Kuidas alustada valikuga?
Levinud piirdetüübid Eestis (lähemalt saad lugeda aiatüübi kohta klikkides järgnevale lingile):
- Puitaed
- Metallaed
- Kiviaed
- Võrkaed
- Keevispaneelaed
Puitaed
On siinmail üks armastatuim ja traditsioonilisemaid valikuid, sest puitu, mida materjaliks kasutada, meil jagub. Lisaks sobib see ka hästi pea igasse keskkonda. Oluline aspekt vastupidava puitpiirde juures on aga selle töötlus- ja hooldusviis. Sageli ostetakse kallilt tavalisi puitlippe, isegi kui sama hinna eest on võimalik soetada palju püsivam termotöödeldud materjal, mis vajab oluliselt vähem hooldust ja on niiskuse suhtes tugevam.
Puitaiad jagunevad horisontaalseteks ja vertikaalseteks ehk lippaedadeks, millest viimased on klassikalisemaks valikuks. Viimasel paaril kümnendil on aga üha rohkem hakanud levima ka horisontaalne tüüp, mis võimaldab kasutada vähem materjali ja kinnituskoht, mis võib seeläbi osutuda soodsamaks valikuks. Lisaks lubab puit meile ka disaini vallas piisavalt valikuvabadust. Näiteks on võimalik mängida lippide paigutamistihedusega sõltuvalt sellest, mil määral soovite varju nii ilmastiku või naabrite eest, ning kuivõrd soovite õhulisust ja läbipaistvust.
Võrkaed
Seda aiatüüpi valmistatakse kas keevisvõrgust või punutud võrgust. Viimase korral vajavad postid pingutustraati, millele omakorda kinnitatakse võrk. Võrreldes puiduga, on seda piiret kiirem paigaldada, ja kindlasti on see ka odavam lahendus. Täpsemalt mõjutab aga võrkaia hinda ja tugevust traadi paksus, silma suurus ning ka postide jämedus ja töötlusviis. Siinkohal on oluline teada, et mida väiksem on silma suurus ning paksem on materjal, seda tugevam see ka on.
Küll aga ei paku võrk niivõrd hästi visuaalset ja helilist eraldatust, ega kaitset ka vandalismi eest. Samuti on see tundlik lumeraskuse suhtes, mis võib võrgu välja venitada või kahjustada ühendusdetaile. Sellegi poolest võib see olla heaks variandiks kinnistu külgmistel või tagumisel serval. Kokkuvõttes on see meil Eestis üsnagi levinud aiatüübiks.
Keevispaneelaed
See võrkaia tüüp on tavalise punutud võrgu kõrval tunduvalt vastupidavam, ent ka kallim. Paneeli silmus on kandilise kujuga, ning selle traadid on omavahel kokku keevitatud. Mõjudes küll õhuliselt, on see aga võrdlemisi suurt turvalisust tagav aia tüüp kuna sellest on keeruline üle ronida ja ka üsna vastupidav vandaalitsemisele.
Keevispaneelaed jaguneb tavaliselt 2D ja 3D paneelaedadeks, millest viimane on levinum ja odavam variant. Mõlemalt paneeli tüüpi saab tellida vastupidava kuumtsingitud töötlusega ja endale meelepärase värvitooniga.
Kiviaed
Kivipiire on lahutamatu osa eestlaste kultuuripärandist. Traditsiooniliselt sõltus materjali valik sellest, millist kivimit piirkonnas parajasti rohkem leidus — kas siis enamasti pae- või raudkivi. Tänapäeval mängib muidugi olulist rolli peale pelgalt praktilise funktsiooni täitmise ka aia visuaalne väljanägemine, seega on kiviaia tüüp ajaloo vältel palju muutunud — eelkõige aia ladumisstiili, kalde ning kivide korrapärasuse osas.
Seega on nüüdisajal kivimeid saadaval nii plaadi, kuubi, ümaral, õhukese kilda või hoopis ebakorrapärase tahuka kujul, ning seda eri suurustes. Kivi ei ole kuigi nõudlik, ning võib õige paigaldamise osas olla vastupidav kuni sadu aastaid. Et ka tänapäeval rohkem levinud betoonaedade paigaldustöö on üpriski hinnaline ja keeruline, soovitame betooni eelistades valida valmisplokid.
Metallaed
See prestiižne aiatüüp on tuntud oma tugevuse ja väheste hooldustööde tõttu, ent samuti ka oma hinnaklassi tõttu, mis on eriti krõbe siis, kui tegu on eritellimusliku sepatööga. Küll aga kulub see esialgne investeering ära, arvestades selle mitmekümnete aastate pikkust elukaart. Väärikas varbaed on kauakestev valik meie kliimatingimustes, kus lumi seda ei mõjuta. Efektiivne on see ka turvalisuse tagamisel ning lemmikloomade liikumisvabaduse piiramisel.
Soovitusi
Igasuguse ehitusprojekti puhul on alati abiks lihtsa eskiisjoonise koostamine, mis aitab teil enne töödega alustamist arvesse võtta ka kõiki kinnistul olevaid objekte ja kommunikatsioonide teid. Kui olete oma krundi piiride suhtes veendunud, siis jälgige ka seda, et projekteeritav aed jääks krundi piiride sisse. Mõelge hoolikalt läbi ka väravate suurus, tüüp — kas tiib- või lükandvärav, nende asukoht ning ka kasutajaskond ning kas värav on eeskätt mõeldud jalakäijatele või autodele. Siinkohal tasub koeraomanikel silmas pidada ka seda, et paks lumi ei võimaldaks loomadel üle aia hüpata.
Kui on vähegi võimalik, siis otsustage pigem tugevama materjali kasuks, mis jääks ilmastikule vastu pidama aastateks. Näiteks tasub mõelda, kuidas hakkavad piiret mõjutama ka tänavapuhastusmasinate poolt kokku kogutud lumevõlvid, mis teie aia ümber tekivad. Asukohast rääkides peab läbi mõtlema ka selle, et kas teie piire peab olema vastupidav ka vandalismi suhtes.
Kokkuvõte
Aed on oluline osa kinnistu terviklikkuse moodustamise juures. Et leida endale sobiv aiatüüp, on aga tarvis mitmed asjaolud enda jaoks läbi mõtestada. Mida aiapiirde puhul prioriteetideks peate, ning oluline on teada ka oma eelarvet. Mis tahes piirdetüübi kasuks valik osutub, on põhiline see, et materjal, aia paigaldus ja hooldustööd oleksid kvaliteetsed. Kui leiate, et aia ehitamine on algusest lõpuni liiga suur ettevõtmine, siis võite alati pöörduda spetsialistide poole.