+ Lisa oma töö      

Millist fassaadimaterjali valida?

12. mai 2021 Hange.ee
Tagasi
fassaadimaterjali valimine, välisfassaad, millist fassaadi valida, fassaadi valimine

Hoone välisseina puhul ei ole oluline vaid välimus - välisfassaad peaks pakkuma kaitset niiskuse eest ja aitama hoida soojust. Et Eesti kliimas püsiks fassaad puhas ja terve on seda vaja regulaarselt hooldada ja värskendada.

Fassaadi materjali valikul tuleb arvestada mitmete faktoritega: välimus, stiil, soojapidavus. Peamine tegur on enamasti materjali kulu, vastupidavus ning eluiga.

Kui valid oma kodule uut fassaadi, arvesta ka sellega, kui tihti peab seda uuendama või välja vahetama. Selleks toome välja enamlevinud fassaadimaterjalide lühikirjeldused.

Puitvooder

Puit on loodus- ja inimsõbralik, esteetiliselt ilus ja hubane materjal, mis annab majale sooja välisilme. Puidu eluiga on regulaarse ja õige hoolduse korral 50-100 aastat. Lahtitulnud laudu on lihtne vahetada ja üle värvida.
Puit vajab vastupidavuse tõstmiseks lisaimmutust nii niiskuse kui ka UV-kiirguse vastu. Puit pole eriti vastupidav niiskuse ja temperatuuri kõikumistele. Ei pea vastu mehaanilisele survele – kerge vigastada.

Lisaks peab arvestama regulaarsete hooldustöödega ning üle värvimisega reeglina iga 10-12 aasta tagant. Kuigi immutusega on võimalik kaitsta esmase tule eest, on puit siiski võrdlemisi kergesti süttiv. Puit on vastuvõtlik ka kahjuritele – termiidid, rähn, jne.

Fassaaditellised (kivifassaad)

Esteetiliselt ilus ning luksuslik. Kivi on kauakestev, tule- ja veekindel ning äärmiselt vastupidav nii ilmastikule, kui ka mehaanilisele survele. Erinevaid kivi lahendusi on suur valik. Kivimaterjal on looduslik ning hingav. Üksikuid kive on lihtne asendada. Aitab hoida soojust ning suvel jahedust.

Kui vundament on korralik ning maja ei vaju, on tellis-fassaadi eluiga 30-40 aastat. Põletatud savitellis näeb ka palju aastaid hiljem samasugune välja. Kivifassaad on töömahukas ning nõuab suurt investeeringut. Kuigi tellis on vastupidav, siis pragude puhul on parandamine kallis ning vajab spetsialisti abi. Vajab hooldust – peamiselt puhastamist.

Plastikvooder

Plastikmaterjali suurimaks eeliseks on soodne hind. Samuti on plastik äärmiselt vastupidav niiskusele ning takistab hallituse levikut. Enamasti jäljendab plastik just puitimitatsiooni ning on sellega võrreldes lihtsam hooldada ning ilmastikule vastupidavam. Plastikul on väga suur valik erinevaid profiile ehk mustreid ning värve.

Siiski ei asenda plastik puidu naturaalset ilmet. Plastik hingab vähem kui looduslikud materjalid ning maja võib tunduda umbne. Eraldab kahjulikke aineid. Ei talu külma ega UV-kiirgust. Pinnale tekib staatiline elekter ning tõmbab külge tolmu. Pole vastupidav mehaanilisele vigastusele ning on väga tuleohtlik materjal.

Kõrgsurvelaminaat

... on eksklusiivne fassaadimaterjal, mis on kõrge rõhu ja temperatuuril kokku pressitud puidukiududest ja vaikude segust. Paneelid on mustust hülgavad ning äärmiselt vastupidavad nii ilmastikutingimustele (niiskus ja UV-kiirgus) kui ka löökidele. Laminaat peab ilma välimust muutmata vastu aastakümneid ning ei vaja hooldust.

Alumiiniumkomposiit

...koosneb kahest alumiiniumlehest, millel on mineraalne sisu. Alumiiniumplaatide eelised on tugevus, vastupidavus ilmastikutingimustele, tulekindlus ja kauakestvus. Alumiiniumkomposiit on väga paindlik ning kergesti töödeldav tänu millele on võimalik seda kasutada ka keerukamate ehitiste fassaadiks. Lisaks on alumiinium väga kerge kaaluga ning alati taaskasutatav. Väga laia värvi- ja vormilahenduste valikuga. Üldjuhul hooldust ei vaja.

Võivad tekkida mõlgid näiteks suure tormi või rahe tõttu. Oma eripärase välimuse ning paindlikkuse tõttu kasutatakse pigem näiteks restoranide, lennujaamade, hotellide, jne välisfassaadiks.

Krohvitud fassaad

Efektne välimus ning erinevad värvi- ja profiili lahendused teevad krohvist ühe eelistatuima fassaadi materjali. Krohvi on lihtne paigaldada ning see on looduslik materjal, mis hingab, on vee- ja tulekindel.

Eelkõige õhekrohv kipub välisfassaadis oma esialgset välimust kaotama juba 4-5 aasta pärast. Lisaks värvi muutusele kipub krohv ka pragunema ning määrduma. Krohvi elueaks peetakse 30 aastat, kuid enamasti peab parandustöid hakkama tegema juba 10-15 aasta pärast või hoopis kogu fassaadi üle krohvima. Selle peamiseks põhjuseks on vead paigalduse ajal. Krohv on äärmiselt vastuvõtlik temperatuuri ning külma-kuuma vaheldumisele. Krohvimise ajal ei tohiks esineda öökülmasid ning nii alus- kui ka pealiskiht peab saama korralikult ära kuivada. Nii liiga paks kui ka liiga õhuke kiht vajavad juba mõne aasta jooksul ümbertegemist.

Kiudtsement plaat

Tselluloosikidudega tugevdatud tsemendist kiudplaadid on looduslik materjal, mida on lihtne paigaldada, on vastupidav ilmastikule ja kriimustustele. Plaadid on tule- ning niiskuskindlad. Kiudtsement plaatidel on väga suur värvi- ning mustrivalik. Kiudtsemendi eluiga on kuni 70 aastat ja see on vastupidav nii UV-kiirgusele ja niiskusele. Samuti on kiudtsementi lihtne töödelda. Pärast paigaldust kiudtsement üldjuhul hooldust ei vaja.

Kuigi kiudtsemendil on väga palju eeliseid, peab arvestama, et nii materjal kui paigaldus on kulukas.

Keraamika

Keraamilised ning terrakota fassaadiplaadid on üldjuhul looduslik materjal, mida pressitakse suure surve all ning põletatakse kõrgel temperatuuril savist ja mineraalidest. Keraamika on UV-kiirguse, tule- ning niiskuskindel. Tavaliselt plaatide värv aja jooksul ei pleegi ning keraamiline plaat on väga kõva ning kriimustuskindel. Keraamilised plaadid on loodussõbralikud ning hiljem taaskasutatavad. Keraamiline plaat on sisuliselt vastupidav aastasadu, kuid on habras. Peamine puudus on väike põrutus- ja löögitaluvus ning esialgne kallis hind. 

Looduskivi

...on ilus ökoloogiline fassaadimaterjal, mida eestlased on kasutanud juba aastasadu. Lisaks luksuslikule välimusele, on looduskivi hingav ning annab hoonele massiivsuse. Samuti hoiab looduskivi suvel jahedust ning talvel paremini soojust. Looduskivil on mitmeid erinevaid värvi- ning vormi lahendusi. Eluiga 70-100 aastat vahest aastasadu. Looduskivi paigaldus on töömahukas ning pigem kallis lahendus.

Mida valikul silmas pidada?

Materjali vastupidavus – nii ilmale kui ka mehaanilisele survele

  • Tuleohutus;
  • Niiskuskindlus;
  • Maja hingavus;
  • Isiklikud eelistused välimuse osas;
  • Rahalised võimalused;
  • Maja stiil ning sobivus;
  • Hilisemad parandus- ning hooldustööd;
  • Siledamat pinda on lihtsam hooldada ning puhastada, kui vormide ning tasapindadega pindu;
  • Krobelistele pindadele haakub bakter ning seen paremini.

Tänapäeval on levinud ka erinevate fassaadi materjalide sobitamine kombineerides omavahel metalli, kivi, plaate, jne.

Kokkuvõtteks

Kõige olulisem valiku puhul on siiski isiklik eelistus – paigalda see, mis endale kõige rohkem meeldib. Teisena peab muidugi arvestama esialgse materjali ning paigalduse kuluga, kuid kindlasti peab teadma ka erinevate materjalide eluiga ning hilisemaid parandus- või väljavahetamise kulusid.

Üldjuhul võib arvestada, et mida vastupidavam ja ka loodussõbralikum on materjal (näiteks kivi ja kiudtsement), seda suuremate esialgsete väljaminekutega tuleb arvestada.

Arvestades kõiki asjaolusid, parima tulemuse saavutamiseks konsulteeri kindlasti spetsialistiga.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge