Probleemid projekti alguses
Esimene komistuskivi, mis võib kahjustada ehitustööde kvaliteeti, on aegunud projekti jooniste kasutamine. Ehitustöödele kaasatakse asjatundjaid ja võib juhtuda, et parandatud joonised ei jõua kõigi kaasosalisteni. Seda saab vältida, kui jooniste ajakohasuse eest vastutab üks isik. Selle töö võib enda kanda võtta näiteks töödejuhataja või lausa tellija. Selleks, et ehitusplatsil ei tekiks vale arusaama, peaks vananenud joonised platsilt eemaldama ja tagama, et kõigil oleks juurdepääs õigele versioonile.
Valede jooniste järgi ehitades võib viga märgata alles hiljem. See võib aga kalliks maksma minna. Sellise vea puhul tuleks kaaluda projekti ümber tegemist, sest enamasti pole majanduslikult mõistlik algset plaani taga ajada. Ainuke viis vältida selliseid vigu, on olla terve ehitustööde protsessi tähelepanelik ja luua hea suhtlus kõikide osapoolte vahel.
Liigne kiirustamine
Ehitamisel on palju aeganõudvaid protsesse, millega ei saa kiirustada. Sellised protsessid on näiteks betooni kivistumine, pahtli ja värvi kuivamine, plaatimistöödega seotud kuivamine jne. Tuleb varuda aega, sest muidu võivad hiljem esineda komplikatsioonid. Teatud määral saab neid protsesse kiirendada, näiteks võib kasutada kiirkuivavaid segusid jne, kuid ka nende puhul peab arvestama ajakuluga.
Reeglina läheb olukord kriitiliseks just ehitustööde lõpujärgus, kui üleandmise tähtaeg läheneb. Selles faasis kipuvad ehitajad kiirustama, nõudeid vältima ja võivad muutuda lohakaks.
Kiirustamise tagajärjel võib sisse sattuda palju vigu, mida peab hiljem ümber tegema ning veel aega ja raha kulutama. Sellise probleemi vältimiseks peaks koostama üksikasjaliku tööde tegemise ajaplaani ja sellest võimalikult rangelt kinni hoidma. Objektil tuleks teostada järelvalvet ja tehtud tööd peaks vajadusel laskma üle kontrollida.
Vähene kontroll
Vigu võib ette tulla iga projekti puhul, kuid suuremaks probleemiks võib saada nende mitte märkamine. Kõige kulukamaks saavad enamasti apsakad, mis tehakse projekti alguses, aga avastatakse alles hiljem. Selliste vigade alla võivad kuuluda eksimused, mida palja silmaga ei tuvasta, näiteks siseseinte valesti märkimine. Sellise vea tulemusena võib ruumi kasutamise mugavus kannatada saada ja kohati võib ruumi algne lahendus sootuks uue funktsiooni saada. Enamasti on selle ümber tegemine kulukas.
Ehitustööde puhul on tähtis iga samm korduvalt üle kontrollida, et hiljem ei tekiks ebameeldivaid üllatusi.
Ebapädevad töölised
Üks põhjuseid, miks ehitustööde kvaliteet võib madal olla, on ebapädevate inimeste kaasamine. Iga projekti puhul tasub kaasata kogenud asjatundja või vastava väljaõppe saanud spetsialistid. Läbi hange.ee keskkonna leiad kogenud asjatundjad ja võid olla kindel, et töö saab kvaliteetne. Keskkonnas on üle 10 000 ehitusfirma, seega jõuavad abikäed igasse Eesti otsa. Asjalik abiline töötab organiseeritult ja teab täpselt, kuidas erinevaid olukordi lahendada. Loe ka: Kuidas otsida ja valida oma ehitustööle teostaja?
Ebakvaliteetsed materjalid
Tõdemus, et ebakvaliteetsest toorainest ei saa korralikku tulemust, kehtib igas valdkonnas. Kindlasti on ka ehitustööde puhul tähtsal kohal materjali kvaliteet, sest enamasti tasub ära pikaajalisem lahendus, mida ei pea tihti välja vahetama. Pikaajalisem lahendus on ka loodussõbralikum ja vajab vähem ressursse. Kuigi ehitusmaterjalide hinnad aina kasvavad, soovitame võimalusel valida sobiv tooraine siiski tema omaduste, mitte ainult hinna järgi.
Ehitustööde puhul on oma roll ka tööriistadel ja tehnikal. Kvaliteetsema tulemuse saab oskuslikult kaasaegseid tööriistu kasutades.
Projekti ebapädev muutmine
Ehitusprotsessi käigus võib tekkida vajadus teha muudatusi. Tavaliselt on muudatuste põhjuseks soov teha ehitajate elu lihtsamaks või tööprotsessi loogilisemaks. Silma tasuks peal hoida aga vähese kaalumise järel tehtud muudatustel. Projekti käigus tekkinud muudatusi ei pea kartma, aga tuleb läbi mõelda nende vajalikkus ja kaaluda nende mõju projektile tervikuna. Iga muudatuse puhul tasub kaasata projekteerija, kes aitab leida ühiselt sobiva lahenduse.
Kokkuvõtteks
Ehitustööde kvaliteet kujuneb läbi pika protsessi. Iga etapi puhul peaks suunama tähelepanu tehtud töö ja ehitusprojekti vastavusele. Ühtegi otsust ja muudatust ei tohiks mõtlemata vastu võtta ja töö kvaliteedis ei tohiks järeleandmisi teha. Jälgima peab ka seda, et kõikidel osapooltel on õiged versioonid joonistest ja projekti muutmisel jõuab uus info kõigile korraga. Ehitustööde kvaliteedis on oluline roll suhtlemisel, ajagraafikust kinni hoidmisel ja piisaval kontrollil.