Spetsialistid on ühel nõul: üldjuhul tuleb puidust terrassi hooldada ja õlitada korra aastas, sest muidu see kaua vastu ei pea.
Hooldamata puidust terrassile mõjuvad laastavalt ilmastikutingimused. Terrassil on palju vaenlasi, millest tähtsamad on muidugi päike ja vesi. Päikeseliste ja vihmaste ilmade vaheldumine põhjustab puidu pinna lõhenemist, sinna pääsevad elutsema hallitus, seened, sammal, mädanik… Selle kergem tagajärg on terrassi muutumine inetumaks ja libedaks ehk kasutusmugavuse ja esteetika vähenemine, raskem aga terrassi eluea drastiline vähenemine. Terrassi surm, kui dramaatiliselt väljenduda.
Niisiis on puitterrassi korrapäraseks hooldamiseks ja terrassiõliga kaitsmiseks põhjusi palju. Ainult nii saab kindlustada, et terrass näeb kena välja, seda on mugav kasutada ja see peab pikki aastaid vastu.
Enne suvehooaega on parim aeg
Eksperdid ütlevad, et parim aastaaeg puitterrassi hooldamiseks ja õlitamiseks on hiliskevad või suve algus – siis, kui ilmad juba ilusamaks ja soojemaks lähevad, kui pole ei liiga külm ega ka liiga kuum (15-20 kraadi, öösel mitte alla 10 kraadi). See annab võimaluse parandada kevadised veekahjustused ja pakub kaitset ajaks, kui terrassi kõige rohkem kasutatakse – suveks.
Kõige paremini sobib kuiv ja päikeseline, vähese tuulega ilm. Samas pole ka liiga päikeseline ilm õlitamiseks hea, sest siis kuivab õli liiga kiiresti ega jõua puitu imenduda. Kui aga oled terrassi äsja õliga katnud ja selle peale sajab vihm, on garanteeritud, et veelaigud jäävad näha. Igaks juhuks tasub uurida ilmaprognoosi ja varuda terve nädalavahetus. Kui endal ei peaks sellist varnast võtta olema, on muidugi võimalik tellida vastav teenus meistritelt. Aga paljude jaoks on oma kodu teemandi läikima löömine suur rõõm, eriti muidugi siis, kui kõik õnnestub ja valmis saab.
Enne pese, siis õlita
Kahtlemata ei tohi määrdunud terrassi kohe õlitama asuda, kõigepealt tuleks see ikka puhtaks pesta. Hea mõte on hakatuseks lähedalasuvad esemed ja taimed kinni katta või veel parem – võimaluse korral ära tõsta. Enne pesemist on mõistlik terrass liivast ja prahist puhtaks pühkida. Endal aga panna kätte kummikindaid, tõmmata jalga korralikud jalanõud ja vajadusel panna ette ka kaitseprillid.
Vahendit ei tohiks panna ei liiga palju ega liiga vähe Terrass tuleb pärast veidi aega (10-15 min) pesuvahendi toimida laskmist mõõdukalt üle hõõruda – kindlasti piki puitu, mitte risti. Selleks tuleks valida pehmemate harjastega hari, et terrassilaudu mitte ära kriipida.
Lõpuks tuleb kõik rohke veega hoolikalt maha loputada. Pesuaine jääke ei tohi pinnale jääda, sest sa ei taha ju neid hiljem puitu sisse õlitada. Samuti võib puhastusvahend hakata viimistlusõliga reageerima. Loputamisel on abiks pihustusotsaga aiavoolik. Survepesurit spetsialistid kasutada ei soovita, sest see võib suruda osa mustusest puidu sisse ning liiga tugev veejuga võib ka ise puidu pinda kahjustada.
Vali sobilikuim õli
Kui puhastustöö tehtud, tuleb umbes ööpäev oodata, et terrass korralikult ära kuivaks. Kui oled kindel, et põrandalauad on täiesti kuivad (märja puidu sisse õli ei imbu!), on käes õlitamise kord. Hooldusõlitamisel piisab tavaliselt ühest kihist, esmatöötlusel või raskematel juhtumitel läheb vaja kahte kihti, mis kantakse peale eri päevadel.
Laias laastus on õlisid kahte tüüpi, immutusõlid ja vaha sisaldavad õlid. Kuigi vaha sisaldav õli on lihtsam kasutada (ei ole nii nõudlik kuivatamise suhtes), võib selle pikaajalise korduva kasutamise korral tekkida lakilaadne kiht, mis kohati hakkab maha kooruma ja see nõuab juba kogu terrassi ülelihvimist. Immutusõli õige kasutamise korral sellist kihti ei teki. Jälgida tuleks, et õli oleks puiduliigile sobiv. Näiteks vajab väärispuit, mis on tihedam, suurema imamisvõimega õli.
Saada on ka loodussõbralikumaid variante, näiteks tõrvaõlid, kuid nende puhul võib mõne jaoks häirivaks osutuda kaua püsiv iseloomulik lõhn.
Pintsel harjavarre otsa ja tööle
Kasutada võib ka toonitud õlisid. Ühelt poolt võib nii mingit puidu tooni esile tuua, teiselt poolt võib see aidata peita määrdumist. Ei tasu aga unustada, et mida tumedam on pind, seda lihtsamini see päikese käes kuumeneb ja siis pole seal paljajalu kuigi meeldiv olla.
Nii enne kasutamist kui kasutamise ajal tuleb terrassiõli hoolikalt segada, eriti oluline on see toonitud õli puhul. Mitme purgi puhul on heaks ettevaatusabinõuks nende kokkusegamine, et värvitoon jääks ühtlane.
Õli kandmisel puidule soovitavad spetsialistid kasutada naturaalse karvaga või naturaalse ja sünteetilise karvaseguga pintsleid, kusjuures pintsel võiks olla veidi laiem kui terrassilaud. Nii satub õli ka laua servade vahele ja terrass saab kaitstud ka sealtki. Eriti mugav on pintsel, mille saab kinnitada näiteks harjavarre otsa. Pintseldamisel ei maksa unustada ka otsapindu.
Pintslit tuleks eelistada rullile, sest pintsel hõõrub õli puitu, samas kui rull laotab selle lihtsalt laiali. Rulli võib kasutada vaid termotöödeldud ja sügavimmutatud põranda puhul. Ent sobida võib ka käsn või prits.
Pihta tuleb ikka servast hakata ja liikuda edasi ühe laua kaupa. Kuni võiduka lõpuni.
Terrassi ära uputa, vaid küllasta
Iseenesest mõista ei tohi pärast õlitamist mingeid loike terrassile jääda. Rihveldatud laua puhul võib soontesse teinekord jääda paksem õlikiht. Mõistlik on pärast õlitamist üleliigne õli puuvillase lapiga ära pühkida, sest muidu võib terrassi pind jääda nakkuvaks ning see kleebib enda külge kõiksugu sodi. Oluline on, et terrassi ei uputataks, vaid küllastataks õliga.
Umbes pool tundi pärast õlitamist või veidi varem tuleks terrass üle vaadata ja õlitada täiendavalt neid kohti, mis jäid matiks. Üleliigse õli eemaldamiseks kasutatud lappe ei tohi jätta terrassile, sest linaõliga lapid võivad isesüttida. Mõistlik oleks lapid panna näiteks veeämbrisse või varju.
Seda, kas terrass on nüüd hästi kaitstud, saab kontrollida lihtsa testiga: tuleb tilgutada terrassile veidi vett. Kui puidule jäävad tilgad, on see õliga küllastunud ja kaitstud. Kui aga vesi laiali valgub ja puitu märgab, on seda vaja veel õliga immutada.
Parem hilja, kui mitte kunagi
Terrassiõli, nagu öeldakse, laseb puidul „hingata“, erinevalt värvist, mis niiskust läbi ei lase ehk ei võimalda puidul kuivada, lastes hallitusel, mädanikul ja muul kahjulikul puidus ja puidul levida. Terrassi hooldamine ei ole väljatoodud näpunäited järgides keeruline töö, kuid võib kujuneda võrdlemisi ajamahukaks ettevõtmiseks. Seepärast võib alati kaaluda vilunud spetsialisti palkamisele, kes teeb oma tööd kiiresti ning suudab märgata ka võimalikke probleemkohti enne kui on hilja midagi ette võtta.
On olemas muidugi ka plastterrasse, mida reklaamitakse hooldusvabadena, kuid reaalses elus vajab iga väliskeskkonnas olev pind hooldust.
Kui enne suve mingil põhjusel terrassi hooldada ei jõua, tuleks seda esimesel võimalusel siiski teha, sest parem hilja kui üldse mitte. Raha- ja ajasäästlikum on igal juhul regulaarselt hooldada kui kapitaalselt remontida. Ja lõpuks on kena ja hooldatud terrass silmarõõmuks nii endale kui külalistele. Head terrassihooaja algust!