Katke aiapeenrad
Üks oluline asi, mida peenarde heaks saab sügisel teha, on need katta kompostiga. Siis imendavad need talve jooksul toitaineid. Enamik inimesi teeb seda tavaliselt kevadel, kui taimed hakkavad kasvama ja kompost on neile hea erguti. Sama oluline on kompostiga tegeleda ka sügisel, et taimedel oleks raskel perioodil toiduallikas olemas. Enne pinnase külmumist aseta taimedele mõne sentimeetrine kompostikiht, mille peale lisa heina või multši, millega vältida pinnase kõdunemist, toitainete lekkimist ja umbrohu teket.
Juurviljapeenra võib sügisel katta musta kile või papiga, mis jäetakse sinna peale kevadeni, kui ollakse valmis uuesti seemneid külvama. Nende katetega eemaldatakse olemasolev umbrohi ja kate ei lase talvel seemnetel õitsele hakata.
Hoolitse püsikute eest
Kasta kevadel õitsevaid põõsaid, sest nii saavad need raske ja pika talvega paremini hakkama. Mitmeid püsikuid saab kevadel lõigata, aga seda on mõistlik teha varem, et vältida haiguste levikut.
Sügisel peaks lõikamisega ootama, kuni maapind on täiesti külmunud ja lehestik surnud. Jäta varrest alles umbes 10 cm ja kata see multši või paksu lehekihiga. Sama tee ka püsiku aluse alaga, kattes selle multši või plastikuga, et umbrohi eemale hoida.
Sea talveks valmis ka puud ja põõsad
Erinevalt püsikutest ära enne talve puid ja põõsaid lõika. Sellega peab ootama kevadeni, isegi kui need tunduvad ülekasvanud olevat. Puid ja põõsaid lõigates eemaldatakse kude, millel pole enne külma talve tulekut aega paraneda. Seega tehakse sügisel puid lõigates tühja tööd, mis võib puule lausa halvasti mõjuda.
Kui elad piirkonnas, kus on oodata suurt lumesadu, siis peaks väiksemad puud ja põõsad katma, et neid ilmastiku eest kaitsta. Lisaks saab puu ümber maasse lüüa neli vaia ja kasutada neid, et puu plastikust või riidest kattega katta.
Noored viljapuud tuleks tüve alumisest osast katta kahjuritekindla kattega, mis takistab hiirtel ja teistel närilistel külma talve ajal tüve närimast. See kate aitab puud ka sula ajal tekkinud vigastuste tekkimise vastu. Päikesepaisteliste soojade ilmade ja öökülmade tõttu võib noore puu koor lõheneda. Puude kattesse mässimine või muude vahendite kasutamine takistab kahjustuste teket.
Kompost
Enne talve tulekut soovitatakse kompostihunnik või kastis olev kompost veel korra reha või hargi abil ümber keerata. Nii lisatakse hunnikusse hapnikku, mis aitab kaasa kompostiosakeste lagunemisele. Kuigi väljas on külmad ilmad, siis jätkab kompost lagunemist.
Muru toitmine
Asjatundjad soovitavad terve ja tugeva muru saamiseks muruplats sügisel väetisega katta. Kui lumi kevadel sulama hakkab, siis muutub muru kiiremini roheliseks ja on suuteline hakkama saama erinevate külmast tingitud haigustega. Loe ka: Mida tuleb teada muru väetamise kohta?
Lisa lehed
Rehitse kokku viimased aeda jäänud puudelt langenud surnud lehed. Muruniiduki olemasolul sõida lehtedest üle, et need pisikesteks osadeks muuta. Seda lehepuru ei pea enam kokku korjama. Kevade saabudes tõmbavad ussid lehepuru maapinna sisse ja lisavad nii pinnasesse toitaineid.
Raja lillede ümber kaitsevall
See on üks viimaseid töid, mida aias enne külma saabumist teha. Kasuta labidat, et luua lillede ümber 50 cm kõrgune küngas. Plastikust krae teeb ka töö väga hästi ära. Sügisel võib lilli regulaarselt kasta, kuid väldi väetise lisamist kuni kuus nädalat enne esimeste öökülmade tulekut.
Puude katmine
Seedrid ja teised igihaljad puud võiks talveks kangaga katta, et neid talviste tuulte eest kaitsta. Kui seda ei soovita teha kõikide aias olevate okaspuudega, siis võiks seda teha väiksemat kasvu noorte isenditega, kes veel nii elujõulised pole. Puude katmine kahe kihi kangaga kaitseb neid lume tekitatud kahjude eest. Puudele kuhjunud lumi võib olla päris raske. Kate kaitseb teeäärseid puid lume sulamisel tekkinud soolaosakeste eest ja aitab ka hilistalvel tekkiva päikesekiirguse vastu, mis puhtalt lumelt vastu peegeldab.