Asukoht
Ideaalsel juhul paikneb majapidamisruum eemal elutoast- ja magamistubadest, nii et pesumasina ja kuivati helid ei sega neis ruumides viibimist. Samuti on igati mõistlik paigutada majapidamisruum sellisesse kohta, et sinna oleks võimalik pääseda õuest eraldi sissepääsu kaudu. Omaette sissepääs annab võimaluse vältida mustade riiete ja jalanõudega läbi maja liikumist ning kui peres on lemmikloomi, siis saab seal sobiva võimaluse loomisel ka nende käpad toakõlbulikuks. Lisaks on eraldi väljapääsu korral mugav ka õue pesu kuivama viia. Samas tuleb majapidamisruumile asukoha leidmisel alati arvestada sellega, et kuna ruumi peab tulema ja ära voolama vesi, on mõistlik sellele leida koht vannitoa või köögi läheduses, kus veevärk ja kanalisatsioon on juba planeeritud või olemas.
Suurus
Majapidamisruumi ideaalne suurus sõltub suuresti sellest, mida soovid sinna ära mahutada – seega tee vajalikest seadmetest ja mööblist nimekiri.
Mõtle läbi, kas vajad lisaks pesumasinale ka kuivatit ning kas nad on eraldiseisvad või paigutuvad torni.
Otsusta, kas vajad kohta triikimiseks või pesu aurutamiseks ja kas plaanid triikida statsionaarsel lauapinnal või kasutad kokkukäivat triikimislauda.
Mõtle läbi, kui suurt kraanikaussi vajad ja kui peres on lemmikloomi, siis kas saad neid pesta kraanikausis või oleks vaja ehitada suurem pesuala põrandale.
Otsusta, kui palju panipaiku, nagisid jm ruumi soovid paigaldada.
Mõtle läbi, kus ja kuidas kuivatad pesu, mida kuivatisse panna ei tohi.
Kui majapidamises ei ole keldrit, siis kaalu, kas soovid majapidamisruumi lisakülmikut või hoopis suurt sügavkülma.
Kasuta ära kogu vertikaalne pind
Majapidamisruumis tasub kogu vertikaalne pind maksimaalselt ära kasutada ja kõikjale, kus vähegi ruumi, lisada kappe või riiuleid. Ära jäta tühjaks ruumi seadmete peal, sest täiesti funktsionaalse riiuli saad lisada kasvõi pesumasina-kuivati torni peale. Sellistes panipaikades saad lõppkokkuvõttes hoiustada kõike ruumis vajaminevat nagu pesu- ja koristusvahendid, triikraud või lemmikloomade hooldustarvikud. Lisaks sellele võid ruumi planeerida ka väljatõmmatavaid laudu, sest nendel on väga mugav näiteks pesu kokku panna või triikida.
Mõtle läbi ruumilahendus
Majapidamisruum on eelkõige mõeldud kodutööde tegemiseks ja protsessi paremaks kulgemiseks tasub hoolega läbi mõelda, kuidas ruumis erinevad seadmed, kapid jm paigutada. Selleks mõtle läbi, milliseid asju erinevate töölõikude jaoks vajad ja proovi need paigutada selliselt, et nende objektide vahele ei jääks liiga suurt vahemaad.
Sobiv põranda- ja seinamaterjal
Kuna majapidamisruumi näol on oma olemuselt tegemist ikkagi märja ruumiga, siis tuleb tähelepanu pöörata ka põranda- ja seinamaterjalide valikule. Seejuures põrandale sobib sellises ruumis hästi keraamiline plaat, kivi, linoleum ja LVT. Seinakattematerjalide osas võib olla vabam ja täielik veekindlus tuleb tagada vaid kraanikausi taga, ning kui ruumis on lemmikloomade pesunurk, siis ka selle seinas. Ülejäänud seinad võib katta kasvõi kipsiga, kuid viimistleda tuleks need ikkagi veekindla pesemist taluva värviga.
Loe ka: Millist põrandakattematerjali valida kööki?
Pööra tähelepanu disainile
Vaatamata sellele, et oma funktsioonilt on tegemist ruumiga, kus tehakse kohati tüütuid majapidamistöid ja mida külalistele naljalt kunagi näitama ei pea, siis ei tasu majapidamisruumi väljanägemisse hooletult suhtuda, sest kaunis ruumis on ju tegelikult ka meeldivam viibida ja kohustuslikke kodutöid teha.
Seega seina- ja põrandakattematerjale välja valides arvesta, et need sobituksid ka sinu ülejäänud koduga ning mööblit välja valides ära sisusta seda suvaliste leidudega, vaid vali välja ühtse väljanägemisega lahendus. Ürita lahendada olukord nii, et võimalikult palju kodumasinaid ja tarvikuid saab peita ära kappidesse ning seal kus on avatud riiulid hoiusta asju sarnastes korvides. Ruum on seeläbi tunduvalt rahulikuma ilmega. Kindlasti ei ole palju, kui lisad ruumi ka mõne kauni toataime või nipsasja.
Ära unusta valgustust
Kuna tegemist on ruumiga, kus tehakse tööd nii valgel, kui ka pimedal ajal, siis pööra tähelepanu nii loomuliku, kui ka kunstliku valguse olemasolule. Kindlasti peaks selles ruumis olema piisavalt suur aken ja kui olemas on ka eraldi sissepääs, siis selle ukse valikul võiks otsustada klaasiga mudelite kasuks. Lambid peavad valgustama ruumi kõiki soppe ja eelistada võiks siinkohal näiteks süvistatavaid led-lampe või siinlampe. Kindlasti ära unusta valgustada ka kappide alust tööpinda.