+ Lisa oma töö      

Mida teha enne uude majja kolimist?

03. oktoober 2022 Hange.ee
Tagasi
uude kohta kolimine, kolimine, kahjurite kontroll, torude kontroll, elektriühenduste kontroll, puhastusteenused

Oma kodust unistavad paljud, seoses uue kodu soetamisega tuleb teatud asju meeles pidada. Seda eriti siis, kui keegi teine elas seal enne sees.

Kuigi kolimine võib olla põnev on see ka väga stressirohke. Selline tunne võib tekkida näiliselt paljudest tegevustest, mis nüüd vajavad tegemist, kuid ka lihtsalt sellest, et kunagi ei tea, milline uus kodu olema saab. Üks stressi vähendamise meetodeid on teha uues kodus enne sinna kolimist ära teatud tööd, et end turvaliselt ja kindlalt tunda.

Muuda enda aadressi

Kuigi enne uude majja kolimist mõeldakse tihti rohkem asjade kokku kogumisele, et need uude koju viia, siis üks vajalik tegevus on ametlikult oma aadressi muutmine, et posti vanale aadressile ei saadetaks. Oma aadressi muutmine pole keeruline ja vajalikud ankeedid saab täita internetis.

Koduse aadressi muutmine ei ole oluline vaid kirjade ja posti saamiseks, vaid ka valimiste ajal. Aadress määrab ringkonna, kus inimene valida saab ja praktiliselt igas ringkonnas on erinevad kandidaadid. Kui poliitika huvi ei paku, siis ei ole see muidugi oluline faktor.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kutsu lukksepp

Üks esimesi tegevusi, mida võiks uude kohta kolides silmas pidada, on kõikide lukkude vahetamine. Isegi kui usaldad eelmiseid omanikke, siis ei maksa võtta riski, et nad võivad ühel hetkel end majja sisse lasta või on nad võtme kunagi minevikus ka kellelegi teisele andnud.

Vaheta ära kõik välisuste lukud ja anna võti vaid enda pereliikmetele. Kui majas on automaatikaga garaažiuks või värav, siis võiks ka nende koodide vahetamise peale mõelda. Kodu müümisega loobus endine omanik õigusest kinnisvarale kutsumata siseneda ja nii peaks see ka olema.

lukkude vahetamine, välisukse luku vahetamine, uude kohta kolimine, kolimine
Uude kohta kolides tasub kaaluda välisuste lukkude vahetamist.

Sügavpuhastus

Uude majja kolides peaks tegema kindlaks, et see vastab uue omaniku ja tema pere hügieeninõuetele. Kuigi endised omanikud võivad tunduda puhtad ja toredad inimesed, siis kunagi ei tea nende kombeid ja harjumusi. Sügavpuhastuseks palka professionaalne puhastusfirma, mille töötajad nühivad puhtaks ja pesevad kõik laed, seinad, põrandad, kapid, vannitoad, magamistoad ning kõikvõimalikud muud nurgad. Lisaks saab kõik kardinad, vaibad ja muud tekstiilid viia keemilisse puhastusse, mis need tolmust, lestadest ja muust sodist puhastavad. Kui ei soovi selle peale raha raisata, siis saab tekstiilid ka ära visata. Seda kõike on kergem teha enne, kui mööbel saabub.

Teene saab teha ka enda vana maja uutele omanikele, palgates puhastusteenuse ja viies tekstiilid keemilisse puhastusse. Kuigi endise kodu puhastamise eest maksmine võib olla kummaline, siis teavitavad puhastusteenuse osutajad reeglina endiseid omanikke, kui nad leiavad midagi, mis võiks neile kuuluda. Võta seda koristamise protsessi kui viimast kontrolli, kas kõik asjad said ikka kaasa.

puhastusteenused, puhastusteenus, kolimine, uus kodu, uude kohta kolimine
Uue kodu soetamisel on mõistlik palgata professionaalne puhastusfirma.

Vaheta välja prill-lauad

Enne uude koju kolimist võiks välja vahetada ka kõik majapidamises olevad prill-lauad. Uued prill-lauad aitavad hoida tervist ja annavad uuele elamispinnale isikupära. Prill-lauad saab osta kohalikust ehituspoest ja nende vahetamine on sama kerge kui kruvi keeramine.

Puhasta õhufiltrid

Olenevalt õhukonditsioneerist või õhksoojuspumbast tuleks filtreid  puhastada iga 60 päeva kuni 12 kuu tagant. Seda saab vabalt teha ka ise, kuid kui endas päris kindel ei ole tasub tellida ventilatsiooni puhastuse ja õhukonditsioneeri/õhksoojuspumba hooldus, et teha kindlaks, kas kõik seadmed ikka töötavad.

filtri vahetamine, filtri puhastamine, õhksoojuspump, konditsioneeri filtri puhastamine, kolimine, uus kodu, uude kohta kolimine
Õhksoojuspumba filtri puhastamine.

Tee selgeks kaitselüliti ja kraani asukohad

Uude koju kolides on oluline teha selgeks hoone peakaitse, elektrikilbi ja peakraani asukohad, et võimalikeks ootamatusteks valmis olla. Tee endale selgeks, kuidas kaitselüliti töötab, kuidas elektrijuhtmed on veetud ja kus on kõige suurem pinge. Elektrikatkestuse korral on see informatsioon oluline ja siis osatakse paremini reageerida. Samamoodi on vaja teada, kus asub kraan, et torustiku probleemide korral vesi kinni keerata.

Torustiku ja elektrisüsteemi kontrollimine

Enne uude majja kolimist on äärmiselt oluline üle vaadata, mis seisus on torustik ja elektrisüsteem. Seda tuleb kontrollida juba enne kodu ostmist ja veenduda, et nende seisukord oleks selline, mis ei nõuaks kohest asendamist. Kui torustik ja elektrisüsteem on enne ostmist rahuldaval tasemel, siis võiks enne kolimist lasta professionaalidel torud ja elektrisüsteem üle vaadata. Torudele tuleks teha visuaalne kontroll.

Samamoodi tuleks kontrollida ka kaitselüliti ja kogu elektrisüsteemi korrasolekut. Erinevalt torustikust, kus saab kontrolli ise ära teha, peaks elektritöödeks ja muuks hoolduseks kindlasti palkama elektriku.

Tuleohutusseadmete olemasolu

Leia üles ja kontrolli, kas suitsualarm ning vingugaasidetektor ikka töötavad. Paljud inimesed ei pea oluliseks suitsualarmiga tegeleda ja arvavad, et nende kodus põlenguid ei teki. Uue omanikuna ei tasu aga nii ükskõikne olla. Kindlasti peaks majapidamises olema suitsualarm ja gaasipliidi korral ka vingugaasidetektor. Tegu on lihtsate seadmetega, mis võivad elusid päästa. Lisaks ei tee kahju, kui kodus on kergesti leitavas kohas ka tulekustuti. Seda näiteks köögis kraani all kapis või garaažis.

Kahjurite kontroll

Uues asukohas on uued probleemid ja kui eelmises kodus ei olnud kahjurid probleemiks, siis uues kohas võib olukord olla vastupidine. Tee majas korralik kontroll, et kuskil närilised ja teised kahjurid silma ei paistaks. Nende väljaheited on märk, et kahjuritel on majja sissepääs olemas. Kui kahjurid kohe silma ei paista, siis tuleb arvesse võtta ka aastaaega. Näiteks herilased hakkavad endale räästa alla pesa tegema kevadel ja hiired hakkavad külmade ilmade saabumisega otsima kohta, kust saab sooja.

Kohe kui tekib kahtlus, et majas võivad olla kahjurid, kutsu kohale kahjuritõrje, kes nende asukoha kindlaks teeb ja nad eemaldab. Kuigi kahjureid oma koju ei soovita, siis ei tähenda see, et neid kohe tappa tahetakse. Heal kahjuritõrjega tegeleval spetsialistil on vahendid, kuidas inimlikult ja turvaliselt kahjuritest vabaneda.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Tõsist hooldust vajavad kohad

Loodetavasti informeeris eelmine omanik või maakler uut omanikku tõsist hooldust vajavate kohtade osas. Neid võib ju usaldada, aga oma silm on kuningas ning alati maksab ka ise objekt üle vaadata, et välja selgitada, kas seal on midagi, mis vajab kohest tähelepanu. Vaata üle katus ja pööning, et näha, kas seal on veekahjustus või midagi juba mädaneb. Kontrolli ka vundamenti, et näha, kas seal on midagi, mis võib probleeme tekitada. Lisaks hinda ka maja ümbruses olevate puude olukorda, et näha, kas need on vanad ja mädanemas ning kas need võivad majale ohtu tekitada. Kindluse mõttes kutsu kohale arborist, kes nende küsimustega aitab. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge