Gaasi- või elektriboiler
Esimese asjana tuleb otsustada, kas paigaldada gaasi- või elektriboiler. Elektriboiler sobib reeglina igasse majapidamisse, samas kui gaasiboiler on võimalik paigaldada vaid nendesse elamutesse, millel on ühendus gaasitrassiga.
Gaasiboiler ehk gaasiveesoojendi soojendab vett momentaalselt vee läbijooksu põhimõttel, nii et selle puhul ei ole vajalik suure veereservuaari olemasolu. Boileri võimsus tuleb seejuures valida vastavalt sellele, kui palju vett on vaja üheaegselt soojendada. Kui elamu on väike ja enamasti kasutatakse vaid ühte kraani, siis sobib väikese võimsusega veesoojendi.
Suure võimsusega gaasiveesoojendi sobib elamutesse, kus samaaegselt on mitmeid tarbijaid. Gaasiboileri kasuks otsustades on väga oluline tähele panna, et selle seadme kasutamisel on kohustuslik paigaldada ka vingugaasiandur, kuna halva tõmbega boileri kasutamisel võib siseruumidesse lekkiv vingugaas põhjustada raskeid mürgistusnähte.
Samas on heas korras gaasiboiler äärmiselt mugav kasutada, kuna soe vesi ei saa ka pideval kasutamisel otsa. Oluline on meeles pidada, et gaasiseadmeid ja –paigaldisi tohivad paigaldad vaid oma ala eksperdid. Kodutarbija gaasiseadmeid ja -paigaldisi tuleb lasta spetsialistil regulaarselt kontrollida ja hooldada.
Elektriboiler sobib seevastu igasse majapidamisse kus vee ja elektriühendus. Kuna sooja vee pidevaks kättesaadavuseks on vajalik piisavalt suur veereservuaar on ainsaks piiranguks selle paigaldamisel vajaliku ruumi puudumine. Kuna tegemist üldjuhul suure seadmega ei ole enamasti otstarbekas seda paigaldada vannituppa või kööki, vaid sobivaks asukohaks võib olla eraldi majapidamisruum, katusealune või keldrikorrus.
Kuna elektriboiler tuleb tihti paigaldada oma mõõtmete tõttu segistitest eemale tuleb kindlasti läbi mõelda, kas aeg, mille jooksul soe vesi kasutajani jõuab on aktsepteeritav, või peaks see toimuma kiiremini. Kui vesi jõuab segistini liiga aeglaselt vähendab see kasutusmugavust ja toob kaasa ka suurema veekulu. Lahenduseks on tekitada boileri ja segisti vahele sooja vee tsirkulatsioon või paigaldada mõne kaugema vee väljavõtu juurde väikeste mõõtmetega lisaboiler.
Mitmesüsteemne boiler
Kolmanda variandina on võimalik kasutusele võtta mitmesüsteemne boiler. Selle lahenduse puhul ühendatakse boiler olemasoleva küttesüsteemiga ja seejuures toimub vee kütmine läbi sama kütteallikas, mis kütab soojaks toad.
Samas juhul, kui boileris oleva tarbevee temperatuur langeb alla seadistatud piiri on võimalik kasutada vee soojendamiseks elektrienergiat. Kuna puhtalt elektrienergiaga boileri kütmine võib-olla küllaltki kallis aitab selline lahendus nii mõneski majapidamises energia kuludelt kokku hoida. Nii võib boileri ühendada näiteks õhk-vesi soojuspumba või kasvõi puukütte kaminaga, millele on veeühendus. Saadaval on ka nt elektri-puukütte boilereid, milles olevat vett on võimalik soojendada nii elektriga või tahkekütusega. Kolmesüsteemsed veeboilerid võimaldavad kasutada lisaks elektrile ja kütteallikale ka alternatiivkütte lahendust nagu näiteks päikeseküte.
Suurus
Elektriboileri valikul tuleb hoolega valida ka sobiva suurusega seade. Liiga väikese boileri valimisel ei ole sooja vee hulk tarbimise jaoks piisav, samas kui liiga suure boileri puhul kasutatakse üleliigse vee kütmiseks pidevalt energiat, mis kajastub hiljem negatiivselt elektriarvetes.
Rusikareegel sobiva suurusega boileri valimisel on selline, et iga pereliikme kohta peaks arvestama vähemalt 30-50 liitri sooja vee varuga. Seega kui neli inimest järjest duši all käivad siis peaks paigaldama veeboileri mahutavusega ca 150 liitrit. Kui elamus on ka vann tuleks boileri mahule lisada veel 50 liitrit.
Vertikaalne või horisontaalne
Üks valik, millega boileri ostul silmitsi tuleb seista, on selle paigutus. Boilereid on saadaval horisontaalseid ja vertikaalseid. Seejuures on vertikaalsed boilerid pisut efektiivsemad, kuid kuna see vahe kahe tüübi vahel ei ole marginaalne, tuleb eelkõige lähtuda olemasoleva ruumi eripäradest.
Vertikaalsed boilerid vajavad suuremat ruumi ja sobivad seega paremini, kui nende jaoks on olemas näiteks eraldi ruum vannitoast eemal. Kui boiler tuleb paigaldada vannituppa või kööki, on enamasti sobivam horisontaalne boiler. Viimase saab paigaldada lae paneelide taha või ka lihtsalt kõrgemale seinale, kus see ei võta ära vajalikku põrandapinda. Kuid taaskord sõltub kõik ruumi eripäradest.
Kuidas tagada ökonoomsus ja veeboileri pikk eluiga
Kuna elektriboileri omamisega kaasneb arvestatav elektrienergia kulu tasub hoolsalt läbi mõelda, mida saab teha, et selle kasutamine võimalikult ökonoomne oleks. Nagu eelnevalt mainitud, siis esimese asjana tuleb valida õige suurusega ja sobiva võimsusega seade, mis vastab võimalikult täpselt tarbitava sooja vee vajadusele. Need, kelle elektripakett näeb ööpäeva lõikes ette erinevaid energia hindasid, võivad kaaluda boilerile taimeri või nutika elektribörsi hindasid arvestada seadme paigaldamist.
Mitte mingil juhul ei tohiks ökonoomsema tarbimise huvides boilerit seadistada liiga madalale temperatuurile, kuna see võib osutuda ohtlikuks bakterite kasvulavaks. Liiga kõrge temperatuur seevastu suurendab katlakivi teket.
Optimaalne töötemperatuur võiks boileril olla seadistatud 55°C peale. Samuti ei ole hea mõte boilerit elektrivõrgust välja tõmmata, kui minnakse paariks päevaks kodust ära. Nimelt suudavad tänapäevased boilerid väga efektiivselt sooja hoida ja hiljem külma vee üles kütmine võib osutuda tunduvalt kulukamaks.
Boilerit valides ei tasu soetada kõige soodsamat mudelit vaid eelista pigem kvaliteetsem. Odavamate boilerite eluiga jääb võrdlemisi lühikeseks lisaks tuleb neid ka rohkem hooldada, mistõttu võib selle lõplik maksumus kujuneda oluliselt kulukamaks.
Mida karedam on vesi seda kiiremini kattub boileri küttekeha katlakiviga. Seetõttu, vajavad elektrilised veeboilerid, mille küttekeha on veega otsekontaktis reeglina korra aastas katlakivist puhastamist ja vajadusel magneesium anoodi vahetamist. Hinnalt kallimate elektriboilerite keraamiline küttekeha on aga eraldi kestas, mis ei puutu veega kokku, mistõttu katlakivi teke on minimaalne ja võiks vajada kontrolli umbes 4-5 aasta järel.