Materjal
Esiteks on tark teha otsus, millist materjali kavatsed maja katmiseks kasutada. Voodrilaudu on laialt saadaval kolmest erinevast materjalist: puit, plastik ja kiudtsement. Seejuures on igal ühel neist omad eelised ja puudused.
Plastikust voodrilaud
On populaarne valik oma madala hinna tõttu, kuid jääb kvaliteedis enamasti alla teistele voodrilaua valikutele. Viimastel aastatel on kindlasti ka plastikust voodrilaudade kvaliteet paranenud, kuid siiski peab arvestama, et saadaval on ka küllaltki väikese mehhaanilise vastupidavusega tooteid. Plastikust voodrilaudu on saadaval erinevates toonides, sileda pinnaga ja ka puiduimitatsiooniga. Siiski ei ole plastikust variandi puhul võimalik päriselt saavutada naturaalse puidu väljanägemist ja selle tõeline olemus jääb alati läbi kumama.
Plastiku eeliseks on selle lihtne paigaldamine ja kerge hooldamine. Miinuspoolelt tuleb aga leppida värvivalikuga, mis algselt välja sai valitud ja arvestama peab, et aja jooksul kipub värv ka tuhmuma. Vana voodri üle värvimine on küll võimalik, kuid sellisel juhul tuleb arvestada, et värvimisprotseduuri tuleb hoolduse mõttes väga tihti hakata kordama. Seega on parim lahendus üks hetk plastikvooder lihtsalt uue vastu välja vahetada: algne odavam hind ei pruugi tähendada, et see valik ka pikas perspektiivis soodsam on.
Puidust voodrilaud
Levinuim fassaadikatte materjal, mille kasuks räägib ilmselgelt ka selle väga pikk kasutusajalugu. Saadaval on erineva profiili ja mõõtudega variandid. Positiivsest aspektist on puitu võimalik värvida ükskõik millist väljavalitud tooni ning hiljem saab vana tooni uue vastu väga lihtsalt välja vahetada, seda lihtsalt üle värvides. Puit vajab küll pidevat hooldust, kuid fassaadi üle värvimine ei ole üle mõistuse keeruline ettevõtmine ja väljanägemine jääb selle tulemusena nagu uus, seega regulaarse hoolduse puhul võib olla puidu eluiga väga pikk.
Korraliku paksusega puitfassaad on ka mehhaaniliselt väga tugev. Puidu määrdumisel on selle pesemine eriti karvase laua puhul raskem, seega ei maksa seda esiti üldse mustaks lasta saada. Siiski on korraliku pesu ja hullematel juhtudel ka pinna üle värvimisega võimalik olukord päästa. Puit on saadaval olevatest voodrilaua materjalidest kõige tundlikum niiskusele, seega on tema eluaeg väga suures sõltuvuses korralikust fassaadihooldusest ja vihmavee eemale juhtimisest.
Kiudtsemendist voodrilaud
Neist kolmest on see kõige uuem tehnoloogia turul. Äärmiselt vastupidav ja praktiliselt hooldusvaba, vajades vaid aegajalt määrdumise korral pesu. Saadaval on nii siledad kui ka puiduimitatsiooniga mudelid ning vastupidiselt plastikust voodrilauale, näeb kiudtsemendist puitu jäljendav variant küllaltki tõetruu välja. Tegemist on ka väga tulekindla materjaliga.
Kahjuks ei ole seda voodrilauda saadaval päris kõigis värvitoonides ja ka profiilide valik on minimaalne, kuid kui leiad olemasolevast värvivalikust endale sobiva, tasub seda varianti kindlasti kaaluda.
Horisontaalne või vertikaalne
Järgmisena pead mõtlema sellele kuidas voodri seina plaanid paigaldada: horisontaalselt, vertikaalselt või hoopis diagonaalselt. Kõiki voodrilaua profiile lihtsalt ei pruugi olla võimalik sinu poolt valitud paigutuses seina panna, seega on valiku tegemisel oluline teha otsus seda eripära arvesse võttes.
Profiil
Voodrilaua profiil ehk kuju annab väga palju juurde fassaadi väljanägemisele. Selle otsuse tegemisel tuleb hoolikalt järele mõelda, kas soovitakse elamule luua klassikalist ilmet või hoopis modernsemat väljanägemist: õige profiili valik teeb selle võimalikuks. Kui oled aga taastamas mõnda ajaloolist hoonet, siis võimalikult originaalilähedase ilme loomiseks tasub lasta mõnel puitvoodritootjal valmistada vana voodrilaua järgi eritellimusena endisega samas eriprofiilis variant.
Paksus
Puitvoodri kasutamisel fassaadikatte materjalina on oluline mõelda läbi, kui paks vooder seina paigaldatakse. Kuigi paksem vooder on kallim, tuleb arvestada, et piisavalt paks vooder tagab ka vastupidava tulemuse. Mida õhem voodrilaud on, seda rohkem mõjutavad seda õhuniiskus ja sademed. Pidevate niiskusrežiimi muudatuste tulemusena võivad voodrilauad ära painduda ja lõheneda, samuti on hõlpsamad tekkima värvikahjustused. See omakorda kahjustab fassaadi niiskuskindlust, ning kõik maja sisemised struktuurid võivad lõppkokkuvõttes saada veekahjustusi.
Kinnitamismeetod
Voodrilaua välja valimisel pööra tähelepanu, milline saab olema selle kinnitusmeetod: kas lauad kinnitatakse seina kruvide või naeltega või on need hoopis varustatud spetsiaalsete klambritega, mis võimaldab vältida nähtavate kruvide jäämist laua pinnale. Kõik variandid toimivad, kuid siinkohal tulevad arvesse sinu isiklikud visuaalsed eelistused.
Materjalikao vähendamiseks on kasulik valida selline voodrilaud, mis on varustatud otsatappidega. See võimaldab laudu omavahel jätkata kohtades, kus ei ole all parasjagu alusroovitist, millele laudu kinnitada. Otsatappide puudumisel tuleb sellistes kohtades laudu kinnituskohani lühemaks lõigata, mistõttu materjalikulu on suurem.
Eelnev töötlus
Plastikust või kiudtsemendist voodrilauad edasist töötlust ei vaja. Puitvoodri puhul on see valik meie endi teha. Töötlemata puidu hind on kindlasti olemasolevatest variantidest kõige soodsam, kui sellisel juhul tuleb läbi mõelda, kuidas on kodustes tingimustes võimalik lauad võimlaikult kiiresti kaitsva kihiga katta ilma, et nad jõuaksid eelnevalt endasse juba niiskust imada. Variant on soetada ka termotöödeldud puidust voodrilauda, mis on ilmastikutingimustele tunduvalt vastupidavam lahendus.
Kui on plaanis fassaadi renoveerimine või uue ehitamine siis tasub enne töödega alustamist külastada ka Puumarketi veebilehte või lähimat müügiesindust. Puumarketist leiab nii kuuse, männi, lehise kui ka termotöödeldud puitmaterjalist välisvoodrilaudu ja nende kinnitusvahendeid ning palju muud ehituseks vajalikku.