+ Lisa oma töö      

Milliseid plaate valida?

23. aprill 2021 Hange.ee
Tagasi
Milliseid plaate valida, milliseid keraamilisi plaate valida, kuidas valida plaate, keraamilised plaadid

Plaadivalikul tuleb alati lähtuda ruumi eripäradest ja otstarbest. Näiteks välistingimustes kasutatavad plaadid peavad olema niiskus- ja külmakindlad, seevastu basseinis kasutatavad plaadid on kõige rohkem vett taluvad. Vannitoa või aurusauna plaadid peavad samuti olema hästi niiskust ning kuumust taluvad. Pliidi tagune köögisein peab olema kaetud kuumakindla plaadi ja vuugiga. Põrandaplaadid taluvad survet paremini kui seinaplaadid.

Plaatide kasutuskohad on peaaegu lõputut – õues terrassil, basseinis, põrandal, seintes, vannitoas, köögis, elutoas jt ruumides. Plaadid on üldjuhul keraamilised, klaasist, või looduskivist. Looduskivi tuleb kaitsevahendiga üle värvida, et sulgeda plaadi poorid, mis hoiab looduskivi kauem puhtana. 

Enne plaatimist peab aluspind olema hästi ettevalmistatud – puhastatud, lahtine aluspind eemaldatud ja ebatasasused ühtlustatud ning siledaks viimistletud. Pinnavead võivad tekitada mittenakkumist ning plaadi mõranemist. Seinad peavad olema loodis. Vannitoa ja teiste märgade ruumide seinad vajavad lisaks ka kvaliteetset ning põhjalikku hüdroisolatsiooni. Loe meie artikleid plaatimise ning seina viimistluse kohta. 

Seina- ja põrandaplaadid

Põrandaplaadid

Põrandale pannakse tugevam plaat, kui seina. Parim aluspind on üldjuhul valatud betoon. Põrandale ei sobi seinaplaadid ning vastupidi. Põrandaplaat on tugevam ning vastupidavam ja vajab piisavalt plaadisegu aluspinna ning plaadi vahele. 

Seinaplaadid

Seina paigaldatakse plaadid, mis on aga õhemad ja seetõttu ka kergemad ning vajavad vähem plaadisegu. Plaatide valik on suur ja mitmekesine. Samuti on valikus olevate plaatide disain mitmekesine ning erinevate plaatide kombineerimine aitab ruumidele lisada ilu ning omapära. Plaadi valikul lähtu ruumide vajadusest – otstarbest, suurusest, interjööri stiilist, jms. 

Plaatidega on hea rõhutada erinevate stiilide eripära – näiteks lillemustritega tood esile romantilist stiili, suured neutraalse toonis seinaplaadid toovad aga esile minimalismi või modernset stiili. 

Plaadid erinevatesse ruumidesse

Kööki

Nii köögi põrandal kui ka seintes on sobilik kasutada plaate. Valik on mitmekesine ning tihtipeale on saadaval plaatide seeriad, mis sobivad omavahel nii värvide ja mustrite poolest. 

Pliidi taga oleval seinaga peab olema ettevaatlik – glasuurplaatidelt tuleb rasv küll maha, kuid rasva eemaldavad pesuvahendid on happelised ning võivad plaadi glasuurkihti söövitada ning rikkuda. Pliidi taga olev plaat peab taluma ka kuumust. Konsulteeri kindlasti müüjaga enne plaatide soetamist. Pliidi taha sobib ka klaaspind, värv või metallplaat mis omakorda lisab põneva detaili köögi interjööri. 

Elutuppa

Plaadid on: efektsed, kui disainielement, kauakestvad ning lihtsasti hooldatavad. Elutuppa sobib lisaks tavapärastele seinplaatidele ka aktsenti lisavad dekoorplaadid. Mängides erinevate mustrite, värvide ning plaadi paigaldustehnikatega, on võimalused lõputud ning kinni vaid oma loomingulisuses. Kindlasti tasub võtta inspiratsiooni sisustusblogidest, -ajakirjadest ja -saadetest. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Vannituppa

Väiksemasse vannituppa - paigaldatud suured ja heledad plaadid loovad suurema ruumi tunde, kui see tegelikult on. Väikesest pinnast jätab suurema mulje ka teemantpind ehk diagonaalselt paigaldatud plaadid. Siiski tuleb arvestada, et diagonaalselt paigaldatud plaatide puhul on kõige suurem materjalikadu, sest plaadid vajavad mitmel viisil lõikamist. Rohkem lõikeid muudab paigaldamise keerukamaks, mis kahtlemata avaldab mõju nii materjali maksumusele kui paigaldushinnale. Samuti esineb rohkem materjalikadu suurte plaatide puhul väikeses ruumis. Märgades ruumides olevad plaadid ei tohi märjaks saades muutuda libedaks, mistõttu tuleb valida plaadid, mis on libisemiskindlas grupis ehk pisut karedamad.

Milliseid plaate valida, milliseid keraamilisi plaate valida, kuidas valida plaate, keraamilised plaadid, vannitoa plaadid

Seintel võib kasutada ka kalasabamustrit, mis tekitab illusiooni suuremast ruumist. Kalasaba mustriks sobivad hästi keskmises suuruses ristkülikukujulised plaadid. Mustrid ja tumedad värvid teevad ruumi kitsamaks. 

Suuremas vannitoas saab rohkem mängida värvide, mustrite ja plaatide suurusega. Plaatide valik on külluslik ning olenevalt meeldivusest ja kodu stiilist, saab omavahel kombineerida värve, mustreid, läikivaid või matte, suuri ja väikseid plaate, metallik- ning neutraalseid toone. 

Kõige olulisem on vannitubade puhul jälgida, et nii plaadid, plaadisegu ning vuugid on niiskuskindlad. Vastasel juhul pääseb niiskus plaatide taha ning võib tekitada hallituskahju. Nurkade ning ühenduskohtade viimistlus peab olema tehtud laitmatult, et vesi ei pääseks plaatidest edasi. 

Lisaks mõtle plaadivalikul ka puhtuse hoidmisele: vuugivahesid peab regulaarselt puhastama, mida väiksem plaat, seda rohkem on vuugivahesid. Vale vuugi valikul ning vähese ventilatsiooniga vannitubades koguneb hallitus just vuugivahedesse.

Erinevad plaaditüübid

Ehituspoest või plaatidele spetsialiseerunud salongidest keraamilisi plaate soetades tasub jälgida ka plaatide sorti, mis jagunevad kaheks: I ja II sort. Esimene neist on kõrgem klass, teisest võib aga leida normist erinevaid plaat, näiteks on erinevusi värvi, glasuuri või mõõtude osas, see omakorda mõjutab ka plaatide hinda. Plaadid jagunevad veel lisaks ka külma-, libisemis- ja kulumiskindluse klasside järgi erinevatesse gruppidesse. Mistõttu on enne plaadi ostmist vaja täpselt läbi mõelda, mis plaaditüüpi kus kasutada ning konsulteerida ka valdkonna spetsialistiga.

Suured plaadid ... on ilusad, moes ning jätavad vähem vuugivahesid. Arvesta, et need võivad olla kallimad, neid on keerulisem transportida ja plaadi mõõtu lõikamiseks on vaja eriti suurt plaadilõikurit. Väiksemgi viga plaadi lõikamisel võib tähendada selle täielikku rikkumist. Lisaks tuleb kasutada rohkem plaadisegu, et aluspinnaga hästi nakkuda. Suurte plaatide segu sisaldab rohkem liimi. Lisaks peab suurte plaatide puhul peab olema eriti ettevaatlik, et aluspind on korralikult puhas ning viimistletud. Vana krohv või tapeet tuleb suurema raskuse all maha ning kogu plaatimine on rikutud. Loe meie artiklit „Plaatimistöödel tehtavad vead“. 

Mosaiikplaadid on maksimaalselt 10x10 cm suuruses tillukesed plaadid, mis on enamasti võrguga ühendatud suuremaks detailiks, et oleks lihtsam paigaldada. Võrku saab lõigata väiksemateks tükkideks, mis annavad suuremaid võimalusi mosaiiki kombineerida. Mosaiikplaadid on tavaliselt keraamilised, klaasist, looduskivist ja võib leida ka kominatsioone erinevatest materjalidest.

Klaas- ja looduskivi mosaiike tuleb paigaldada valge plaatimisseguga. Tumedat värvi segud võivad plaatidest läbi kumada ning moonutada soovitud tulemust. Lisaks tuleb jälgida, et vuugisegu sobib kivile. Liiga tugev värvipigment imendub looduskivisse ning rikub plaadi. 

Portet kasutatakse erinevate plaatide eraldamiseks. Näiteks vannitoas on tihtipeale kahte erinevat värvi tasapinnad, mis küll üksteist täiendavad, kuid eraldatakse mustrilise või isegi ruumilise portega. Lisaks kasutatakse portet ka fuajeedes ja harvem köögis. Porte on saadaval keraamilisena, klaasist, looduskivist või metallist. Tihtipeale kuulub porte äär teatud plaatide seeria juurde ning täiendab valitud värve ja mustreid. 

Dekoor ehk iluplaate kasutatakse vaid teiste plaatidega kombineerides. Need lisavad aktsenti, loovad eripära ning iludetaile, kuid võivad ülekülluses mõjuda koormavalt. Lisaks on dekoorplaadid enamasti väga kallid. Enamasti kuulub dekoorplaat teatud sarja ning täiendab keraamiliste plaatide komplekti. 

Dekoorplaate kasutatakse tihtipeale eraldiseisvana üksi, ribana, harvem suuremal alal. Erinevad värvid, mustrid ja mõõdud pakuvad mitmekesiseid lahendusi. Dekoorplaadid võivad rõhutada sisustusstiili. Näiteks erinevad metallikvärvid sobivad luksusliku või industriaalstiiliga. Külluslikud lillemustrid toovad paremini esile romantilise stiili eripära. 

Erinevate plaatidega vali vastavad segud: 

  • Põrandaplaatide paigalduseks kasutatakse hästi voolavat segu, mis hoiab pinna ühtlase ning talub survet. 
  • Kuivade ruumide põrandate plaatimisel tuleb pind katta nakkedispersiooniga, mis reguleerib aluspinna imavust ja reguleerib segu niiskust ning nakkuvust aluspinnaga. 
  • Vannitubade ning saunaruumide ühenduskohtades peab kindlasti kasutama elastseid segusid, mis hoiavad ära pinge, mis niisketes ruumides omaselt võib plaatidesse mõrad tekitada. 
  • Hele kergsegu sobib niisketesse ruumidesse ning heledate plaatide paigalduseks. 
  • Välistingimustes peab kasutama ilmastikukindlaid segusid, mis on niiskus- ja külmakindel ning on hea kandevõimega.  Plaatimisel ning kuivamisel ei tohiks välistemperatuur langeda alla 10 kraadi C. 

Parima tulemuse saavutamiseks vali plaatimis- ja vuugisegud samalt tootjalt. Kindlasti tutvu plaatide ning segude sobivusega ning konsulteeri asjatundjaga. 

Plaatimine vajab teadmisi ning oskuseid. Et ära hoida kallite plaatide väljavahetamist, konsulteeri kindlasti spetsialistiga. Asjatundmatu lähenemine võib minna väga kulukaks, kui töö peab ümber tegema ning uue partii plaate soetama, millel võivad olla võrreldes juba paigaldatud plaatidega tooni erinevused. Professionaalidel on olemas nii vajalikud teadmised ja oskused kui ka tööriistad, et tagada soovitud tulemus. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge