Küttekehade arvu ning ventilatsioon ja kubu – igal objektil peab olema oma lõõr!
- Küttekeha erinõuded
- Erandjuhul võivad ühes lõõris olla küttekehad, mis kasutavad sama liiki kütust ning asuvad samal korrusel. Siis on soovitatav ülemine lõõr ehitada 45 kraadise nurgaga. Samuti tuleb ühendustorudele paigaldada siibrid.
- Eraldi korrustel asuvaid kütteallikaid ei tohi samasse lõõri ühendada.
- Kui kütteseadme väljundgaaside temperatuur ületab 400C, tuleb sellele alati paigaldada eraldi lõõr – näiteks sauna-ahi.
- Rõhkude erinevuse tõttu tuleb korterelamus iga korteri jaoks arvestada eraldi suitsulõõriga.
- Kivikorsten sobib tänapäeval vaid puuhaluga köetavale ahjule. Ka siis tuleks arvestada, et korstna sisesein keraamiliselt viimistleda, mis talub tahma ja näiteks madalrõhuga või niisket puitu põletades tekkivaid põlemisjääke paremini
Loe ka artiklit: Korstna valimine lähtuvalt kütteseadmest.
Korstna asukoht
Korstna paigaldamisel tuleb alati järgida tuleohutusnõudeid. Korsten peab asetsema kindlal ning liikumatul alusel.
Moodulkorsten on kaalult kergem, kui kivikorsten ning ei vaja spetsiaalset vundamenti. Piisab täisplokist alusest, betoon-mantelplokist või isegi korralikult armeeritud põrandast. Loe ka artiklit: Kivikorsten ABC.
Arvestada tuleb, et mitme lõõriga korstnad on raskemad, kui ühe lõõriga. Kandevõime kohta oskab kindlasti spetsialist ning paigaldaja nõu anda.
Korstnapits peab nii moodul- kui kivikorstna puhul ulatuma vähemalt 80cm üle katuseharja. See on välja toodud tuleohutusnõuete eeskirjas.
Miks eelistada moodulkorstent?
Sobib kõikidele küttesüsteemidele
Moodulkorsten on universaalne. Selle saab ehitada nii, et sobib ka puuhaluga köetavale ahjule – sellisel juhul tuleb tagada kõrgem temperatuuride taluvus. Samuti on see peamine variant tänapäevastele küttesüsteemidele – pelletiahi või gaasikatel.
Moodulkorstnale on lihtne juurde lisada näiteks ventilatsioonilõõrid, mis on vajalikud küttekehale lisaõhu toomiseks. Näiteks gaasikatel vajab efektiivseks toimimiseks tihtipeale rohkem õhku, kui ruumis on saadaval.
Väike ning kerge
Moodulkorsten on kergem ning väiksem, kui massiivne kivikorsten. Nii jääb kodus rohkem ruumi ja ruumilahendused saab projekteerida loovamalt ümber küttekeha ning korstna.
Samuti on moodulkorsten tunduvalt kergema kaaluga ja ei vaja nii tugevat vundamenti või aluspinda kui kivikorsten. Sobib ideaalselt kergema kaaluga kodudesse, näiteks moodul- ja elementmajadesse.
Vastupidav
Korstna siselõõr on ümar, sile ja happekindel. Suitsugaasid väljuvad korstnast spiraalina. Ümar toru võimaldab gaaside liikumist kiiremini ning efektiivsemalt võrreldes telliskorstna nelinurkse sisemusega.
Sile ning ühtlane sisepind tagab väga hea tõmbe. Lõõri sileda pinna külge ei jää tahm nii lihtsalt kinni ja seetõttu on ka korstna puhastamine lihtsam. Vastupidav toru sobib kõrgetele temperatuuridele. Madalatel temperatuuridel toimuva põlemisprotsessi puhul toimub korstnas kondenseerumine. Moodulkorstna sile pind ning vajadusel lisatud kollektorid tagavad tahmase kondentsi efektiivse äravoolu.
Lihtne ja kiire paigaldus
Telliskorstna ehitamine on ajamahukas tegevus, sest korraga soovitatakse ehitada mitte rohkem kui 2-3m. Kuni 10 meetrise korstna ehitus võtab sellisel juhul vähemalt 7-10 päeva. Moodulkorstna paigaldus võtab reeglina 1-2 tööpäeva. Elemendid on juba tehases ette valmistatud, need sobituvad hästi kokku ja on stabiilsed.
Ohutu süsteem
Moodulkorstna täislahendus on juba tootja poolt aastate jooksul testitud ning tagatud CE-märgistuse nõuetega. Korsten on ohutu ning töökindel.
Telliskorstna peamine puudus on, et selle töökindlust ja ohutus sõltub väga suuresti pottsepa kogemusest, oskustest ning staažist. Kivikorstna puudused tulevad enamasti aja möödudes välja. Samuti pole tundmatu laduja puhul tema oskused ja kogemused teada. Pärast vigade ilmnemist võib osutuda korstna ladunud pottsepaga suhtlus keeruliseks.
Korstna paigaldus – ülevaade
- Moodulkorstna paigalduseks kasutatakse müüriladumisnööri, kellut, vesiloodi, vispliga trelli ja mördinõu. Lisaks on vaja müürisegu ning erisegusid šamott-toru ühendamiseks korstnaga.
- Korstna asukoht tuleb määrata katuse läbiviigust nöörloodi abil.
- Ladumise lihtsustamiseks kasuta nurgalatte.
- Seina ja laotava korstna vahele tuleb lisada villplaat, et isoleerida põlemisel tekkiv kuumus.
- Korsten laotakse alt üles.
- Alusta puhastustoru ning mantelplokiga.
- Seejärel paigalda vill ümber puhastustoru.
- Jälgi jooksvalt, et korsten oleks loodis.
- Tahmaluukide paigaldus.
- Kondensaadikoguja paigaldamine – vajalik lisavarustus, kui tegemist on vedelkütte ahjuga.
- Šamott-toru ja ühendustoru paigaldus.
- Mantelplokid ja vill.
- Siibri paigaldamine.
- Villaplaadid ning siiber.
- Korstna armeerimine.
- Betoonist katteplaat.
- Lisaühenduste märkimine ning lõikamine.
- Tulekindel vill.
See on vaid peamine ning lihtsaim kirjeldus moodulkorstna paigaldamist. Tootja ja edasimüüja tagavad õige paigalduse ning korrektse juhendite täitmise. Kui see on Sinu esimene korsten ja varasemaid kogemusi pole, tuleks korstna ehitamise paigaldamiseks paigaldada spetsialistid. Igal tootjal ning edasimüüjal on omad sertifitseeritud paigaldajad, kes tagavad ka garantii. Tootjagarantii on moodulkorstendel enamasti umbes 30 aastat.