Tänu selle äärmiselt kasuliku masina suurele populaarsusele, on õnneks muutunud väga laiaks ja eriilmeliseks ka saadaval olevate mudelite valik. Lisaks on võimalik modernseid kubusid paigaldada pea kõikjale ja põhimõtteliselt ei ole takistuseks enam ka ventilatsioonitoru puudumine.
Millised õhupuhastid on saadaval?
Esimene aspekt, mille poolest õhupuhastid erinevad, on nende paigaldamise eripära. Saadaval on eraldiseisvad -, kapi alla paigaldatavad -, kappi täisintegreeritavad- ja ka tööpinnas paiknevad õhupuhastajad. Nende kubude eeliseks on asjaolu, et õhupuhasti jääb küllaltki märkamatuks ja kappi saab samal ajal ka mõndagi muud paigutada. Seinale paigaldatavad õhupuhastid, mis kõrguvad lapiti pliidi kohal, on ilmselt ühed levinumad, kuid selle uuem versioon, mille imav pind paigutub pliidi taha, seina suhtes veidi kaldu, on seevastu väga modernse ja stiilse väljanägemisega.
Köögisaarele paigutatud pliitide populaarsus on turule toonud ka lahendused, mis võimaldava paigaldada kubu keset tuba. Sellisel juhul kinnituvad õhupuhastid hoopis lakke ja valikus on ka lakke täisintegreeritavad kubud. Neile, kes ei soovi oma laes või seinas kubu näha, on uusima lahendusena võimalik õhupuhastaja integreerida töötasapinda või soetada hoopis integreeritud õhupuhastiga pliidiplaat.
Kõikide eelnevalt nimetatud õhupuhastite paigaldamisel erineb lisaks nende enda asukohale köögis ka kubuga ühendatud ventilatsioonitoru kulgemistee. Kapi aluste ja seinale kinnitatavate kubude ventilatsioonitorud juhitakse läbi köögi seina. Seevastu lakke kinnituvate kubude väljajuhtetorud jooksevad läbi lae ja lauapinda integreeritud õhupuhastite ventilatsioonitorud suunatakse põrandasse, mille alt viiakse välja suunduv õhk õue.
Kui sa aga juhtud elama korteris, kus köögikubule ventilatsioonitoru paigaldamiseks ei ole võimalik saada ühistu luba või on ventilatsioonisüsteemi välja ehitamine pliidi asukohta arvestades liiga mastaapne ettevõtmine, siis võid alternatiivina kaaluda retsirkuleeriva õhupuhasti paigaldamist. Selline õhupuhasti suunab sisse tõmmatud õhu uuesti tuppa tagasi, kuid enne veel puhastab selle söefiltri abil toiduvalmistamisel õhku paiskunud kõrvalproduktidest.
Juhul, kui sinu majapidamises ei leidu mitte standardmõõtudes elektri- või gaasipliit, vaid oled hoopis puupliidi kasutaja, võib kaubanduses sobivate mõõtudega kubu leidmine olla raskendatud. Õnneks on esimesed metallitöödega tegelevad ettevõtted ka selle puudujäägi ilmnemise ära tabanud ja pakuvad võimalust oma erilisele pliidile sama erilistes mõõtudes õhupuhasti tellida.
Millised kasulikud lisafunktsioonid kubul võivad olla?
Lisaks sellele, et saad oma õhupuhastil reguleerida ventilaatori kiirust või panna pliidi kohale lisavalguse põlema, on tänapäevastel kubudel mitmeid põnevaid ja kasulikke lisafunktsioone. Näiteks võid valida enda kööki õhupuhasti, mis on varustatud õhukvaliteedi anduriga, mis jälgib pidevalt köögis lenduvate orgaaniliste ühendite, õhutemperatuuri ja -niiskuse taset, ning lülitab ennast ise vajadusel sisse. Selliselt on pidevalt köögis tagatud parim võimalik õhukvaliteedi tase.
Kui sulle tundub, et õhupuhasti võiks alati peale söögi tegemist veel veidikeseks käima jääda, on ilmselt hea lahendus soetada kubu, millel on automaatse väljalülitamise taimer. Sellisel juhul saad selle peale toidu valmimist iseseisvalt tööle jätta ilma, et peaksid hiljem kubu juurde tagasi pöörduma.
Kas paigaldada ise või palgata spetsialist?
Õhupuhasti paigaldamine on töö, mida ilma eelneva kogemuseta ei tasu ise ette võtta. Seinale või lakke paigaldatavate kubude puhul peab arvestama, et lisaks selle sinna kinnitamisele tuleb läbi mõelda ka see, milliseid kinnitusvahendeid kasutada, et kinnituspind suudaks kubu raskust üleval hoida.
Integreeritavate kubude puhul on jällegi vaja sobivaid töövahendeid, et näiteks köögipinda või lakke sobiv süvend lõigata, ning korrektse väljanägemise saavutamiseks peavad kõik lõiked olema sirged ja täpsed. Samuti on oluline selliste kubude kinnitamine, nii et selle ääred oleksid kenasti integreeritava pinnaga tasa ja näha ei jääks ühtegi pragu.
Oluline on mõelda ka asjaolule, et kubud on elektrilised seadmed ja näiteks vanemas köögis ei ole pliidi kohal kindlasti sellele eelnevalt mõeldud. Seega kui soovid lisada kubu kohta, kus seda pole enne olnud, pead appi kutsuma elektriku, kes aitab vastava võimaluse luua.
Välja suunatava õhuga kubu paigaldamisel tuleb mõelda ka sobiva ventilatsioonitoru paigaldamisele, mis vajab suure tõenäosusega spetsialisti tähelepanu. Kui eelnevalt pole köögis õhupuhastit olnud ning puudub ka seinapealne ventilatsiooniava, kuhu saaks toru suunata, tuleb ette võtta mastaapsemad ehitustööd. Seepärast on parim aeg see töö ette võtta siis, kui köögis teostatakse remonti mõne muu detaili osas: näiteks vahetatakse põrandakatet või värskendatakse seinavärvi. Samas parandab õhupuhasti köögis kogu majapidamise õhukvaliteeti, seega tasub kindlasti võimalusel see töö ette võtta.