Soodne hind
Kuigi esmapilgul võib tunduda, et töötlemata puitmaterjal on tunduvalt soodsam, siis enne lõpliku hinnangu andmist peab tegema kalkulatsioonid kõigi protseduuride osas, mis on vajalikud selle pikaajaliseks säilimiseks. Arvesta, et puidu hinnale lisanduvad vastavalt laua kasutuseesmärgile ja soovitud väljanägemisele puidutöötlusvahendite (krundi, värvi või õli) hind ja tööjõukulu.
Lisaks pead arvestama ka vajalike töövahendite soetamise või rentimisega. Kuna puidu töötlemisel on vaja kaitsva kihi saavutamiseks enamasti kanda sellele mitu kihti puidutöötlusvahendeid, siis läheb pealtnäha lihtsa protseduuri jaoks koos vahepealse kuivamisajaga mitmeid päevi. Kogu selle ajaperioodi eest on aga vaja tasuda tööriistade rendi- ja tööjõu kulud.
Kvaliteetne tulemus
Kõige tähtsam faktor selle valiku tegemisel peab olema kvaliteet. Nimelt võimaldab kvaliteetne materjal õige paigalduse ja hooldusprotseduuride korral valminud ehitisest rõõmu tunda aastakümneid. Huvitav teada, et õigesti hooldatud voodrilaud võib seinas püsida terve inimese eluea.
Paratamatult tuleb aga nentida, et ka kõige hoolsam ja kogenum töömees ei suuda lauamaterjali käsitsi töödeldes saavutada nii kvaliteetset tulemust, kui on võimalik saavutada masinatega juhitud protsesside käigus. Samuti ei ole ehitusplatsil või kodustes tingimustes võimalik tagada kogu töötlusprotsessi vältel niivõrd stabiilseid ja kontrollitud tingimusi, kui on võimalik tehases.
Tööstuslikus tootmisprotsessis on enamik protseduure mehhaniseeritud ja neid viiakse läbi parimatele kvaliteeditulemustele orienteeritult. Mehhaniseeritud tootmine tagab ühtlaselt kvaliteetsed tulemused.
Lisaks jälgib kõikide protsesside vastavust standarditele oma alale spetsialiseerunud operaator, kes väiksemagi kõrvalekalde korral on võimeline vea koheselt tuvastama ning lahenduse leidma. Kodustes tingimustes nii ühtlast kvaliteeti tagada on paraku võimatu ja erinevaid kulusid silmas pidades ei ole ka ehitusplatsil pidev kvaliteedikontroll selliste pisidetailide osas väga otstarbekas.
Nagu öeldud tehase töödeldakse lauamaterjali väga kontrollitud tingimustes. See tähendab, et tagatud on kvaliteetse tulemuse jaoks vajalikud õhutemperatuur ja -niiskus. Kodustes oludes, reeglina garaažis või õues, ei ole ilmastikust tulenevatel põhjustel võimalik samu tingimusi tagada.
Isegi kui jälgitakse hoolega ilmateadet, võib ootamatult saabuv vihmahoog tehtud töö täielikult rikkuda. Lisaks võib ennustatust intensiivsem päikesekiirgus viia liialt kiire kuivamisprotsessini, mis aga omakorda vähendab materjali kvaliteeti.
Kui aga töö tuleb ette võtta jahedamal ja niiskemal perioodi, mis kestab hilissügisest varakevadeni, siis kodustes tingimustes on võimalikke riske arvestades äärmiselt keeruline puidutöötlusvahenditega seotud töid iseseisvalt ette võtta. Sellisel juhul on märksa mõistlikumaks lahenduseks kasutada eelnevalt viimistletud puitmaterjali.
Lai valik
Üks põhjus, miks tööstuslikult viimistletud lauamaterjali valida kardetakse, on ekslik arvamus, et valmislahenduste hulk on sellisel juhul väiksem. Arvatakse, et valides töötlemata puitmaterjali, on seda ise võimalik viimistleda mistahes viisi.
Kuigi poodide tootevalikus ei ole tõesti otstarbekas kuvada kõiki võimalikke variante, tasub sellises olukorras küsida infot otse tootjalt või uurida erinevate lahenduste võimalikkust puiduettevõtte kodulehelt.
Näiteks AS Natural kodulehel on välja toodud lai valik erinevaid võimalusi, kuidas väljavalitud terrassi-, aia- või välisvoodri laudu viimistleda. Lisaks elementaarsele puidu immutamisele või kruntvärvimisele, saab lasta laudu värvida erinevates toonides lasuursete-, poolkatvate- ja täiskatvate värvidega.
Värvitoonide valik on seejuures ääretult lai ja isegi, kui soovitud tooni kuvatud värvikaartidelt ei leia, on kohalik spetsialistidest koosnev meeskond valmis koostöös leidma taolisele erisoovile sobivaima lahenduse.
Hooldus
Selleks, et eelviimistletud lauamaterjali suurepärane kvaliteet jääks kestma veel pikkadeks aastateks, tuleb tähelepanu pöörata ka selle regulaarsele hooldusele. Hooldusprotseduuride vajaduse sagedus sõltub valitud pinnaviimistlusvahendist ja sellest kui palju puit on paljastatud erinevatele keskkonnateguritele nagu vihmale ja UV-kiirgusele.
Terrassid ja puitaiad, mis on pidevalt päikese ja sademete meelevallas, vajavad korrapärast hooldust tunduvalt tihedamini kui katuseräästa kaitsvas varjus olev puitfassaad. Kehtib lihtne reegel - mida katvam on värv, seda pikem on hooldusvaba periood kahe värvimise vahel. Kõige rohkem vajavad värvkatte uuendamist teadupärast lasuursed värvitoonid, mis samas võimaldavad eksponeerida puitu võimalikult naturaalselt.
Tähtis on igal aastal oma majapidamises leiduvad puidust ehitised üle vaadata ja hinnata nende värvivärskenduse vajadust. Kindlasti ära lükka seda protseduuri edasi viimasele hetkele, kuna puidu eluea pikendamiseks peavad hooldused olema tehtud kohe peale vajaduse tekkimist.
Väga oluline on seejuures meeles pidada, et kui veel sel sügisel mõne hädavajaliku töö ette plaanid võtta, siis õhutemperatuur peab värvimise päeval olema üle 8ºC. Seega ole kiire, kuna niisuguseid päevi on jäänud veel vaid loetud arv.
Kui leiad vaatluse käigus mõne lagunenud või kõdunenud laua, siis see tuleb kindlasti kiiremas korras välja vahetada, et mitte kahjustada selle all paiknevaid püsivamaid struktuure.
Juhul, kui vajad põhjalikumat ülevaadet puitmaterjalide valikust, viimistlusvõimalustest ja hooldusvõtetest, siis AS Natural on oma kodulehel toonud välja suurepärase ülevaate erinevatest lahendustest.