Ole valmis igaks ilmaks!
Suvised ilmad võivad olla salakavalad, kuid õige aiamööbliga oled igaks ilmaks valmis. Markiisid ja varikatused on hea valik igasse aeda, sest need pakuvad peavarju nii vihma kui ka päikese eest. Kui juba varikatusesse investeerida, tasub valida selline, millel on küljes sääsevõrk, mis võimaldab ka sääserohkel perioodil öötundideni õues istumist nautida. Iga asja soetamise peaks hoolikalt läbi mõtlema, sest rohkem tasuvad end ära kvaliteetsemad tooted.
Lustakas aed lastele
Juba maja planeerimisel peaks mõtlema aia peale, et kõik soovitav alates aiamajakestest kuni batuutideni sinna ära mahuks. Batuut paneb enamusel lastest silmad särama, see hoiab neid lausa tundide kaupa aktiivsetena. Kindlasti peaks batuudi ostmisel mõtlema ka ohutusele ning soetama batuudi koos turvavõrkudega.
Aiamööblile lisaks võiks mõelda ka erinevatele mängumajakestele. Kui tahad vinti veelgi peale keerata, on hea lahendus teha mängumaja samas stiilis või sama värvi majaga või valida selle disain nii, et moodustuks tervik.
Liigu trendiga kaasa
Aina populaarsemaks on muutumas pehme aiamööbel, mis hägustab sise- ja aiamööbli piire. Kaasaegne pehme aiamööbel on vett hülgavast ja kvaliteetsest kangast, mis peab vastu iga ilmaga.
Populaarsust koguvad ka naturaalsed materjalid ja üleni plastikust mööbel vajub aina rohkem unustusse. Suur osakaal on puitmööblil, mida kohati kombineeritakse teiste materjalidega. Erinevate puiduliikide vahel valides võiks kaaluda troopilist päritolu puitu, sest see imab vähem niiskust ja sisaldab looduslikult eeterlikke õlisid, mis aitava mööblieseme eluiga pikendada, sest kaitsevad seda ilmastikutingimuste eest.
Kunstpuitudust tooteid valides, peab arvestama, et see on katsudes puidu sarnane kuid peab ilmastikutingimustele paremini vastu. Puidutolmust, plastikgraanulitest ning sideainest kokkupressitud materjal ei ima vett ega ka mädane, seega on võrreldes puiduga tegemist vastupidavama valikuga. Kunstpuidu kallimat hinda õigustab ka lihtne hooldamine. Kui kunstpuit pole siiski päris Sinu teema, tuleb arvestada, et päris puit vajab hooldamist reeglina 2 korda aastas - enne ja pärast hooaega. Nii tagad nende pikema eluea ja saad iga hooaega alustada värske välimusega aiamööbliga.
Loo tervik!
Ideaalis võiks aiamööbel olla majaga sama stiili ja seda täiendada. Kõige lihtsam viis omavahel sobivate toodete leidmiseks on soetada terviklikud tootekomplektid. Lisaks tasuks jälgida ka komplektide sobivust maja arhitektuuriga. Suuremates komplektides pole vaid toolid ja laud, valik võib võtta lausa silme eest kirjuks.
Planeeri aianurka majaga paralleelselt!
Aianurga planeerimist peaks alustama majaga paralleelselt. Nii saad olla kindel, et kõik vajalik mahub sinna ära ja on harmoonias maja disaini ning väljanägemisega. Nii saad planeerida ette piisava suurusega terrassid ning lisada ka vajadusel varikatuse või seda funktsiooni täitva ehitise, mis loob võimaluse ka vihmasemal või väga päikselisel päeval värsket õhku nautida. Enamus juhtudel see võimalus muidugi puudub ning siis tuleb oma ideed sobitada etteantud keskkonda ja valida mööbel lähtudes aianurga mõõtudest.
Soovitame jätta ka vaba ruumi, sest aiamööbli kuhjamine kitsale pinnale võib tekitada rõhuva tunde ning aianurk tundub tegelikkusest kordades väiksem. Pisemas aias annab parema tulemuse pigem väike armas lauake ja paar tooli kui suur mööblikomplekt. Loe ka: Aiakujundus ABC
Aiamööbli hooldus ja vastupidavus
Pole vahet, mis materjalist aiamööbli kasuks lõpuks otsustad, iga materjal vajab hooldamist. Unustada ei tohi sedagi, et Eestis vahetub koos aastaaegadega ka aiamööbli kasutamise vajadus. Talveperioodiks tõstetakse see enamasti kuiva kohta järgmist hooaega ootama. Nii säilib aiamööbel paremini ning sellest saab rõõmu tunda pikemalt. Mööblit peaks hoidma näiteks garaažis või kuuri all, kus on piisav ventilatsioon ning õhk liigub. Unustada ei tohi ka erinevate taimede õitsemist, periooditi võib tolm katta mööbli lausa paari tunniga.
Võib tunduda loogiline, et kõige kahjulikumad on aiamööblile vihm ja niiskus, kuid tõeline kurjajuur on hoopis päike. UV-kiirgusel on söövitav jõud ning mööblit valides peaks kindlasti sellega arvestama. Jälgida tasub vastupidavust UV-kiirgusele, sest sellest sõltub otseselt aiamööbli eluiga. Ka aiamööbli tekstiilid peaksid olema kaetud spetsiaalse kaitsekihiga. Üldise aiamööbli hooldamise puhul peaks juhinduma vastavast materjalist ning vajadusel mööblit valides müüjalt lisainfot küsima. Loe ka: Kuidas anda aiamööblile värskem hingamine?
Kokkuvõte
Aiamööbli valimisel peaks lähtuma hoone stiilist ning jälgima, et mööbliesemed sobiks ka omavahel kokku. Kõige lihtsam on soetada terviklikke tootekomplekte. Erinevate materjalide vahel otsustades soovitame jälgida vastupidavust UV-kiirgusele ning materjali hooldamise vajadust. Selleks, et Sinu aiamööbel kestaks pikki aastaid, tuleks seda talveperioodil hoida kuivas ja ventileeritud ruumis.