+ Lisa oma töö      

Mida tuleb teada muru väetamise kohta?

12. august 2022 Hange.ee
Tagasi
muruväetis, muru väetamine, muru hooldus, muru hooldamine

Kaunis muru ei kasva niisama – seda peab õigesti hooldama, niitma, õhutama ja väetama. Ilusa muruplatsi jaoks peaks seda õhutama ja väetama vähemalt kord aastas. Mida peaks teadma väetamise kohta? Millest tuleks hoiduda? Kõigest lähemalt järgnevalt.

Mis on väetis?

Muruväetis on mineraalidest koosnevad lisatoitained, mida müüakse graanulitena. Erinevatel aastaaegadel sobivad erinevad kompleks- ja tasakaalustatud väetised. Saadaval on lühiajalise mõjuga ja pikatoimelised väetised.

Väetise põhikomponendid on lämmastik, fosfor ja kaalium. Võimalusel väldi odavaid väetisi, sest need sisaldavad palju lämmastikku. See tagab küll lühiajalise kiire tulemuse, kuid pikas perspektiivis ei ole murule hea. Väetisi leidub nii liivasele kui ka mullasemale tüübile. Peaks kasutama just käesolevale aastaajale mõeldud väetist. Parima tulemuse saavutamiseks konsulteeri kindlasti spetsialistiga.

Lämmastik võimendab taime kasvu, rohelist massi ja värvi. Lämmastik on eriti oluline kevadel taime varasel kasvuperioodil. Loe ka: Vead väetamisel ja kuidas neid vältida?

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Fosfor on oluline, et taim juurduks ning see soodustab õite ja viljade kasvu. Tugeva muru sügavus peab olema vähemalt 15 cm.

Kaalium on oluline taimerakkudele ja vastutab suhkru moodustamise ning taime valmimise ja talveperioodiks valmisoleku eest. Kaalium parandab taime vastupidavust põuale, kuumusele, pakasele ja haigustele.

Väetised on üldjuhul tervisele ohutud. Kui tegemist on mõne spetsiaalse väetisega, tasub konsulteerida spetsialistiga, tagamaks lemmikloomade ja väikelaste ohutus. Tänapäeval on väetised kontrollitud ja välja töötatud nii, et murule saab minna juba põhimõtteliselt kohe pärast väetamist.

Väetis annab murule eluks vajalikud toitained. Õigesti väetatud muru on tervem, vastupidavam ilmastikule ja kahjuritele, talub hästi koormust ja näeb välja kaunim kui hooldamata muru.

muruväetis, muru väetamine, muru hooldus, muru hooldamine
Muruväetis on mineraalidest koosnevad lisatoitained, mida müüakse graanulitena.

Millal väetada?

Kõige olulisemad on murule lisatoitained siis, kui ta kõige kiiremini kasvab. Parim aeg väetamiseks on kevadel, ideaalis pärast muru õhutamist. Tavaliselt on see aeg aprilli keskel või mai alguses. Kui on külm kevad, siis paar nädalat hiljem. Kevadel on parim kompleksväetis, mille põhikomponent on lämmastik.

aeraator, muru õhutuamine
Muru õhutamiseks võib kasutada muru aeraatorit, mis teeb pinnasesse väikesed augud, et õhk, vesi ja erinevad toitained jõuaksid ka rohujuurteni.

Kui väetada suve keskel, siis peab kasutama tasakaalustatumat väetist, kus on ka kaaliumit. Hooaja lõpus pole väetada vaja, kui muru on saanud suvel piisavalt ja regulaarselt niiskust. Kui väetada, siis jätta lämmastik välja.

Üldiselt kehtib reegel: mida rohkem muru kasutatakse, seda rohkem hooldust ja väetamist see vajab.

käsitsi muru väetamine, muruväetis, muru väetamine, muru hooldus, muru hooldamine
Käsitsi muru väetamine.

Enne väetamist tuleks muru kindlasti riisuda ja võimalusel õhutada. Kui märkad valgeid laike, peaks külvama muruseemet. Väetamiseks on parim aeg õhtu või vahetult enne vihmasadu. Vesi lahustab graanulid kiiresti ja need on siis taimedele kättesaadavamad. Väetises olev lämmastik kõrvetab ja on hea, kui see läheb kiiresti juurteni. Kindlasti tuleks vältida märja muru väetamist, sest lämmastik kleepub lehtede külge ja kõrvetab neid.

Väetamise sagedus sõltub muru tüübist ja olukorrast. Kerge väetis tähendab, et väetatakse kord aastas spetsiaalse väetisega, mis imbub pinnasesse aeglaselt. Enamik aiaeksperte soovitab muru väetada regulaarselt neli korda aastas – varakevadel, kaks korda suvel ja viimane kord sügisel. Iga kord on veidi erineva tasakaalustusega väetis, näiteks talveväetis ei sisalda peaaegu üldse lämmastikku.

Kui väetad kord aastas, siis parim aeg on kevad. Lumi peaks kindlasti olema sulanud ja maapind vähemalt 12 °C. Seda võib mõõta, kuid üldjuhul on selline maapinna temperatuur Eestis siis, kui õitsevad sirelid.

käsikülvik, muruväetis, muru väetamine, muru hooldus, muru hooldamine
Käsikülvik sobib ideaalselt väetise ühtlaseks laotamiseks murule.

Kuidas väetada?

Väetist puistatakse käsitsi või spetsiaalse seadmega. Ühtlane ja hajutatud väetamine on ülioluline, et vältida laigulist või lainelist muru, kus osa muru kasvab paremini ja kiiremini, teine osa jääb kiduramaks. Võib esineda ka värvierinevust: rohkem väetatud osa on tumeroheline ja väetiseta osa kollakas.

  • Mõõda pindala, mis vajab väetamist.
  • Puista väetist täpselt ja ühtlaselt.
  • Pigem kasuta väiksemaid koguseid.
  • Puista mitmes suunas.
  • Kata ka servad ja raskemini ligipääsetavad kohad.
  • 1 m2 kohta kasutatakse tavaliselt umbes 25 g väetist.
  • Tsentrifugaal põhimõttel töötav külvik hajutab väetist ühtlaselt kuni 8 m laiusel mururibal.
  • Pärast väetamist kasta muru, kui vihma pole oodata.
  • Suvel võib väetada mitu korda.
külvik, ratastel külvik, muruväetis, muru väetamine, muru hooldus, muru hooldamine
Ratastel külvik sobib väetise laotamiseks suurematele aladele.

Mida teada?

  • Samaaegselt ei tohiks väetada ja külvata. Muruseeme on õrn ja lämmastik võib selle hävitada.
  • Pikatoimelised väetised muruseemet ei kahjusta.
  • Päikeselise ilmaga ei tohi väetada.
  • Ära lase väetisel maha pudeneda, sest see võib kõrvetada või jätta ebaühtlased laigud.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö
  • Kui suurem kogus pudeneb, korja see kokku ja kasta veejoaga. Nii vähendad väetise kontsentratsiooni.
  • Ebaühtlane väetamine tähendab laigulist, lainelist või triibulist muru.
  • Kui väetist läheb üle normi, võib muru kiiresti kasvatada kõrred. Kui tekkinud on õievars, siis muru enam pehmet lehte ei kasvata, vaid keskendub hoopis seemnete kasvatamisele. Sellised kõrred on jala all ebamugavad ja teravad.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge