Erinevatel grillidel on oma eelised ja puudused. Oluline on valida grill, mis sobib kõige paremini sinu vajaduste, eelistuste ja elustiiliga. Järgnevalt toome välja mõned peamised aspektid, mida tasub arvestada erinevate grillide vahel valides.
Pelletgrilli eelised
Asjatundjate sõnul on pelletgrilli üks suurimaid eelised see, et seda on kerge kasutada. Lihtsalt lülita sisse, vali sobiv temperatuur ja hakka kokkama. Grilli sees olev ventilaator liigutab sooja õhku ja suitsu ringi, pakkudes sellega stabiilset temperatuuri ning ühtlase küpsustaseme.
Lisaks temperatuuri reguleerimisele võivad pelletgrillid olla varustatud ka täiendavate automaatsete funktsioonidega, näiteks taimerid, suitsugeneraatorid või isegi WiFi-ühenduvus, mis võimaldab grilli juhtida ja jälgida oma nutiseadme abil.
Pelletgrillid lähevad kiiresti kuumaks. Kui tavaliselt söegrilli süte "valmimine" võib võtta mitukümmend minutit on pelletgrill on valmis juba 10–15 minutit pärast sisselülitamist.
Mitmekesisus on pelletgrilli üks märksõnu, sest sellega saab grillida, suitsetada, küpsetada, praadida ja aeglaselt hautada. Seega ei ole probleemi, kui on soov kala grillida, kana küpsetada või erinevaid retsepte proovida. Pelletgrilli abil saab toidule erinevaid tehnikaid kasutades anda omapärase maitse ja ka värvi - see sõltub otseselt kasutatud puitgraanulitest, mida on kaubanduses saadaval väga erinevaid.
Võrreldes söegrillidega tekib pelletgrillides tuhka tavaliselt minimaalselt. See teeb pelletgrilli puhastamise palju lihtsamaks ja kiiremaks protsessiks
Pelletgrilli puudused
Pelletgrillid vajavad lisaks puidugraanulitele ka elektrit, seega peab seadme kasutamiseks olema ligipääs välisele toiteallikale. Pelleteid peab hoiustama kuivas ja sooja kohas, sest kui need saavad niiskeks sii mõjutab see grilli korralikku toimimist. Pelletgrillid võivad olla kallimad võrreldes teiste grillidega, eriti kui soovite osta väga kvaliteete ja funktsionaalse mudeli. Kuigi pelleteid ei ole kaubandusest keeruline leida on need siiski vähem kättesaadavad kui gaas või süsi.
Gaasigrilli eelised
Gaasigrill sobib neile, kes otsivad mugavat ja kiiret lahendust toidu valmistamiseks. Need grillid töötavad tavaliselt propaan- või maagaasiga ning neid saab hõlpsasti süüdata ja kuumust reguleerida gaasiklapi abil. Gaasigrillid pakuvad mitmesuguseid toiduvalmistamisvõimalusi. Neid saab kasutada grillimiseks, röstimiseks, suitsutamiseks või isegi ahjuna. Lisaks võite kasutada erinevaid grillimistarvikuid, nagu grillrestid, elektrimootoriga grillvardaid, malmplaate jms, et valmistada erinevaid toite.
Kuna gaasigrillidel on mitu põletit, mida saab eraldi juhtida, teeb see temperatuuri reguleerimise väga mugavaks. See võimaldab teil reguleerida erinevate tsoonide temperatuuri, võimaldades teil samaaegselt küpsetada erinevaid toite erinevate temperatuuride juures.
Gaasigrillid lähevad kiiremini kuumaks kui söe või pelletgrillid. Kui pelletgrilli puhul peab ootama 10–15 minutit, siis gaasigrilliga kulub vaid mõni minut. Küll aga peab meeles pidama, et temperatuuri kontrollimine on keerulisem.
Erinevalt söe- ja pelletgrillidest ei teki gaasigrilli kasutamisel jäätmeid nagu tuhk või pakendid. Grill määrdub vähem ja hooldamine on kergem. Gaasigrillid on tavaliselt varustatud rasvavanniga, mis aitavad püüda rasva ja muud vedelikud. See muudab hooldamise hõlpsaks, sest puhastamiseks saate eemaldada rasvavanni.
Gaasigrillid annavad toidule "puhtama" maitse võrreldes söegrillide suitsuga. Samuti aitab rasvpann vältida rasva põlemist ja leegi tekkimist, mis aitab vähendada kantserogeensete ühendite teket toidus.
Gaasigrilli eelis pelletgrilli ees on hind - see maksab reeglina vähem. Lisaks on kaubanduses saadaval suur hulk erinevaid gaasigrille.
Saadaval on ka gaasigrille, mis kasutavad tavapäraste põletite asemel infrapunasüsteemi, mis aitavad vähendada rasvapõlenguid ja ka suitsu. Infrapõletid on ka säästlikumad ja sellega kulub vähem gaasi, sest grill hoiab kindlat temperatuuri.
Gaasigrilli puudused
Gaasigrillid ei anna toidule loomulikku suitsust maitset, mida teevad näiteks söegrillid või pelletgrillid. Seega neile kes eelistavad suitsust maitset võib see olla pettumust valmistav. Kui aga gaasigrill on juba kodus olemas või ikkagi soovitakse suitsust maitset on võimalik osta spetsiaalne suitsutuskarp, mis asetatakse põletite peale ja täidetakse puidu hakkega.
Gaasigrillidega võib tekkida kuumuse jaotamise probleeme. Mõnel juhul võib üks põleti olla kuumem kui teised, mis võib tekitada ebaühtlase toiduvalmistamise. Õige temperatuuri saavutamine kogu grillipinnal võib seetõttu olla väljakutse.
Gaasigrillide puhul tuleb olla teadlik võimalikest lekkeohtudest, eriti kui paigaldamisel ja hooldusel ei järgita õigeid protseduure. Gaasilekked on potentsiaalselt ohtlikud, kuna need võivad põhjustada tulekahju või vigastusi. Seepärast on äärmiselt oluline olla ettevaatlik, korralikult paigaldada grill ja järgida ohutusjuhiseid, et tagada turvaline grillimiskogemus.
Söegrilli eelised
Söegrillid on üks populaarsemaid grilli valikuid ja neid on kaubanduses saadaval väga suures valikus erinevast materjalist, suuruses, kuju ja hinnaga. Söegrillid pakuvad toidule autentset suitsumaitset, mis on paljudele grillisõpradele oluline. Süte põlemisel tekib suits, mis imbub toidu sisse ja annab sellele iseloomuliku maitse ja aroomi.
Enim levinud söegrillid on sageli kergekaalulised ja kompaktsed. See muudab nad lihtsasti transporditavaks ja sobib seetõttu suurepäraselt kaasavõtmiseks näiteks piknikule, randa või matkale. Söegrill ei vaja elektrit ega gaasivarustust, mistõttu saab neid kasutada välitingimustes praktiliselt igal pool.
Lihtsad plekist, rahvakeeli tuntud ka kui UFO grillid, on võrreldes mõne muu grillitüübiga, nagu gaasigrillid või pelletgrillid hinna poolest soodsamad. See muudab need taskukohaseks valikuks neile, kes teevad grillimisega alles algust või kellel on piiratud eelarve. Kuid nagu eelnevalt öeldud on söegrillide hinnaskaala mitmekesine. Saadaval on nii taskukohasemaid kui ka kõrgema hinnatasemega variante, sealhulgas keraamilisi grille.
Söegrillid võivad olla ka kallimad kui gaasi- või pelletgrillid - sellised on näiteks keraamilised söegrillid, mis on tuntud ka kui kamado grillid. Keraamilised grillid on valmistatud spetsiaalsest keraamikast, mis pakub suurepärast soojuse säilitamist ja kontrolli ning võimaldab erinevate küpsetusmeetodite kasutamist. Seda tüüpi grillidega saab lisaks tavapärasele grillimisele ka madalal temperatuuril suitsutada või hoopis kõrgel temperatuuril näiteks pitsat küpsetada.
Söegrilli puudused
Erinevalt konkurentidest on söegrilli suurim puudus just süsi. Söegrilli kasutamine ehk süte süütamine ja valmimine võtab rohkem aega kui mõne teise grillitüübi puhul.
Söegrillide temperatuuri reguleerimine võib-olla keerulisem võrreldes gaasi- või elektrigrilliga. Süte hulga ja asukoha reguleerimine nõuab kogemust ja oskust, et saavutada soovitud temperatuur. Isegi kui kasutada kinniseid söegrille, kus seinad hoiavad kuumust kinni, läheb süte kuumaks saamisega tükk aega. See on ka põhjus, miks paljud inimesed valivad söegrilli asemel mõne alternatiivi.
Söegrilli kasutamisel võib tekkida suitsu ja tuhka, mis kõikidele ei meeldi. Samuti võib tuha koristamine pärast grillimist olla pisut tülikas ülesanne.
Mõningate söegrillide puhul võib olla paras väljakutse säilitada ühtlast kuumuse jaotust kogu küpsetuspinnal. See tähendada, et erinevad toiduained küpsevad ebaühtlaselt, mis nõuab tähelepanu ja kogemust toiduvalmistamisel.
Kokkuvõtteks
Olenemata sellest, kas oled juba kogenud grillimeister või alles alustav entusiast, suvi ja grillihooaeg pakuvad imelisi võimalusi uute maitsete avastamiseks ning meeldejäävate hetkede loomiseks koos lähedastega. Vali grill, mis sobib sinu vajaduste ja eelarvega. Kui eelistad autentset suitsust maitset tasub kaaluda söegrilli soetamist. Juhul kui soovid mugavust ja kiiret valmisolekut siis on gaasigrill sinu jaoks. Kui aga vajad väga täpset temperatuuri reguleerimist siis kaalu hoopis pelletgrilli.