Suurus
Kõige esimese asjana tuleb paika panna valamu suurus. Selle otsuse tegemisel on kaalukaussidel ühel pool meie soovid ja teisel pool köögi mõõdud. Kui köögipinda on palju, siis pole mingi probleem sinna mahutada meetri pikkust valamut, kuid kui vaba lauapind on limiteeritud, siis ei maksa mitte mingil juhul plaanida kööki kaubandusvõrgu kõige suuremat kraanikaussi. Sellisel juhul tuleb valida traditsiooniline ühe kapi peale mahtuv valamu ja kui tundub, et suurem kraanikauss on oluline, siis saab maksimaalselt mahtu juurde tekitada valides kandilise kujuga sügavama kausi.
Kui köögipinda on palju, on otsus puhtalt sinu enda teha. Siiski ei tasu lihtsalt igaks juhuks suurema kraanikausi kasuks otsustada. Võta arvesse, et mida rohkem valamupinda köögis on, seda vaevanõudvamaks kujuneb ka selle puhastusprotsess. Siiski, kui sul on vaja aegajalt käsitsi pesta suuri potte-panne, siis on suur valamu igati õigustatud valik.
Juhul, kui uus valamu installeeritakse vana asemele, tasub esimese asjana võtta vana valamu mõõdud, mida uue valimisel võiks arvesse võtta. Kõige lihtsam variant on alati asendada vana täpselt samades mõõtudes uue valamuga ja kui see ei ole võimalik, siis pigem valida veidi suurem variant, kuna sel juhul ei ole vaja vahetada välja köögipinda. Poole suurema valamu paigaldamine võib nõuda mastaapseid ümberehitustöid, kuid kui köögis ruumi on ja vajadus mahukama kraanikausi järele ka olemas, siis võib selline radikaalne samm lõppkokkuvõttes ennast kuhjaga ära tasuda.
Valamu tüüp
Kui valamu suurus on paika pandud, tuleb edasi otsustada, millist tüüpi see olema saab. Erinevat tüüpi kraanikausside kinnitusmeetodid on erinevad ja see seab omakorda nõuded valamukapile, mis seda toetama hakkab.
- Süvistatav valamu – kõige lihtsamini installeeritav valamu tüüp. Köögipinda lõigatakse sobivas mõõdus auk ja valamu uputatakse sinna sisse. Madal serv jääb seejuures köögipinna peale. Süvistatava valamu puhul on saadaval nii kandilise kui ka ümmarguse kujuga kausse.
- Nähtava esipaneeliga valamu – selle valamutüübi puhul asetatakse see ülejäänud köögikappidest madalamale valamukapile. Kraanikausi serv on selles kohas ühtlasi köögipinna välisservaks ja võib olla ülejäänud lauapinnast ettepoole eenduv.
- Integreeritud lauasisene valamu – kraanikauss integreeritakse lauapinda nii, et liitekohtasid ei ole näha ja jääb mulje nagu kõik oleks katkematult ühtne.
Valamu kausside arv
Kui kööki on võimalik paigaldada ainult väike valamu, siis ei ole teist varianti, kui valida ühe kausiga variant. Kuid kui tulevane valamu saab olema suur, tuleb otsustada mitme kausiga see olema hakkab.
- Ühe kausiga valamu eeliseks on üks suur ja lai ala, kus on mugav pesta suuri potte ja panne. Tavaliselt on selliste kausside seas saadaval ka sügavamaid variante, kui mitme kausiga versioonidel.
- Mitme kausiga valamute puhul on tegemist kas kahe või kolme kausiga variantidega. Kausid ei pea seejuures olema ühesuurused, leiab ka ühe suure ja teise väiksema kausiga valamuid. Sellise valamu peamiseks eeliseks on võimalus üheaegselt viia läbi mitut tööprotsessi: näiteks ühes kausis leotada nõusid ja teises pesta köögivilju.
Materjal
Materjalivalik on otsustusprotsessis väga oluline. Lisaks kenale väljanägemisele tuleb kaaluda ka selle vastupidavust puhastusprotseduuridele: mõned materjalid võivad küll väga kenad välja näha, kuid ei talu kõvade puhastusharjadega küürimist ja tugevamaid kemikaale.
- Roostevaba teras – kõige levinum variant ja seega on neid saadaval ka väga lai valik erinevaid mudeleid. Valiku tegemisel tuleb tähelepanu pöörata selle koostisele, kuna osad neist on tunduvalt kvaliteetsemad. Üldiselt on nad siiski kõik vastupidavad nii mehhaanilistele, kui ka keemilisetele mõjuritele, ning ainsaks miinuseks on kausile kuivavad ja hästi näha jäävad veepritsmete jäljed.
- Graniit – kuigi võimalik on paigaldada ka ehtsast graniidist valamu, siis enamus kaubandusvõrgus nähtavatest graniitvalamutest on tegelikult graniiti sisaldavast komposiitmaterjalist valmistatud. Sellised kunstlikult valmistatud graniitvalamud on siiski samuti väga vastupidavad ja kergesti hooldatavad ning ehtsast graniidist valamute ees on suureks eeliseks nende madalam hind ja kergem kaal. Nagu ka roostevabade valamute puhul võib nende kvaliteet siiski varieeruda, nii et enne valiku tegemist uuri materjali täpsemat koostist.
- Keraamika – kallimapoolne lahendus, kuid väga vastupidav. Sileda pinna tõttu ei määrdu kergesti ja on väga lihtsalt pestav.
- Vask – äärmiselt pilkupüüdev variant. See on materjal, millel on töötlemata kujul ka antimikroobsed omadused ja mis on 100% taaskasutatav . Miinuspoolelt tuleb sellise valamu puhul arvestada keerukama puhastusprotseduuriga ning tugevate kemikaalide kasutamist sellises kausis tuleb vältida.