Seadus
Olenemata sellest kas tähistad jaanipäeva või mõnda muud tähtpäeva, koduhoovis lõkke tegemisel tuleb kinni pidada reeglitest. Tuli on ohtlik ja võib lühikese ajaga väga palju kahju tekitada. Sellepärast on vajalik turvalisuse tagamiseks järgida mitmeid tegureid, et koosviibimine ohutult mööduks. Sellisel juhul ei saa üle ega ümber seadusest, mis määratleb, mida peab tegema, et välitingimustes lõket teha. Enne lõkke tegemist, eriti kui kohale on tulemas suur hulk inimesi, tuleks teada mõningaid tuleohutusnõudeid, et kõik turvaliselt mööduks. Üldnõuded on küll loogilised ja enamasti teada, kuid mainime need siiski ära.
Tuld tegev isik on kohustatud järgima tuleohutusnõudeid, et lõkke tegemisel oleks tagatud inimeste, vara ja keskkonna ohutus, rakendama tulekahju tekkimise meetmeid ning hoiduma tegevustest, mis võivad põlengu tekitada. Lisaks soovitatakse lõkke tegemisel hoida turvalises kauguses tulekustutit, mis aitab põlengu tekkimisel seda kiiresti kustutada.
Tuleohutuse seaduse § 10 järgi tuleb tuleohu vältimiseks ahju, kamina või pliidi kasutamisel tagada selle kontroll nende kasutamise ajal ja vahetult pärast kütmise lõpetamist. Sama paragrahvi teine punkt lisab, et neid kolme kollet ei tohi süüdata põlevvedeliku ehk süütevedeliku abil. Lisaks tuleb kütus või muu põlevmaterjal paigutada ohutusse kaugusesse, et ei tekiks olukorda, kus tule levimisel oleks leegil võimalus end nende abil suurendada.
Tuleohutuse seaduse neljas jagu dikteerib, mida peab tegema küttekoldevälise tule tegemisel. Neljas jagu kõlab järgmiselt:
§ 15. Küttekoldevälise tule tegemise ja grillimise tuleohutusnõuded
(1) Küttekoldevälise tule tegemise ja grillimise koha ümbrus peab olema puhastatud selliselt, et oleks takistatud tule levik.
(2) Küttekoldevälise tule tegemisel ja grillimisel tuleb arvestada ümbruse ja ilmastikutingimuste mõju tuletegemise ohutusele.
(3) Küttekoldevälise tule tegemise juures peab olema piisaval hulgal esmaseid tulekustutusvahendeid või muid tule kustutamiseks kasutatavaid vahendeid, arvestades ohustatud ehitisi või looduskeskkonda.
(4) Lõkke tegemisel ja grillseadme kasutamisel tuleb tagada pidev järelevalve. Pärast lõkke tegemist või grillseadme kasutamist tuleb põlemisjäägid lasta täielikult ära põleda, summutada või kustutada need veega.
(5) Küttekoldevälise tule tegemise ja grillimise kohale esitatavad nõuded kehtestab valdkonna eest vastutav minister määrusega.
Alused
Laialt levinud on lõkke tegemine otse maapinnale nii, et tulekolde ümber asetatud kivid, mis takistavad lõkke levikut. Kuid üha enam kasutatakse ka paremaid ja turvalisemaid alternatiive. Lõkkealused on üha rohkem populaarsust kogumas, sest eed on võrdlemisi soodsad, ohutud ja neid on soovi korral võimalik teise kohta tõsta. Tuleasemed on valmistatud tugevast metallist, neid on erinevas suuruses ja nende juurde on võimalik hankida lisaseadmeid.
Lihtsamad lõkkealused näevad välja nagu suured lamedapõhjalised wok-pannid, mille jalad takistavad selle kokkupuudet maaga. Seetõttu ei ole ohtu, et muru või hein lõkke ümber süttiks, seda eriti kuival suveperioodil, kui inimesed rohkem väljas olla soovivad, et lõkke ääres grillida või mõnusalt aega veeta. See aga ei tähenda, et tulel ei peaks silma peal hoidma või selle juures kuidagi hooletult käituma.
Lõkkealused on erineva kuju, suuruse ja funktsiooniga. Alus ei pea tingimata olema wok-panni tüüpi. See võib olla kandiline, näha välja nagu suur metallist kauss või hoopis nagu tavaline kamin. Lõkkealuseid on kolme ja nelja jalaga, neile saab peale panna kaane ehk sädemepüüdja või kasutada kolmjalga, mille külge riputada grillialus või pott, millel süüa teha. Kaubanduses on saadaval alused, mille läbimõõt on 60–100 cm. Need on erineva sügavusega ja suitsu eemale juhtimiseks on mõnel mudelil ka korsten. Alused on valmistatud kuumakindlatest materjalidest, mille tõttu võib nendel põletada puitu, kuid valmistada ka süüa. Lõkkeasemeid on võimalik kasutada nii hoovis kui ka terrassil ja neid saab vajadusel teiste kohta tõsta.
Lõkkealust saab kasutada aastaläbi ja tänu funktsionaalsusele saab seda ka talvel reisides endaga kaasa võtta ja kasutada nii sooja saamiseks kui ka söögi valmistamiseks. Need, kes on talviti matkamas käinud, teavad, millised probleemid võivad tekkida, kui püüda lume peal lõket teha. Lõkkealus aitab nendest probleeme vältida.
Muud küttekehad
Kaubanduses on saadaval vägagi erinevaid tulekoldeid, mida saab endale majapidamisse soetada, et interjööri täiendada. Sellised vahendid on näiteks tulekorvid, mis on valmistatud paksust ja kvaliteetsest metallist ning mis on mõeldud valguse ja sooja saamiseks. Tulekorvis põleb avatud leek, seega on selle kasutamisel vaja järgida kõiki eelnevalt mainitud nõudeid. Lisaks peab arvestama, et metallist korv võib põlemisel kuumaks minna, seega peab selle juures olema ettevaatlik. Korvi peal saab kasutada ka grillresti, millel toitu valmistada.
Terrassile saab paigaldada ka gaasil töötava kamina, millel puudub avatud leek, mis muudab selle kasutamise ohutumaks, kuid seda tuleb siiski jälgida. Toote plussiks on, et kasutamisel ei teki ebameeldivat tossu ega ohtlikke sädemeid, mistõttu saab gaasil töötavat kaminat kasutada kohtades, kus on kerge süttimisoht või muud tuletegemise võimalust pole. Terrassikaminad kasutavad põlemisel gaasi, kuid põleti peal on keraamilised halud ja laavakivid, mis moodustavad ehtsa leegi. Kaminat on võimalik nupust sisse ja välja lülitada ning leegi suurust reguleerida.
Kasutatud allikas: Tuleohutuse seadus