Suures plaanis peaksid arvestama mõne aspektiga, mis kehtivad nii korterile ning ka majale ukse valimisel. Täpsemate vajaduste väljaselgitamiseks, pead arvestama oma ukse asukohaga ning sellega, mis on just Sinu jaoks tähtis.
Loomulikult on oluline ukse välimus ja turvalisus, kuid kindlasti tuleb ust valides uurida ka selle soojapidavuse kohta. Seega võib ust valides alustada selle U-väärtuse kohta uurimist, mis iseloomustab soojakadu. Selleks, et aastaringselt oleks välisukse soojuspidavus piisav peaks U-arv olema väiksem kui 1,0 W/m²K. Arvesse võta ka kindlasti ukse paljastatust päiksele ja õhuläbilaskvust.
Ukse välisilme ehk disain võib-olla mõne inimese jaoks väga oluline, sest kindla esteetilise välimuse järgimine hoone kui terviku puhul, loob silmailu ning jätab viimistletud ning läbimõeldud mulje. Selle punkti alla kuuluvad ka erinevate materjalide valik, soovi korral klaasid ning viimistlus.
Igapäevases kasutuses on tähtis ka see, kumma käega ust avatakse ning kas uks avaneb välja- või sissepoole.
Ust valides on tootjatel juurde märgitud ka mürakindlus. Seega selleks, et iga samm, möödasõitev auto või jutuvada koridorist või tänavalt sisse ei kumaks, tuleks valida helikindlam valik.
Vastavalt sinu eelistustele ja tõekspidamistele võid mõelda ka sellele, kui oluline ökoloogilisus ning looduslike materjalid osatähtsus ukse juures.
Kindlasti on väga tähtis jälgida ka seda, kas uks on mõeldud välitingimustesse või siseruumi. Kui valid oma majale siseukse, teevad temperatuuri kõikumine ja ilmastikuolud palju pahandust ning su värskelt ostetud uks väsib väga kiiresti. Vahet on tunda ka siseruumides, sest siseuks ei ole piisavalt soojapidav ning võib lasta oluliselt rohkem igapäeva olmemüra õuest sisse.
Kõige lõpuks ka üks suurimaid faktoreid- eelarve. Tihti jääb viimaseks otsustajaks sinu eelarve. Kuid meeles tasub pidada, et odavama toote ostmisel võib see hoopis kulukamaks minna, sest ebasobiva ukse puhul võib osutuda vajalikuks uue ostmine.
Käelisus
Ukse käelisus sõltub sellest, kumma käega sa soovid ust avada. Käelisusest oleneb käepideme ja uksehingede asukoht ning ukse avanemise suund. Parema käega avades, jäävad hinged paremale ning käepide vasakule poole ja vasaku käega avades on vastupidi.
Disain ja materjal
Turul on lai valik alustades ukse värvist kuni klaasi kasutamiseni. On nii siledaid kui ka profiilseid uksi, esimene sobib pigem modernsematesse kodudesse ning teine pigem skandinaavia stiili austajatele või klassikalisemasse elamisse.
Kindlasti peaksid arvesse võtma aspekti, et uks ei ole sama, mis uksekomplekt. Viimasesse kuuluvad peale ukse ka raam ja liist, millele tuleb lisaks soetada veel erinevad lisatarvikud, näiteks käepidemed ja sulgurid. Kindlasti jälgi ust ostes, kas saad selle summa eest vaid ukse või kogu vajaliku komplekti, vastasel juhul on see järjekordne väljaminek.
Kui kaalud spoonitud ukse soetamist, tuleks arvestada, et uks on küll ilus kuid hapra pealispinnaga. Sellist ust on lihtsam vigastada ning parandusi on väga keeruline või lausa võimatu teha. Spooniga kaetud uks vajaks värskendust iga kahe kuni kolme aasta tagant.
Värvitud uksega on aga lihtsamad lood. Seda on lihtsam taastada ja vajadusel terves ulatuses üle värvida. Kui tahad võimalikult looduslikku valikut ja kaalud täispuidust ust tuleks arvesta ka sellega, et see materjal ilma igasuguse kaitseta hakkab "trikke" tegema. Meie kliimas võib hakata täispuidust uks punduma või hoopis kokku kuivama.
Turvalisus
Selleks, et nii kodus kui ka eemal oleks turvaline olla, peab mõtlema ka ukse materjalile ja lukusüsteemile või kaaluma sootusk turvaukse soetamist. Soovitatav on valida kvaliteetsem uks odavama kasuks. Uksi saab jaotada kuute klassi, kus esimene klass on kõige väiksema sissemurdmiskindlusega ning kuues kõige suuremaga. Turvaustel on juba sisseehitatud sissemurdmiskindlad detailid.
Siinkohal on oluline rääkida ka tuletõkkest. Kindlasti tasuks jälgida ka ukse tulekindlust ja tuletõkketihendi olemasolu. Ukse lengi või ka ukselehe serva sisse paigaldatakse tuletõkketihendid. Kuumusega paisub tuletõkketihend ning sulgeb õhuavad ukselehe ja lengi vahel, see takistab hapniku juurdevoolu ja tule suurenemist.
Lukud
On teada tuntud tõde, et kodu turvalisus algab välisuksest ja lukust. Tänapäeval on ukselukkude ja lukusüsteemide valik läinud üsna suureks. Variante on kõige lihtsamatest lukkudest kuni sõrmejäljega avatavate ja kaugjuhitavate lukkudeni. Korteriuste lukkudel tavaliselt erilisi vigureid pole, sest kortermajadel on enamasti oma turvasüsteemid välisustel. Kui aga otsid lukku eramajja võib pilt silme eest päris kirjuks võtta.
Elektrooniliste lukkude suurimateks eelisteks on see, et võtit pole tarvis enam kaasas kanda ja saad avada ukse ka kodust eemal olles näiteks remondimehele või kasvõi majutusteenust pakkudes külastajale. Sinna nimekirja kuulub veel erinevaid võimalusi vastavalt lukutüübist, kuid peab arvestama ka elektrooniliste lukkude varjukülgedega. Ükski lukk pole 100% turvaline, kuid elektroonilist lukku on kindlasti keerulisem lahti muukida.
Korteriuks
Üleüldiselt käib ukse valimine sarnase reeglistiku järgi, kuid korterile ukse valimisel on paar aspekti, mida võiks arvesse võtta. Suurel osal korteritel on metalluksed, kuna see on turvaline valik. Pea meeles, et kõige rahakotisõbralikum variant pole alati vargakindel. Uks peaks olema helikindel, et naabrite jutuvada koridoris ei kostaks sinu koju. Arvesta ka tulekindlusega ning pea meeles, et tuleohutusnõuete kohaselt peavad olema numbritega tähistatud nii välisuksed, vaheuksed kui ka korteriuksed. See teeb kriitilises olukorras päästjate elu hulga lihtsamaks.
Majauks
Erinevalt korteriuksest eelistatakse eramajade puhul pigem puidust uksi. Arvestama peab jällegi kõigi üldiste teguritega nagu näiteks ilmastiku- ja vargakindlus, heli- ja soojusisolatsioon, käelisus ja disain. Eramajade puhul on populaarsemad ka klaasiga uksed, et esikus oleks loomulikku valgust. Samuti tuleb kõne alla ka paarisuks või ukselaiend.
Paigaldamine, mõõtmed
Pärast sobiva ukse välja valimist, võib järgmine samm osutuda keerukaks. Sobiva ukse tellimiseks, pead mõõtma ära ukse ning hiljem ka paigaldama selle. Abikäsi on mõistlik kaasata ukse paigaldamiseks kui ka ukseava mõõtmiseks.
Ukse mõõte esitatakse moodulmõõdus, see tähendab seda, et üks moodul on 100 millimeetrit (1 M = 100 mm). Uksekomplekti mõõtmisel võta aluseks lengi välismõõt ning ära unusta ka vajaliku ümardamist. Lengi mõlemale küljele ning ka peale peab jätma 10-20 millimeetrise vahe, selleks, et sinna saaks panna kiilud ja montaaživahtu. Selleks, et kõik vajalikud mõõdud õigesti kätte saaks, on vaja mõõta seinaava kõrgus ja laius ning ära ei tohi unustada seina paksust.
Ukse paigaldamiseks on vaja erinevaid töövahendeid nagu kiile, teipi, nuga, loodi, kruvikeerajat, haamrit, montaaživahtu ning vajadusel ka vahupüstolit, vahetugesid ning kruve. Isegi kui need kõik olemas on tasuks teada, et ukse paigaldamisel on väga palju nüansse ja iga uks võib olla natuke isemoodi eriline. Kindlasti soovitame selle etapi juures kaasata professionaali, sest halva paigalduse korral kannatab sinu kodu turvalisus, soojus-, heli- ja tulekindlus ja ukse enda vastupidavus.
Kokkuvõte
Üldiselt käib ukse valimise protsess korterile ja majale sarnaselt, kuid peab arvestama paari erinevusega. Ust valides ära orienteeru vaid hinnasildi järgi vaid mõtle ka turvalisusele ning oma vajadustele. Ära unusta seda, et uksekomplekti mõõtmisel kasutatakse moodulmõõtu. Kaasa julgelt oma uksevahetuse või värskesse elamisse ukse paigaldamise protsessi ka professionaal.