Kui Su peas ringlevad küsimused, et millist valida või mis oleks just Sinu kodule sobiv, siis oled täpselt õiges kohas. Käesolevas artiklis anname Sulle ülevaate erinevatest põrandakatetest, et saaksid aimu, milliseid lahendusi on olemas, mis võiks olla Sinu kodule õige ja mille kohta tuleks lähemalt lugeda.
Korkpõrand
Kork on looduslik ja ökoloogiline materjal. Korkpõrand on oma nime saanud korgitamme järgi, mis on juba tuhandeid aastaid olnud Portugali maastiku põlisasukas. See on hästi soe ning elastne ja suurepärane helisummutaja. Tegelikult on korkpõrandad väga populaarsed terves maailmas, kuna nad on ka vee-ning purunemiskindlad ehk kindlasti on kork üks vastupidavamaid materjale.
Korkpõranda headeks omadusteks võib lugeda ka seda, et põrand lisab hubast atmosfääri ja põrandat on lihtne puhastada, sest põrand ei tõmba tolmu endasse. Oma hinna poolest jääb korkpõrand pigem 20€-30€ ruutmeetri kohta. Selle paigaldusjuhendeid leiab internetist hulgaliselt, kuid võid alati palgata seda paigaldama ka spetsialisti. Korkpõranda kohta saad lähemalt lugeda siit.
Laminaatparkett
Laminaatparketi populaarsust on üha kasvanud, suuresti tänu selle paigaldamise ja hooldamise lihtsusele. Laminaatparkett leiutati 1977. aastal Rootsis ja seda müüdi esialgu Pergo nime all, kusjuures see on tänapäevani üks tuntumaid just seda tüüpi põrandakate tootvaid tehaseid.
Laminaatpõranda puhul on hästi oluline hoida see puhtana porist, liivast ja tolmust, kuna need võivad kriimustada põranda pealispinda. Ka vesi pole laminaatpõranda sõbraks, kuna vesi võib põhjustada paisumist ning pundumist. Põrand, mis on kaetud laminaatparketiga on hästi vastupidav ja mitmekülgne ning selle katte kasuks räägib ka võrdlemisi soodne hind - seda võrdluses näiteks kork või puitpõrandaga. Laminaatparketi kohta saad lähemalt lugeda siit.
Parkettpõrand
Parkettide maailm on väga kirju ja valik on äärmiselt lai. Võimalik on valida näiteks laud-, mosaiik-, lamell-, industriaal-, spoon-, kork-, ja ka laminaatparketi vahel.
Eestis võeti alates 17. sajandist kasutusele laudpõrandad ja seda tänu uuele tööriistale, milleks oli saag . Alles 19. sajandil jõudsid eestlased parkettpõrandani. Peamise materjalina kasutatakse parketi puhul enamasti puitu nagu näiteks tamme, pähklipuud, kirssi, mändi või vahert. Äärmiselt populaarseks on muutunud ka kallimad parketid, mis valmistatud näiteks mahagonist või bambusest.
Parketi hind on natukene krõbedam, kui korkpõranda hind, küll aga oleneb suuresti ka sellest, millise parketi kasuks Sa otsustad. Parketid on päris kauapüsivad ning ei vaja erilist hooldust. Seda tüüpi põrandakate sobib hästi kohta, kus ei käida välisjalatsitega ja kus on väiksem käimiskoormus. Korralikult hooldatud parkettpõrand muutub aja jooksul tugevamaks ning vajab pärast vähem hooldamist kui alguses.
Laudpõrand
Nagu ka eelnevalt välja toodud hakkasid Eestis laudpõrandad levima 17. sajandil ja on tänapäevani äärmiselt populaarne valik. Laudpõrand valitakse tavaliselt sellepärast, et ta tundub loomulikum ehk looduslähedasem ja seda on lihtne parandada. Küll aga vajab laudpõrand tihedamat hoolitsust, kui teised põrandakatted. Lisaks sellele tuleb enne põranda paigaldamist lasta materjalil vähemalt 2 nädalat sisekliimaga kohaneda, nii ühtlustub laudade niiskuse tase. Ruumides, kus on palju temperatuurikõikumisi peaks laudade kinnitamisega ootama oluliselt kauem.
Põrandalaudade hinnad on vägagi kõikuvad. Hind võib-olla nii odavam kui ka kallim võrreldes näiteks parketiga. Kõik oleneb sellest, millise puitmaterjali kasuks sa otsustad - kahtlemata mõjutab põrandalaua maksumust nii laua laius kui ka paksus. Eestis toodetakse põrandalauad enamasti männi- või kuuse materjalist.
Laudpõranda puhastamisel on oluline jälgida puhastusaine pH-sisaldust. Kui on õlitatud või õlivahaga töödeldud põrand, valitakse põranda puhastamiseks neutraalse pH-ga pesemisvahend. Parim valik on pesuvahend, mis sisaldab ka puidu jaoks vajalikke kaitseaineid.
Vinüülpõrandad
Vinüül tuntud ka kui PVC põrandakate on tugev ja äärmiselt kulumiskindel materjal. Vinüüliga kaetud põrandakatted on saadaval nii rullmaterjalina kui plaadina. See sobib suurepärasel rohkelt käidavatesse kohtadesse.
Erinevaid mustreid on tohutus kogustes ehk enda jaoks sobiva leiab endale igaüks. Vinüülkatet on võimalik toota ka biolagunevalt, mis teeb selle ka üpris keskkonnasõbralikuks. Vinüülpõrandad vajavad vähest hooldust ning on hõlpsasti puhastatavad.
Dekoratiivpõrand
Dekoratiivpõrand ehk disainpõrand on hästi vastupidav ning kindlasti sobib ka kõige elavama sisustusega kodule. On võimalik teha fotopõrandaid, 3D- pildiga põrandad, vabakäe või šabloonidega joonistatud põrandad jne, võimalusi on väga palju.
Dekoratiivpõrandaid on lihtne puhastada, nad on pikaealised, kulumiskindlad, niiskuskindlad ning muidugi dekoratiivsed. Dekoratiivpõrandad tehakse betoonile, hind varieerub päris palju, see oleneb kui palju on vaja aluspõrandat ette valmistada, palju on ruutmeetreid jms.
Vaipkate
Kellel meist poleks olnud lapsepõlve kodus vaipkatet põrandal, sellist mõnusat nostalgiahõngu on võimalik ka oma tänapäevasesse koju tuua. Vaipkate vajab rohkem hoolitsust kui mõni muu põrandakate. See võtab mustust ja tolmu väga lihtsalt enda sisse ning vaipkattest on raske plekke välja saada. Plekkide puhul tulebki jälgida, et ei kahjustaks vaibakiude, üldse on väga keeruline tagada selle põrandakatte puhul väga head hügieeni. Muidugi ei saa väita, et vaippõrand oleks täiesti halb otsus, kindlasti mitte.
Vaipkate lisab ruumile palju hubasust. Miks mitte katta äripõrandad silmusvaibaga, mis püsib kaua ilusana ja hinna-kvaliteedi suhe on igati mõistlik. Väidetakse, et silmusvaip aitab hoida õhku puhtamana, mistõttu on see ka parem tervisele. Vaipkatte plussiks räägib ka see, et sortimendi valik on äärmiselt lai ning pole kahtlust, et sisustuselemendina on ta vägagi mõjukas. Vaipkatete kohta saad lähemalt lugeda siit.
Tehismuru
Viimasena käsitleme mittetraditsioonilist põrandakatet, milleks on tehismuru. Peamiselt leiab nimetatud põrandakattematerjal kasutust näiteks rõdul või terrassil. Kunstmuru põrandakatte puhul on oluline jälgida, et tal oleks hea UV-kaitse, kuna see peab vastu pidama erinevatele ilmastikuoludele. Kunstmuru tekitab mugava maalähedase tunde ja kahtlemata on selle hooldamine lihtsam võrreldes tavalise muruga. Samuti on kunstmuru paigaldamine lihtne ja seda saab kasutada väga erinevatele materjalidele nagu näiteks puit-, tsement-, metallpinna jne peale.
Kokkuvõtte
Loodame, et said siit artiklist ülevaate erinevatest põrandakatte tüüpidest ja võimalustest. Põrandakatete valik on äärmiselt mitmekesine ja igaüks peab ise otsustama, mis sobib tema vajadustega kõige paremini. Enamik põrandakatteid on võimalik küll iseseisalt paigaldada, kuid parima tulemuse jaoks soovitame kasutada siiski professionaalide abi.