Tea, mida enne firma palkamist tahad
Veel enne, kui hakata ehitusfirmadega ühendust võtma tuleks paika panna, millised on projekti eesmärgid ehk soovitud tulem. Sellega luuakse juba alguses kindel visioon, milline tulemus peab olema ja seeläbi on kergem selleni jõuda. Loomulikult võib visioon planeerimise ja töö käigus muutuda ja selleks peab valmis olema, seega on teatud paindlikkus alati kasulik, seda ka ehitusfirma poolt. Kui aga disaini või planeerimisega pole varem kokku puutunud on hea palgata selleks sobilik professionaal nagu disainer või arhitekt, kes hädast välja aitab.
Mitu hinnapakkumist
Enne ehitusfirma palkamist tasub alati küsida mitu hinnapakkumist. Selle abil saad aimu, kui palju projekt maksma läheb ja milline firmadest on valmis kõige paremat lahendust pakkuma.
Kõige parem lahendus ei pruugi alati olla kõige odavam pakkumine, sest soodsa hinnapakkumise taga võivad peituda mitmed põhjused. Näiteks vähene töötajate arv võib muuta tööprotsessi pikemaks. Seega on hinnapakkumise küsimine väga oluline, sest see näitab ära, milline firma on ja kuidas nad töösse suhtuvad. Madal hind tundub tellijale küll ahvatlevam, kuna töö saab soodsalt tehtud, kuid kõrgem hind võib-olla ka kvaliteedi ja kiiruse märge.
Taustatöö tegemine
Isegi kui sõber või pereliige on mõnda firmat varem kasutanud ja soovitab teda eesootavaks tööks, siis oleks mõistlik ka ise natuke taustatööd teha, et firmast parem pilt saada. Küsi firma täpne nimi või registrikood, guugelda selle tausta või selles töötavaid inimesi. Kontrolli, kas ja mida meedias nendest räägitud on, millised arvustused on neile antud jne. Isegi, kui leiab paar halba arvustust, siis ei peaks kohe firmast loobuma, kuna tegu võib-olla lihtsalt kibestunud inimeste ebaratsionaalse hinnanguga. Kuid kui negatiivseid arvustusi on rohkem, siis see on juba suur ohumärk.
Vaata üle ka krediidiinfo või mõni muu taustakontrolliportaal, sest võlad riigi ees viitavad ettevõtte probleemidele ja vastutustunde puudumisele. See kõik võib tunduda suure tööna, kuid hoolikalt tehtud taustatöö päästab hilisemalt vajadusest ehitusettevõte välja vahetada või lasta kellelgi teisel juba tehtud töö ümber teha.
Hange.ee keskkonnas on ehitusettevõtete kontroll lihtsam. Nimelt saavad keskkonnas ehitusettevõtted varasemalt teostatud tööde eest hinnanguid, mis on tagasiulatuvalt kontrollitavad. Seega on võimalik vaadata kuna töö toimus, kas tellijaks oli eraisik või ettevõte ning kuidas eristus antud firma pakkumine teistest pakkujatest. Lisaks on võimalus tutvuda keskkonnasiseselt ka ehitusettevõtete majandusnäitajatega ehk töö tellija saab ilma täiendava otsinguta teabe nii maksuvõlgade olemasolust kui ka töötajate arvust ja asutamise aastast.
Kuidas toimida aga siis, kui soovite usaldada töö teostamise alustavale ehitusettevõttele? Paljud ettevõtjad on enne oma firma loomist aastaid töötanud samas valdkonnas palgatöötajana ja omavad seega väga rikkalikku kogemustepagasit. Sellisel juhul võib küsida alustava ettevõtte kohta soovitusi ja tutvuda nende varasemate tööde piltidega.
Tee selgeks firma tööajalugu ja -harjumused
Osad firmad on spetsialiseerunud spetsiifiliste tööde tegemisele, samas kui teised tegelevad üldise ehitustööga. Seega on vaja selgeks teha, kas valitud firma ka suudab ja oskab teha seda, mis projektis nõutud. Võta aega, et firma varasemate töödega tutvuda ja otsi seda tehes kolme asja: sarnasused praeguse projektiga, materjalide kasutamine ja töö meisterlikkus ning järjepidev klientide rahulolu.
Oluline on jälgida ka väiksemaid detaile, mis võivad näidata professionaalsust või selle puudumist. Näiteks kas telefonikõnedele vastatakse õigeaegselt, kas kokkulepitud aegadest peetakse kinni ja ka ettevõtte sõidukid ja töömeeste rõivad näitavad kui oluliseks peetakse puhtust ning kvaliteeti.
Tea, mille eest maksad
Erinevate ehitusettevõtete puhul on tavaline, et nad esitavad töödele hinnapakkumisi erineva detailitasemega. Mõned toovad välja ainult tööde kogumaksumuse, kuid on ka firmasid, kes valmistavad hinnapakkumise detailsemalt ette, märkides koos töö maksumusega üles kulud tööjõule, materjalidele, tööriistade rendile, utiliseerimisele jms.
Seda võib kogenematu inimese jaoks olla nii palju olla, et silme eest läheb kirjuks, kuid selline detailne ülevaade aitab näidata, kuhu ja kui palju raha kulub. Ettevaatlik tasub olla firmade osas, kes tahavad, et maksad töö eest ette. Enne igasuguse tasu maksmist, sõlmige tööleping, mis paneb paika mõlema osapoole õigused ja kohustused.
Pane paika erimeelsuste lahendamise strateegia
Iga firma, mis töö tegemiseks palgatakse, jääb projekti tegemise ajaks osaks tellija elust. Ole kindel, et palkad kellegi, kellega on hea suhelda, et ka võimalike probleemide korral on võimalik lahenduste osas läbirääkida. Mainekad firmad nõuavad allkirjastatud kokkulepete sõlmimist, et kaitsta mõlemat poolt. Seega esmakohtumisel uuri, kuidas ootamatud probleemid ja mured saavad lahendatud.
Hoia silm peal lepingusse märgitud detailidel
Kui oled leidnud enda jaoks sobiva ehitaja, siis kindlasti sõlmi nendega leping. Tellija ja firma vahel sõlmitud lepingus peaks olema välja toodud tööde alguse ja lõpu aeg, maht, materjalide maksumus, maksetingimused, kvaliteedinõuded, garantiitingimused, mõlema osapoole õigused ja kohustused ning muud tingimused.
Loe leping kindlasti läbi, sest ka väikese mahuga ehitusobjektide puhul tasub lepingut sõlmides detailidesse süveneda, et vältida hilisemaid võimalikke vaidlusi. Sul on õigus teha omapoolsed ettepanekud lepingu muudatusteks enne allkirjastamist. Kuid lõppkokkuvõtteks on koostöötahe igasuguse lepingu alus ja peaks olema tasakaalus, et tagada mõlema osapoole kohustuste ja õiguste austamine.