Mikrotsemendi populaarsuse kasvu peamine põhjus peitub moodsas sisekujunduses ja arhitektuuris betoonpindade laialdases kasutamises. Mikrotsement võimaldab luua betooniga väga sarnanes väljanägemisega elemente seal, kus tavalise betooni kasutamine oleks tema omaduste või ehituslike eripärade tõttu muidu võimatu.
Mikrotsemendi head omadused
Mikrotsemendiga pinna katmiseks ja vana viimistluse renoveerimiseks ei ole vaja eelnevalt läbi viia suuri ehitustöid. Nii võid olemasoleva seina- või põrandapinna lihtsalt katta mikrotsemendi kihiga, ilma et peaksid olemasolevaid viimistlusvahendeid eemaldama. Eriti suur eelis on see näiteks vannitubade plaaditud seinade ja põrandate puhul, kuna vanade plaatide eemaldamine on küllaltki aeganõudev ja keeruline töö. Lisaks tekib selle käigus ka hulganisti ehitustolmu ja eksisteerib oht kahjustada plaatide lähedusse kinnitatud esemeid.
Vana viimistluse eemaldamine ei ole oluline ka seetõttu, et mikrotsemendi kiht, mis pinnale kantakse on äärmiselt õhuke, kõigest 2-3 mm. Seega ei muuda lisakihi peale kandmine oluliselt viimistletava objekti mõõtmeid.
Mikrotsemendil on hulgaliselt häid omadusi:
- Jääb väga hästi erinevate materjalide külge kinni. Seda võib ilma eelneva töötluseta kanda otse keraamilistele plaatidele, kipsile, vineerile, betoonile, tsemendile jm. Seejuures ei ole eelnevalt vaja vana värvi eemaldada, pinda karestada või töödelda ühegi nakkumist parandava vahendiga.
- Sobib suurepäraselt ka õues kasutamiseks. Selle äärmiselt vastupidav olemus talub hästi välitingimustes valitsevaid temperatuuri erinevusi ja õige pinnaviimistluse korral on see ka täiesti niiskusekindel ning väga heade libisemisvastaste omadustega. Nii sobib see suurepäraselt näiteks betoonist valatud trepi või terrassi katmiseks, väliköögi tööpinna katmiseks ja basseini ümbruse viimistlemiseks.
- Sobib kasutamiseks kuumades ja niisketes oludes. Seega on see ideaalne pinnakate saunades, vannitoas ja köögis. Samuti võib sellega katta ka ahju või kamina. Sellise kasutusala korral tuleb lihtsalt mikrotsementi välja valides seda arvesse võtta.
- Mikrotsement on väga hea soojusjuht. Selle omaduse tõttu sobib see ideaalselt põrandate katmiseks, millesse on paigaldatud põrandasoojustus. Nii võid betooni valatud küttesüsteemi lihtsalt katta mikrotsemendi kihiga ja kuigi see on oma väljanägemiselt väga sarnane betooniga, siis ei maksa karta, et mikrotsement kütmisvälisel perioodil jala all sama külm tundub.
- On kauakestev ja vastupidav viimistlusvahend. Lisaks sellele, et see materjal talub hästi temperatuure ja niiskust, on see vastupidav ka mehaanilistele vigastustele ja UV-kiirgusele. See tagab mikrotsemendiga viimistletud pinna kauakestva värske ilme. Selle hea vastupidavus on ka üks põhjuseid, miks seda armastatakse palju kasutada avalikus ruumis.
- Mikrotsemendile on võimalik anda vastavalt maitsele mitmesugune väljanägemine. Nii võid pinna katmisel valida, kas viimistletav pind jääb lõppkokkuvõttes läikiv, matt või katad selle hoopis satiin lakiga. Samuti on saadaval lai valik erinevat värvitooni mikrotsementi. See võimaldab ühes ruumis antud pinnaviimistlusvahendit kasutada mitmete elementide katmiseks, kasutades kõrvuti asetsevatel objektidel lihtsalt erineva väljanägemisega mikrotsementi.
- Hooldamine on lihtne. Materjali sile ja niiskust hülgav pind ei lase millelgi pinnakattesse imenduda. Seega on selle pesemine äärmiselt lihtne, kuna vaja on eemaldada vaid siledale pinnale ladestunud mustus. Plaaditud pinna ees on mikrotsemendi suureks eeliseks vuugivahede puudumine, mille puhastamine on enamasti niisketes ja mustades ruumides suureks väljakutseks.
Mikrotsemendi puudused
Kui mikrotsemendi välimus meeldib, siis puuduseid, mida välja tuua tegelikult väga ei olegi. Muidugi on ka mikrotsemendi puhul võimalikud igasugused lagunemised ja purunemised, kuid need tulenevad eelkõige ikkagi paigaldamise vigadest või valest materjalivalikust.
Seega on väga oluline, et enne kui hakkad selle viimistlusvahendiga mõnda projekti tegema, küsi nõu mikrotsemendi müüjalt, milline mikrotsement ja selle lisandid on töö jaoks parimad. Kuna tegemist on võrdlemisi unikaalse ehitusmaterjaliga, siis ei tasu seda tööd enne vastava koolituse läbimist ise ette võtta, vaid tasub otsida asjatundlik spetsialist. Nii garanteerid endale vastupidava ja ilusa tulemuse.
Põhilised aspektid, mida mikrotsemendi paigaldamisel vigade vältimiseks silmas pidada:
- Töö tuleb teostada temperatuurivahemikus 15-25ºC. Liiga külmal ajal võib juhtuda, et mikrotsement ei kõvastu piisavalt efektiivselt. Samas liiga kuumal päeval võib see protsess liiga kiiresti toimuda.
- Väldi vale värvivalikut. Võimalusel külasta alati värvivaliku tegemisel müügisalongi või käi vaatamas mõnda valmis objekti, kuna arvutiekraanil kuvatavad värvitoonid ei pruugi arvuti seadistuste tõttu vastata reaalsusele.
- Ole hoolas pigmendi segamisel. Mikrotsemendile õige värvitooni andmiseks tuleb selle hulka segada välja valitud pigment. Selle protsessi osas jälgi hoolega kaasa antud juhendit. Et vältida pigmendilaikude jäämist mikrotsemendi pinnale on peamine pigmenti enne kokku segamist väga hoolega segada, kuni tulemuseks on täiesti homogeenne vedelik. Seejärel alles võib selle taas väga hoolikalt segades lisada mikrotsemendile.
- Jälgi hoolega kaasasolevat juhendit. Mikrotsemendi paigaldamisel on väga oluline kõik sammud teha õiges järjekorras ja seejuures tuleb arvestada, et kõikide eri pindade katmisel ei ole etapid identsed.
- Ära paigalda mikrotsementi ebastabiilsele või katkisele pinnale. Sellise tegevuse tulemusena tekivad viimistletud pinda ilmselt mõrad. Näiteks ei sobi sellel põhjusel mikrotsement parketi peale kandmiseks, kuna selle osad on kõik üksteise suhtes liikuvad.