Materjal hakkab üha enam populaarsust koguma ja toode on nii võimekas, et sellega saab läbi viia erinevaid projekte. Mõned vaigud on mõeldud katmiseks ja teised paksemate kihtide valamiseks.
Mis on epoksiidvaik?
Epoksiidvaik leiutati 20. sajandi alguses, kuid selle populaarsus tõusis 1940. aastatel. Teises maailmasõjas kasutati vaiku teatud tööstusharudes metalli asemel, sest selle kasutamine oli ökonoomsem ning materjali töötlemine oli kiire ja odav.
Nagu eeldada võib, siis epoksiidvaiku vabas looduses ei leidu. Seda valmistatakse kahe komponendi . Seetõttu kuuluvad epoksiidvaigud sünteetiliste vaikude gruppi, kus tooted varieeruvad viskoossete vedela koostise ja kõrge sulamistemperatuuriga tahkete ainete vahel. Vaigu ja kõvendi kokkusegamisel saab alguse keemiline reaktsioon, mis võib kesta mitu tundi. Protsessi käigus muutub vaik tahkeks ja jääkproduktina eraldub sellest soojus. Vaigu ja kõvendi suhe kokkusegamisel võiks olla 1:2 või 1:4.
Kaubanduses leidub erinevate omadustega vaike. Saab valida keemilise reaktsiooni pikkuse, vastupidavuse, UV-kindla, läbipaistvuse, kuumakindluse ja maksimaalse kihi paksuse osas. Vaigu puhul on tegu termoreaktiivse ainega, mis tähendab, et selle kõvenemine sõltub keskkonna temperatuurist.
Kasutusala
Epoksiidvaik kogub ka ehitusvaldkonnas üha rohkem populaarsust, kuna seda saab kasutada nii kodus kui ka tööstuslike lahenduste juures. Näiteks sobib epoksiidvaik eluruumide põrandakatete, köögi tööpindade, kujude valamise, mööbli, kunstiehete, põrandate veekindlaks tegemise, liimi, paadi pealiskihi katmise ja paljude teiste tegemiste juurde.
Lisaks saab erinevaid epoksiidvaike kasutada lao-, kaupluse- ja bürooruumides, garaažis, koridoris, trepikojas, haiglas, müügisaalis jne. Vaik toimib ka kui hüdroisolatsioon.
Millega peab arvestama?
Esialgseks üllatuseks võib olla epoksiidvaigu hind, mis on võib-olla ka madala populaarsuse põhjus. Hind ei peaks olema põhjus, miks epoksiidvaigu valimisel otsustada odavama toote kasuks. Odavad tooted on sageli madalama kvaliteediga ja võivad sisaldada tervisele kahjulikke lahuseid või lahuseid, mis aurustuvad kõvenemise ajal. Seetõttu ei pruugi materjal täielikult kõveneda. On ka juhtumeid, kus vaik on kristallselge läbipaistvuse asemel kollakas.
Vaigu eelised
Olenevalt sellest, kus soovitakse epoksiidvaiku kasutada, tuleb arvestada, mida vaigult soovitakse. Pärast tardumist on vaik tugev, mistõttu talub see kuumust ja füüsilist survet. Niisiis saab epoksiidvaiku kasutada ka pinnakateteks. Oma mitmekülgsuse tõttu sobib vaiku kasutada koos erinevate materjalidega, nt saab sellega katta betoonpõrandaid või parandada puidust esemes olevaid auke.
Põranda valamisel soovitakse seda võimalikult kiiresti kasutada, sest kogu ehitus seisab, kui põrandale ei saa astuda. Ka siin tuleb appi vaik, sest olenevalt valitud tootest võib põrand kõveneda 30 minuti kuni kahe tunni jooksul. Betoonist põrandad kuivavad tunde ja puidust põranda kasutamine oleneb selle paigaldamise kiirusest. Epoksiidvaik on teiste toodetega võrreldes tugev ja ohutu valik.
Vaigu puudused
Epoksiidvaik koosneb kahest komponendist, mis tuleb korrektselt kokku segada. Vale vahekord mõjutab vaigu viskoossust, selle kõvenemise kiirust ja lõpptulemuse vastupidavust. Selleks, et vaiguga töötamine kulgeks sujuvalt, on see vaja hoolikalt ette valmistada. Vastasel juhul ehitustöödele kuluv aeg pikeneb ja hind kallineb.
Epoksiidvaiguga töötamisel tuleb meeles pidada, et tegu on keemilistest ainetest koosneva ehitusmaterjaliga, millest eralduvad gaasid võivad tekitada probleeme tervisele. Seega peab vaiguga töötamisel kasutama respiraatoriga maski, prille, kindaid ja pikkade varrukatega riideid. Kui vaik on tootja poolt määratud ajaga kõvenenud, siis ei teki materjali puudutamisel ega sissehingamisel enam ohtu tervisele.
Vaigu segamisel on väga oluline vaigu ja kõvendi suhe. Termoreaktiivse ainena lõpetab see ühel hetkel kõvenemise. Seda protsessi ei ole võimalik tagasi pöörata ega vaiku lisaks kõvendada. Kui pind on soovitust pehmem, siis tuleb terve põrand üles võtta ja uuesti alustada.
Eemaldamine
Epoksiidvaigul on tugev n-ö haardevõime ehk kui see on juba pinnale valatud ja kõvenenud, siis on seda väga raske eemaldada. Kui vaik on alles kõvenemas saab selle eemaldamiseks kasutada valget äädikat või metüülalkoholi ja karedat lappi.
Kõvenemise järel võib püüda seda eemaldada kraapimise või lihvimise teel, aga seda vaid siis, kui vaigu kogus on väike. Suuremate pindade puhul, kui vaik on valatud betooni või puidu peale, saab kasutada atsetooni. See on aga kergesti süttiv ja hingamisteid kahjustav aine, seega peaks seda meetodit kasutama vaid ruumides, millel on hea ventilatsioon.
Nagu värvi eemaldamiseks, saab ka vaigu eemaldamiseks kasutada kuumaõhufööni. Nii muutub aine pehmemaks, selle haardeomadused vähenevad ja vaigu saab eemaldada kaabitsa abil.