Kui tunned, et sinu oskused ei vasta projekti raskusastmele, on parim lahendus viia mööbliese restauraatori juurde, kes sellest kindlasti tähelepanuväärse sisekujunduselemendi suudab luua. Kui sinu huvi vana mööbli taastamise vastu on jätkuvalt suur, tasub kindlasti osaleda mööbli restaureerimise kursusel, kus saad kõik vajaliku endale enne liivapaberi ja värvide kätte haaramist selgeks teha. Järgnevalt toome välja mõned aspektid, mis aitavad hinnata, kas mööbli restaureerimine on otstarbekas ette võtta ise või tuleb selle taastamine usaldada ekspertidele.
Hinda kui väärtuslik restaureeritav ese on
Esimese asjana tasub hinnata, kas taastatav mööbliese on piisavalt väärtuslik, et sellele planeeritavad kulutused ennast ära tasuksid. Kui tegemist on ajalooliselt perekonnale kuulunud esemega, mis omab sinu jaoks emotsionaalset väärtust on ilmselt igasugused tehtavad kulutused siinkohal asjakohased. Sellisel juhul muidugi, ei tasu suure hooga ja väheste kogemustega ise taastamist ette võtta ja kindlasti tuleks pöörduda spetsialisti poole.
Kui restaureerimist vajaval mööbliesemel ei ole sinu jaoks emotsionaalset väärtust lähtu puhtalt praktilistest kaalutlustest. Põhiline asi, mida ilmselt vaatama peaksid on see, kas kõik mööbli detailid on täispuidust.
Täispuidust mööbel on potentsiaalselt vanem, kui selle saepuruplaadist analoogid, seega on sellise mööbli väärtus suurem. Samuti on võimalik täispuidust mööblist oskuslikult restaureerides saada väga kena väljanägemisega mööbliesemed.
Võib juhtuda, et isegi kui sinu käes olev antiikne mööbliese on algselt olnud valmistatud täispuidust, selle eelmine omanik on mõne lagunenud detaili vahetanud saepuruplaadist detaili vastu. Sellist detaili saab küll üle värvida, kuid kindlasti ei ole võimalik nii mööblit taastada endisel kujul. Oskamatult asendatud detailidega mööbli väärtus on aga tunduvalt madalam.
Seega, kui taastad mõnda täispuidust mööblieset võiksid pidada nõu ekspertidega, et saada aimu taastatava eseme väärtusest. Väärtusliku mööbli taastamise võiksid kindlasti usaldada spetsialistidele. Kui sa soovid restaureerida mõnda mööblieset, mille mõni täispuitdetail on asendatud, tuleb arvestada, et selle ajaloolise väljanägemise taastamiseks tuleb asendusosa kindlasti lasta puutöömeistril täispuidust originaali jäljendava detailiga asendada.
Juhul, kui selgub, et restaureeritud mööbliese ei oma olulist emotsionaalset, ega ka materiaalset väärtust, siis on see just sobiv objekt, mille peal vabalt oma kätt proovida. Sellise projekti puhul ei ole ka alati oluline lõpptulemuse originaalilähedus. Ning nii võib vabalt oma sisemise kunstiande valla lasta.
Hinda oma oskusi töötada erinevate materjalidega
Täispuidust mööbliga on algajal restaureerijal ilmselt kõige lihtsam hakkama saada. Selline mööbliese ei nõua enamasti keerulist töötlust ning suuremal osal juhtudest piisab lihtsast puhastusprotseduurist, liivapaberiga ajahambast puretud pealispinna lihvimisest ja uue kauni kaitsekihiga katmisest. Seejuures harja, liivapaberi ja pintsliga on pea kõik eelnevalt oma elus vähemalt mingil määral kokku puutunud.
Keerulisemaks läheb muidugi siis, kui detailid on väga pisikesed ja korralikuks puhastmiseks tuleb need üksteise küljest lahti võtta: sellisel juhul võib hobirestaureerijal jääda vajaka vajalikest tööriistadest millega kitsastesse orvadesse pääseda ning ka detailide lahtimonteerimisel tekib ilma oskuste ja vahenditeta suur oht neid vigastada. Arvestada tuleb ka sellega, et vajadusel peab hiljem detaile oskama tagasi liimida ja kinnitustappe parandada.
Niisama lihtne ei ole ka spoonitud mööbli restaureerimine. Näiteks spoonitud laua puhul, mille pealmine kiht on lahti tulnud ja spooni alune osa on kahjustunud, tuleb arvestada, et sisemiste detailide parandamiseks tuleb see suuta ettevaatlikult lahti võtta, ning hiljem ka oskuslikult tagasi liimida. Kui spoonitud pealiskiht on vaid väikeses osas mõnest nurgast lahti tulnud, võib sellise parandusega ka ise enamasti hakkama saada.
Kui mööblil on tekstiilist osasid, pead arvestama ka nende võimaliku vahetusega. Ilmselt saab pea igaüks hakkama toolikatte vahetusega, kuid kui välja vahetamist vajab ka selle sisu, siis vajad suure tõenäosusega mööblirestauraatori abi. Iseseisvalt ei tasu ilma eelneva kogemuseta ette võtta ka suure diivani restaureerimist, kui soovid selle tulevikus kasutusele võtta.
Mõtle läbi milliseid materjale ja tööriistasid restaureerimiseks vajad
Mõtle hoolega läbi, milliseid tööriistasid oma potentsiaalse projekti jaoks vajad. Juhul, kui hea tulemuse saavutamiseks on tarvis mitmeid spetsiifilisi töövahendeid, mida sul ei ole ja mille kasutamist tulevikus pead ebatõenäoliseks on ilmselt kõige targem see töö usaldada kellelegi, kel kõik vajalik olemas on. Vastasel juhul pead ilmselt töö käigus mõningaid etappe teostama ebatäielikult, või need sootuks vahele jätma. Seeläbi saab kannatada ka töö lõpptulemus.
Sama kehtib materjalide koha pealt. Liitrise puiduõli soetamine on ilmselt igati otstarbekas, kuid kui näiteks sinu välja valitud tugitool vajab väikest rotangidetaili asendamist, ei ole ilmselt otstarbekas vajaminevat materjali kohe meetriga tellima tõtata.