+ Lisa oma töö      

Liistude paigaldamise ABC

10. märts 2022 Hange.ee
Tagasi
liistude paigaldamine, kinnitamine, liistude liimimine, liistude järkamine, liistude paigaldus

Põranda- ja laeliistud loovad ilusa, esindusliku ülemineku seina ning põranda vahele. Liistud peidavad nende vahel olevat paisuvuugi, loovad terviku ja annavad ruumile tagasihoidliku kui vajaliku lihvi, ühendades seekaudu ruumi ühtseks.

Liiste on tänapäeval erinevaid - erinevast materjalist, laiuse ja nii lihtsa kui ka efektse ning keeruka profiiliga. Lisaks leidub liiste ka väga paljudes erinevates värvitoonides. Kuidas aga kõiki neid erinevaid liiste paigaldada, millest alustada ja kas see töö on jõukohane kõigile?

Liistumaailmast

Liiste on erinevaid: põrandaliistud, katteliistud, sise- ja välisnurgaliistud, uksepiirdeliistud ning ka klaasliistud, mida kasutatakse viimistluseks. Niisamuti on liiste ka erinevatest materjalidest. Enimkasutatav materjal on mänd, kuid kasutatakse ka tammepuud, haavapuud, saart ja pööki. Muidugi on odavama alternatiivina saadaval ka PVC materjalist liiste. 

Puitliistude välimus oleneb puidu töötlemise viisist- värvituna on igati sobiv liistumaterjal MDF ehk puitkiudplaadist valmistatud liist. Kuna puit on juba ise nii omapärane, siis soovitatakse puitliistud katta lakiga või õlitada. Muidugi võib kasutada ka mõnd muud läbipaistvat viimistlusmaterjali, aga kui puidumuster ei ole soovitud tulemus, võib liistu katta ka mitte läbipaistva kihiga. See on pigem disaini küsimus. Küll aga on liistud soovitav enne kinnitamist värvida ja töödelda, sest nii on hiljem kordades lihtsam toimida ja tulemus jääb korrektsem.

Kuidas kinnitada?

Üldiselt on levinud kolm kinnitusviisi. Liiste võib liimida või silikooniga kinnitada, kasutatakse ka klambreid ja ka kinnitusnaelu ning kruve.

liistude paigaldamine, liistude järkamine, liistude paigaldus
Juhtmete peitmiseks sobiliku soonekanaliga PVC liist.
Soovitatav on kasutada montaažiliimi, sest see on vastupidav ning ei deformeeru. Niisamuti on isetegijatele soovituslik liimida juba seepärast, et siis on välistatud elektrijuhtmetesse ja torudesse puurimine. Samaaegselt jaotab see liistu survet võrdselt, mistõttu on liist raskusele vastupidavam, kui ta oleks olnud näiteks lokaalselt kinnitatuna. Liimiga kinnitamisel on eeliseks ka liistu puhas välimus, mida ei ole naelte või kruvidega rikutud. Küll aga võib hilisemalt osutuda keerulisemaks liimitud liistu eemaldamine, eriti kui tegemist on olnud montaažiliimiga.
liistude liimimine, liistude paigaldamine, liistude järkamine, liistude paigaldus
Liistude liimimine

Liistude paigaldamine

Liistude paigaldamine ei ole kuigi keeruline, kuid kui kahtled oma oskustes või oled ajapuuduses on mõistlik pöörduda koheselt asjatundjate poole. 

Paigaldamist tuleks alustada  nurkadest, sest niimoodi on lihtsam ülejäänud liiste paigaldada. Nimelt on nurkade klappima saamine vahest kõige keerulisem osa liistude paigaldamise juures, sest nurgad tuleb lõigata väga täpselt. Mõõtulõikamisel võib juba mõne kraadiga eksimine jätta liistude kokkupuutekohta koleda vahe. Seetõttu on oluline liistud ääretult täpselt mõõtu lõigata, mistõttu soovitatakse kasutada kvaliteetset järkamis- või nurgasaagi.

liistude lõikamine, liistude paigaldamine, liistude järkamine, liistude paigaldus
Liistu nurga lõikamine järkamissaega.

Nurgaliistude paigaldamine ei pruugi alati olla lihtne, sest üsna tihti ei ole seinad täisnurksed. Siis tuleb liiste lisaks ka vastavalt lihvida, et nad oleksid tihedalt vastu seina. Korralike liidete tarvis on vaja nurgasaagi. Niisamuti on tõenäoliselt tarvis liiste toa suurusele vastavalt lõigata. Liistude jätkamiseks soovitatakse seda teha vastavalt 45 kraadise nurga all ja seejärel sobivas mõõdus liistud omavahel ühendada. Selleks tuleb ühenduskohad omavahel kokku liimida. Ühenduskohtadesse pannakse pisut liimi ja seejärel kinnitatakse nad seina.

Kui liimi ei kasutata, siis kinnitatakse liistud klambrite, kruvide või naeltega. Kui tegemist on kiviseinaga siis saab liistud kinnitada, kas tüüblite ja kruvide või klambrite abil. Selleks tuleb eelnevalt seina puurida augud.

Kui aga minna kergema vastupanu teed ja liimida, siis tuleb liim kanda liistu tagumisele- seinaga kohakuti minevale küljele, kuhu seda kantakse siis kas täppidena või sik-sakina. Seejärel tuleb liist paika sättida. NB! Seda tuleb teha liistule survet avaldades, sest vastasel juhul ei pruugi see pisemate seinakõveruste tõttu igast kohast suurepäraselt haakuda. Kui seinad tõepoolest on kõverad ja liistu ning seina vahele jääb vahe, saab selle täita akrüüliga, et üldpilt oleks kenam ja et sinna sodi kogunema ei hakkaks. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Mida veel meeles pidada

Liistude paigaldamisel tuleb arvesse võtta ka muid faktoreid. Näiteks põranda materjali, sest liimivaba spoonparketi paigaldamisel on tarvis parketi paisumise tarvis jätta seina ja põranda vahele vähemalt 10 mm laiune lõtk. Sellisel juhul on vaja kasutada laiemaid liiste, mis siis selle pilu kataks.

Liistude eesmärk on seinaliidete peitmine ja sujuvama ning terviklikuma üleminekukoha loomine, kuid liistud leiavad kasutust ka praktilistel ehk kaitse otstarbel. Välisnurgaliiste soovitatakse paigutada just välisnurkade kaitsmiseks ja eriti värvitud pinna korral, sest pahtliga kaetud variandid on üsna õrnad ning need pehmemad nurgad võivad saada lihtsasti vigastusi ja pragunema hakata. 

Liistude kohta informatsiooni otsides võidakse sattuda ka elastsete liistude otsa. Sellisel juhul on tegemist vaipkatete viimistlemiseks kasutatava elastse ‘’teipliistuga’’. Sellise liistu välispinnal asub isekleepuv kleeplint, mille abil kinnitatakse liist seina külge. 

Kokkuvõtteks

Liistude paigaldamine on töö, mis üsna tihti jääb täiesti unustusehõngu. Tihti seepärast, et liistude paigaldamata jätmisel ju midagi ei juhtu. Liistud on lihtne viis anda ruumile viimane viimistlus, mis muudab selle kohe terviklikumaks ja korrektsemaks. Kuigi listude paigaldamine ei ole keeruline töö nõuab see kannatust ja täpsust. Seega kui oled endas kahtlev tasub pöörduda pigem asjatundjate poole, kes suudavad tagada parima tulemuse.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge