Panusta aega eelarve koostamisele ja optimeerimisele
Ehitus ja remonditööde puhul on selge, et väljaminekud on keskmisest suuremad, seega on mõistlik panustada oluline aeg eelarve koostamisele ja selle optimeerimisele. Mõistagi tuleb arvesse võtta ka planeerimata kulutusi, sest ehitus või renoveerimise käigus kipub neid tulema pigem rohkem kui vähem. Eelarve optimeerimise kontekstis peab ära mainima ka mitmelt ehitusettevõttelt pakkumise saamise, et anda endale võimalus leida parim hinna ja kvaliteedi suhe. Lõppkokkuvõttes ongi ainult mitmete pakkumiste olemasolul võimalus saada päriselt aimu turuolukorrast ja hindadest.
Ehitaja otsingut alusta varakevadel
Eesti kliimavöödet arvestades aktiviseerub kohalik ehitusturg kevadel, mil nõudlus ehitajate järele on kõrge. Selleks, et leida kvalifitseeritud ja usaldusväärne töövõtja, kes on saadaval just teie projekti ajakava järgi, tuleks alustada ehitaja otsinguid mitte kõrghooajal, vaid hiljemalt märtsi alguses. Nii on võimalus kaasata ehitajat näiteks ka projekteerimisfaasis, mis omakorda võib tuua endaga kaasa konstruktiivseid ettepanekuid ja ideid. Selline koostöö aitab vältida tulevasi võimalikke probleeme ja vähendada vajadust muudatuste järele ehitusfaasis, mis omakorda aitavad hoida projekti eelarve ja ajakavas.
Kuidas alustada?
Enne ehitaja otsingute alustamist on oluline kirja panna tööde ulatus võimalikult konkreetselt. See hõlmab nii ehitustööde mahtu kui materjalide kvaliteedi eelistusi, samas ka võimalikud takistavad asjaolud. Mida täpsem on projekti kirjeldus, seda täpsemad ja võrreldavamad on ka saadud pakkumised. Hea oleks, kui pakkumise küsimise hetkeks on olemas remonditava ala mõõdud, fotod hetkeolukorrast, joonised, projektid jms, ehk kõik vajalik, et ehitajal oleks selge arusaam tehtavatest töödest. Õnneks oskavad spetsialistid küsida täpsustavaid küsimusi õigel hetkel, seega ei pea muretsema, kui midagi kahe silma vahele jääb.
Seejärel järgneb väga vastutusrikas tegevus – ehitaja leidmine. Paljudel juhtudel hakatakse seda tegema oma tutvusringkonnast või saadetakse ettevõtetele laiali hinnapäringud. Paraku on selle miinuseks asjaolu, et ettevõtted ei kipu alati päringutele vastama, mistõttu võib see tegevus kujuneda üsna ajamahukaks. Miinuseks on ka asjaolu, et alati pole saadud hinnapäringud omavahel võrreldavad.
Ehitaja leidmine ei pea olema keeruline
Siin on üheks lahenduseks www.hange.ee ehituskeskkond, kuhu saab oma töö üles panna. Hange.ee kasuks räägib eelkõige keskkonna lihtsus ja pakkumiste võrreldavus – hanke koostamisega saab hakkama igaüks ja pakkumisi teevad ettevõtted, kes on ühes infoväljas ja on ise huvitatud töö teostamisest.
Kui pakkumised on tehtud, siis võitja valikut lihtsustavad pakkujatele keskkonnas antud tagasiside, milline on ettevõtte ajalugu ja majandusnäitajad. Siinkohal lähtu rusikareeglist – mida läbipaistvam on ettevõtte tegevus, seda tõenäolisem on, et probleemide tekkimisel saavad need ka kiiresti lahendatud.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et iga ehitustöö juures, olgu selleks väike remont või suurem renoveerimistöö eeldab eeltööd ja kui see on hästi tehtud, läheb ehitaja leidmisega ladusalt. Ehitushooaeg algab Eestis kevadel ja kui soovite kevad/suvel võtta ette mõne remondi- või ehitustöö, siis peaks hakkama ehitaja otsingute suunas liikuma. Põhjaliku planeerimisega on võimalik juba eos vältida mitmeid probleeme ja võita ehitushinnas.