Puit
Puitpõranda puhul võib tunduda, et tegemist ei ole köögi jaoks just kõige vastupidavama valikuga, siis õige pinnaviimistlusega (tugevad lakid ja värvid) on võimalik saavutada päris töökindel tulemus. Kindlasti tasub seda varianti kaaluda, kui tegemist on avatud elutoa-köögi lahendusega ja soovitakse saavutada interjööris ühtlast ilmet. Lisaks sellele on tegemist loodusliku materjaliga, mille eluaeg on äärmiselt pikk - vana ja väsinud pindmise kihi saab igal ajal maha lihvida ja uuesti viimistleda.
Siiski peab silmas pidama, et puitpõrand ei ole kunagi täiesti veekindel, seega tuleb olla hoolas ja maha läinud vedelikud sellelt koheselt ära pühkida. Samuti ei pea enamik puiduliike vastu raskete esemete mehhaanilisele survele ja lemmiklooma küüntele, mis tekitavad siledale põrandale aja jooksul hulgaliselt kriime ja lohke.
Laminaatparkett
Laminaatparketti peetakse tihti puitparketist odavamaks ja sellest tunduvalt kehvemaks variandiks, aga tegelikult on tänapäeva tehnoloogiad laminaatparketi omadusi kõvasti parandanud. Kvaliteetne laminaat peab väga hästi vastu igasugustele kriimustustele ning kui parketi vahed töödelda spetsiaalse vuugiseguga, siis on tagatud ka põranda veekindlus. Üleüldiselt on laminaati lihtne hooldada ning regulaarne puhastamine aitab hoida põrandat heas seisukorras. Lisaks on laminaatparketi valik üsna lai, mis võimaldab seda kasutada väga eriilmelistes interjöörides.
Kvaliteedivahe heal ja väga heal laminaatparketil võib olla päris suur, seega ei tasu lasta end eksitada liiga odaval hinnal - sellega võib hoopis endale karuteene teha. Samuti on oluline mõelda, kellele usaldada põranda paigaldus, sest vastupidava tulemuse saab vaid siis, kui see on korrektselt paigaldatud. Siinkohal peab mainima, et kui laminaatparkett saab kahjustada ja tekib vajadus parandustöödeks, tuleb kahjustada saanud koht ilmselt välja vahetada. See omakorda võib tähendada üsna suure ala üles võtmist.
Keraamilised plaadid
Keraamilised plaadid on üks vastupidavamaid põrandakattematerjale ning oma omadustelt sobivad nad imehästi ka kööki. Selline põrand on täiesti veekindel, kergesti puhastatav ja vastupidav kriimustustele. Ka keraamiliste plaatide valik on ääretult lai ja see annab võimaluse luua väga erinevaid disainilahendusi.
Siinkohal peab märkima, et selle põrandatüübi üks suurimaid miinuseid on materjali külmus, seega võiks keraamilisi plaate eelistada nendes elamutes, kus on olemas põrandaküte. Samuti on purunemisohus kõik nõud, mis sellisele põrandale kukuvad. Kui mõelda plaaditud põranda parandustöödele, siis plaatide asendamine võib olla päris keeruline - üks asi on samasuguse plaadi leidmine, aga teisalt võib raskeks osutuda kahjustada saanud plaadi eraldamine teistest nii, et teised plaadid kahjustada ei saaks.
Looduslik kivi
Looduslikust kivist põrand on mehhaaniliselt väga vastupidav ning võimaldab tuua ruumi midagi unikaalset ja luksuslikku. Näiteks graniitplaatidest põrand võib interjööri kaunistada aastakümneid, kui hooldada põrandat õigesti. Samuti tõstab loodusliku kivi kasutamine interjööris, kinnisvara hinda.Lisaks paljudele plussidele tuleks aga tähele panna, et kui looduslik kivi saab märjaks on tegemist ühe libedama materjaliga.
Sarnaselt keraamilistele plaatidele on tegemist kõva ja külma materjaliga ja ka siinkohal tuleks kasutada looduskivi nendes elamutes, kus on põrandaküte. Loodusliku kivi puhul peab arvestama ka sellega, et kuna tegemist on poorse materjaliga, siis ei ole see vastupidav vedelike ja kemikaalide mõjutustele. Igasugused kokkupuuted nendega võivad kivile jätta inetuid plekke, kuid regulaarne hooldus aitab vältida plekkide teket ja vee imendumist.
Linoleum
Naturaalne linoleum on põrandakattena loodussäästlik valik, sest seda valmistatakse peamiselt linaseemne õlist. Seejuures on see materjal odav, kergesti hooldatav ja piisavalt vastupidav ka köögis kasutamiseks. Linoleumi värvivalik on mitmekesine ning tänapäeval on võimalik tekitada linoleumiga mulje nagu põrandat kataks laminaatparkett.Enim tuleb tähelepanu pöörata linoleumi paigaldusele, sest kui vesi peaks pääsema katte alla, võib see kaasa tuua oluliselt suuremaid probleeme nagu hallituse tekke või aluspõranda suuremad kahjustused. Seega tuleb paigaldamisel kõik liitekohad hoolikalt keevisniidiga kokku keevitada ja vajadusel servad seinale üles keerata.
LVT
LVT ehk vinüülparketist on saanud tänu mitmetele tehnoloogilistele uuendustele üks vastupidavamaid ja populaarsemaid põrandakattematerjale. LVT on täiesti veekindel ja kriimustuskindel, seega sobib see materjal ideaalselt köökidesse, kus askeldavad lemmikloomad ja lapsed. LVT ei vaja erilist hooldust ja seda on väga lihtne puhastada ning head meelt teeb ka vinüülparkettide lai valik - saadaval on nii naturaalse puidu - kui ka kivi imitatsiooniga variante.
LVT miinustest räägib kõige enam võimalik kahjulike ühendite eraldumine materjalidest, mis mõjutavad hormoonsüsteemi. Samuti võivad mõnede vinüülparkettide paigaldus ostutuda keeruliseks ja kulukamaks, kui esialgselt plaanitud, sest vajavad täiesti siledat aluspõrandat.
Kork
Kork on läbinisti looduslik materjal, mida kasutatakse põrandakattena tänamatult vähe. Tegemist on väga tugeva materjaliga, mis isegi pärast tugevat muljumist suudab mõne aja pärast oma algse kuju taastada. Lisaks sellele on kork oma soojuse ja pehmusega äärmiselt jalasõbralik ning aitab summutada sammumüra.
Korkpõranda suureks miinuseks on selle poorsus, mis ei taga vastupidavust vedelikele, samuti võib kork hakata värvi muutma või tuhmuma, kui põrand puutub kokku pideva päikesevalgusega. Seega tuleks eelnevalt mõelda hoolikalt, kas ja kuidas seda materjali köögis kasutada.