+ Lisa oma töö      

Mida pidada silmas laste mänguväljaku rajamisel?

12. september 2022 Hange.ee
Tagasi
laste mängunurk, mängunurk, mängunurga ehitamine, mängunurga rajamine, aiakiik, mänguonn, aiaonn

Lastega peredel, kelle hoovis veidigi vaba ruumi leidub, tasub kindlasti mõelda sinna mänguväljaku rajamisele. Selline koht annab lastele võimaluse rohkem vabas õhus viibida ja aktiivsemalt aega veeta ka nendel õhtutel, kui vanematel ei ole peale rasket tööpäeva enam mahti kohalikku parki külastada.

Õigetel põhimõtetel rajatud mänguväljak on piisavalt turvaline, et saaksid lasta lapsel seal rahulikult üksinda toimetada ja samas ka piisavalt põnev, et lapse elav fantaasia leiaks seal rohkelt kasutust. Lisaks on hea mängväljak disainitud nii, et tegevust leiab seal iga ilmaga.

Kui su hoov on piisavalt suur, siis kaalu mänguväljaku kujundamist selliselt, et mõeldud oleks igas eas lastele. Isegi, kui su enda lapsed on juba suuremad, siis on sellise korralduse eest tänulikud sinu lastega sõbrad. Nii saavad õdusatel suvekohtumistel lapsed mõnusalt mänguväljakul aega veeta ja üksiti õppida ka mängu käigus arvestama endast suuremate ja väiksematega, samal ajal kui vanemad  saavad distantsilt jälgides omavahel meeldivalt aega veeta.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Leia sobiv mänguväljaku asukoht ja disain

Esimese asjana pead võimalikest asukohtadest rajatavale mänguväljakule parima välja valima. Hea asukoht on selline, mis tagab lastele piisavalt privaatsust, kuid samas võimaldab vanematel sobival vahekaugusel mugavalt nende tegemistel silma peal hoida. Juhul, kui sinu tagahoovis kasvab suuri puid, võid kaaluda asukohta neist mõne läheduses nii, et see varjaks mänguväljakul mängivate laste eest ära südasuvise kuuma päikese. Sobiv asukoht paneb paika ka mänguväljaku võimaliku suuruse. Kuigi laste jaoks pole ilmselt ükski mänguala piisavalt suur, ei ole see peamine, millele rõhku panna. Tähtsam on kogu selleks tarbeks võimaldatud ruum, ükskõik kui väike see ka ei oleks, sisustada funktsionaalselt ja turvaliselt.

Kui tulevase mänguväljaku suurus on paika pandud, on aeg valida välja selle disain ja elemendid. Põhimõtteliselt on siin kaks suunda mille poole minna: ehitada mänguväljak ise või osta valmislahendus. Valmislahenduste puhul on see eelis, et enamasti on seal mõeldud pea kõige peale. Arvestatud on erinevas eas lastega, mõeldud on turvalisusele ja ka nende väljanägemine on väga kena. Kui oled aga mänguväljaku rajamisele juba pikalt mõelnud ja jõudnud oma peas midagi eriti ekstravagantset kokku genereerida, siis kaubanduses esinevast tootevalikust ei ole võimalik ilmselt soetada eksemplari, kus on esindatud kõik sinu hullumeelsed ja põnevad ideed. Sellisel juhul tee oma ideest täpne kavand ja uuri järgi, kust või kelle abil saad selle teostamiseks vajalikud elemendid. 

Kuna elamurajoonid ja nendes olevad majad on oma väljanägemiselt äärmiselt erinevad, siis ära unusta ka mänguväljaku puhul jälgida, et see sobiks kokku oma ümbrusega. Juhul, kui soovid eriti kokkusobivat tulemust soeta selline variant, mille puhul saad mõningaid detaile ise värvida, kasutades selleks elumajaga sama värvitooni ning kui plaanis on mänguväljakule lisada ka väike mängumaja, tee sellest suure maja miniversioon. Muidugi, kui tunned et värvivalik sind kuidagi häirima ei hakka, võid lasta selle valiku teha hoopis lastel endil.

Raja mänguväljakule tugev alus

Enne veel, kui saad hakata enda poolt välja valitud mänguväljakut oma tulevasele asukohale paigaldama pead välja mõtlema, milline saab olema selle all olev pinnas. Juhul, kui paigaldad selle lihtsalt muruplatsile, pead arvestama, et selle hilisem hooldusniitmine on küllaltki aeganõudev ja mõningate detailide alt ka raskendatud. Samuti ei ole muru niisketel aastaaegadel parim aluspind suurt koormust saavate kohtade peal. Mänguväljakute puhul on sellisteks kohtadeks, kust muru esimesena hävima kipub kiikude ja liumägede alused maalapid. 

Samuti ei tohi mänguväljaku alust ehitada peenest killustikust, kuna sellisele pinnale kukkumine võib olla küllaltki valus. Hea lahendus on mänguväljaku alune maa esimese asjana lasta siledaks teha ja sealt pealmine pinnas eemaldada ning seejärel see täita mõne pehme materjaliga, nagu näiteks liiv, kummimatt, puu- või kummimultš. Nende materjalide puhul on kukkumised võimalikult valutud ning lapsed jäävad mängides suhteliselt puhtaks. Mänguväljaku alust liiva võib muidugi sattuda ka laste riiete vahele, kuid suureks eeliseks on sellise variandi puhul, et terve mänguala ongi siis nagu üks suur liivakast.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Taga turvalisus

Nagu kõigi teiste lastega seotud objektide ehitamisel, on ka siin väga oluline, et mänguväljak oleks turvaline. Kui sa soetad kaubandusvõrgust valmislahenduse, siis võid olla suhteliselt kindel, et sealsete mudelite puhul on kõiki turvalisuse eesmärke silmas peetud. Kuid kui hakkad mänguväljakut ise ehitama, või lased seda kellelgi teisel teha jälgi, et kõik kasutatavad materjalid oleksid ohutud. 

See tähendab, et näiteks puidu kasutamisel peab see olema piisavalt sile, et sellest ei oleks võimalik pinde saada. Samuti peaks jälgima, et metalli ja plastiku kasutamisel päikesepaistelises kohas ei tohiks neid värvida liiga tumedaks, et vältida kõrvetamist. Väldi ka vihma käes libedaks muutuvaid materjale ja vajadusel paigalda neile libisemiskindlad kattematerjalid. Kasutatavad värvid ja õlid ei tohiks aga vaatamata neile esitatud ilmastikukindluse nõuetele olla mürgised. Turvalise mänguväljaku kõige olulisem tingimus on kõikide seal kasutatavate elementide väga korralik ja nõuetekohane kinnitamine! Seega kui tunned, et jääd mõnes etapis hätta kutsu kindlasti appi spetsialist.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge