Laetööde tegemist tuleb alustada esmase hindamisega ehk kindlaks tuleb kindlaks teha, mida on vaja teha. Laetööd viimistlustööde käigus reeglina ühed esimesed, mida tehakse, sest tekkinud ehitustolmu või värvipritsmeid saab hiljem seinte ja põrandate kallal töötades puhastada või katta.
Värvimine
Ripplagi
Teinekord on lae välisilme selline, et igasugune vana värvi maha kraapimine, pahteldamine, viimistlemine ja muude iluvigade likvideerimine on liialt kulukas ning aeganõudev. Siis on kergem paigaldada ripplagi, mis küll võtab ära osa ruumi kõrgusest, kuid lõpptulemus jääb esteetiliselt ilus.
Asjatundjad soovitavad ripplage kasutada vanades majades, mille laes on vanad, väsinud ja silmale mitte kõige ilusamad krohvimatid. Ripplagesid paigaldatakse laialdaselt ka vannitubades või WC-desse, sest need võimaldavad ära peita torustikke või muid kommunikatsioone kuid neile säilib seejuures ligipääs. Olenevalt ripplae ehitusest saab seda puhastada ilma laest alla võtmata või võtta see osade kaupa alla ning puhastada iga osa eraldi.
Ripplage eelistatakse tihti põhjusel, et see näeb hea välja ning on summutab hästi heli. Sellepärast paigaldatakse ripplagesid tööruumidesse, auditooriumitesse või stuudiotesse. Ripplae paigaldamisel võib kasutada ka klaas- või kivivilla, mis heli veelgi summutada aitab. Peale lae enda iluvigade saab ripplae plaatidega peita ka valgustite kaableid, et need silma ei riivaks. Kaubanduses on ripplae tüüpidest populaarsed moodullaed ja alumiiniumist ripplaed.
Kipsplaatidest lagi
Kipsplaat on tänapäeva ehituses üks enamkasutatavamaid lahendusi, kuna see on odav, tervisele kahjutu, lõhnatu ja saadaval igas ehituspoes. N-ö tavaliste kipsplaatide kõrval on kaubanduses saadaval ka eriotstarbelisi kipsplaate. Niiskuskindlad plaadid sobivad eriti hästi vannituppa. Lisaks leidub eritugevaid ehk tänu suurendatud pinna- ja paindetugevusele vastupidavamaid plaate samuti tulekindlaid plaate, mis tulega kokku puutudes ei lagune.
Kuivõrd kipsplaadid on rasked, mistõttu nende lakke paigaldamine küll keeruline, mistõttu võib nende paigaldamisel kas osta või rentida vastava tõstuki. Enne plaatide paigaldamist on vaja luua aluskarkass, mille saab teha kas puidust või metallist. Kinnitused tuleb valida vastavalt sellele, mille külge kruvi kinnitatakse - puitlakke puidukruvid, betoonlakke vastavad tüüblid. Lakke võib karkassi vahele paigaldada isolatsioonimaterjalid soojustuse lisamiseks, tulekindluse suurendamiseks ja müra vähendamiseks.
Pinglagi
Pinglaed on ruumis lae alla spetsiaalsele profiilile kinnitatud "lõuendid", mis on valmistatud polüvinüülkloriidist ehk PVC-st. Profiil on reeglina valimistatud, kas alumiiniumist või plastist. PVC-kile paigaldamisega langeb lae kõrgus üldjuhul neli kuni kümme sentimeetrit. Lae kõrgus sõltub suuresti lakke sisseehitatud valgustite kõrgusest. Valgustite abil on võimalik pinglagedele luua väga omanäolisi valguslahendusi. Enamus juhtudel kinnitatakse pinglaed ümber ruumi olevatele seintele, mitte lae külge.
Saadaval on nii läikivad-, matt- ja satiinlagesid. Valge mattlagi on oma välimuselt nagu ideaalselt töödeldud ja värvitud lagi ning on ka kergesti hooldatav. Läikiva pinglae eeliseks on asjaolu, et see suurendab visuaalselt lae kõrgust ja mõjub pidulikult ning nende värvivalik on suur, kuid tuleb arvestada, et peegeldused võivad muutuda häirivaks. Satiin-pinglagi jääb eelneva kahe lahenduse vahele.