Katuseakna võlu
Katuseakna eelis tavaakendega võrreldes on see, et nende läbi tuppa pääsev valgus on mitmekordne. Nimelt ei jää katuseaknale teiste hoonete fassaadid nii kergelt ette. Seega võib katuseakna paigaldamine muuta ka kõleda ja pimeda pööningu nauditavaks ja valgusküllaseks ruumiks. Kuidas aga valida see õige? Kellele ei tuleks tuttav ette aknaraam, mille kaudu kogu toasoojus kaob? See nähtus pole ainult ebapraktiline, vaid meie kliimavöötmes ka kulukas. Seetõttu on kõige olulisem küsimus, kuidas soetada mitte ainult mugav ja kena, vaid ka võimalikult soojapidav aknakomplekt?
Millega peab katuseakna valikul arvestama?
Enne poodi tormamist ja toodetega tutvumist võiks endale esitada mõned küsimused. Kõigepealt tuleks analüüsida, kuhu akent on tarvis. Isegi väljaspool teie kinnisvara mängib rolli see, kas õues on vali, kuidas paiknevad ilmakaared ja milline saab olema vaade.
Kui hoone asub lärmirohkes piirkonnas, tasub otsustada mürakindla lamineeritud klaasi kasuks. Peale heliisolatsiooni aitab sisemise klaasi lamineerimine muuta aknad ka löögikindlaks ja seeläbi turvalisemaks.
Seejärel tasub veenduda ruumi mõõtmetes. On oluline määrata akna suurust nõnda, et tuba saaks piisavalt päevavalgust. Kehtib valem: klaasipind peaks moodustama põranda pindalast 10–15%. Et standardseks laekõrguseks on 2,5 m, siis võib keskmine katuseaken alata 1–1,4 m ja lõppeda ligikaudu 2 m kõrgusel.
Kui katuseakna otstarve on peale valgusallikaks olemise ka ilusa vaate pakkumine, siis tasub kõrgusmõõdud hoolikalt läbi mõelda. Küsige endalt, kas piisab sellest, kui välja näeb vaid seistes või võiks akna kõrgus alata põrandapinnast, et ka lamades saaks välja vaadata?
Millisesse ilmakaarde aken paigutada?
Ilmakaared on olulised. Selleks, et otsustada, kuhu suunda oma aken projekteerida, mõelge hoolikalt läbi ruumi otstarve ja see, millisel ajal ruumis aega veedate. Paigutades akna läänepoolsele küljele, saate tuppa pärastlõunase ja õhtuse päikese ning idasse asetades hommikupäikese.
Põhja poole jääva akna kaudu pääseb ruumi väikesem kogust peegeldunud valgust. Lõunateljelt sisenev valgushulk on suurim, ent ka väga intensiivne ja kontrastne. Et säästa end palavusest, tasub kindlasti paigaldada lõunaaknale päikesevarjud või vähemalt kardinad.
Materjal
Reeglina valmistatakse katuseaknad PVC profiilist või immutatud puidust. Viimane on sageli kokku liimitud männist saadud lakitud laminaat. Puit võib olla nii süva- kui ka vaakum-immutatud. PVC ehk puitkonstruktsioon kaetud polüuretaankihiga jätab aga sileda ja plastilise valge viimistluse.
Kus millist varianti kasutada? See sõltub ruumi otstarbest. Kõrge õhuniiskustasemega tubadesse sobivad paremini polüuretaankattega raamid, mis on niiskuskindlamad. Sellised ruumid on nt köök või pesukuivatus- ja vannituba. Mujal teenivad ka puitaknaid teid väga hästi, eriti kui need on lakitud ja immutatud.
Seina- ja katusekalle
Aknatüübi valimisel on oluline ka katusekalle, millest sõltub akna asukoht ja paigutus. Näiteks kitsasse ja piklikusse tuppa, millel on madal katusekalle, sobib paremini, kui aknad jäävad paiknema võrdlemisi kõrgele ja need on piklikuma kujuga. Laiema toa ja kõrgema kalde puhul sobib paremini standardsem aknarida. Saadaval on spetsiaalsed aknad ka lamekatustele, näiteks akrüülist kuppelaken ja lameda või kumera klaasiga lamekatuseaknad.
Käepide — kas üles või alla?
Akna valikul on oluline läbi mõelda, kas soovite akent avada ülemise või alumise käepidemega. Mõlemal on plussid ja miinused. Kui käepide jääb akna alumisse serva, siis võib mööbel käepidemeni ulatumisel ette jääda. Kui plaanite akna alumise serva kõrguseks jätta 1,3–1,5 m, siis võib alumine käepide aga mugavalt toimida.
Ülemine käepide sobib kõige paremini põrandale lähemale ulatuvate akende puhul, kui akna alumise serva ja põranda vahe on alla meetri. Ülemise käepidemini jõudmine võib aga laste jaoks keeruliseks osutuda.
Peale käsitsi avamise võimaluse on saadaval ka kaugjuhitavad mudelid. Mõned katuseaknad on hoopis mitteavatavad.
Soojustusplokk ja soojapidavus
Katuseaken koosneb paljudest detailidest. Selle konstruktsioonielementide hulka kuuluvad näiteks tihendused, sulused, lengi-, (lükand)raami- ja klaasiprofiilid. Väga olulist rolli mängib aknaväline soojustusplokk. Selle funktsiooniks on jää ja külmasilla ennetamine katuseühendustes. Reeglina on plokk eelpaigaldatud ehk standardvarustuses olemas, ent kindlasti ära unusta selle olemasolu kontrollida. Ploki puudumisel on ka kvaliteetne ja hinnaline klaaspakett vähem tõhus.
Muidugi soovitatakse siinses kliimas valida kolmekordne klaaspakett, ent tegelikult pole klaasikihtide arv tähtsaim tegur soojapidavuse saavutamisel. Kõige olulisemaks näitajaks peetakse U-väärtust, mis ei sisalda endas vaid klaasi Ug-väärtust ehk soojusjuhtivust, vaid aitab paremini hinnata tervikpildi ehk konstruktsiooni täielikku soojapidavust.
Automaatika
Võimalik on soetada aknad, millesse on integreeritud tuulutus- ehk ventilatsiooniklapp. Õhufiltriga saab õhutada tube ka siis, kui aknad on kinni. Saadaval on ka pöördaknad ja vihmaanduriga komplektid.
Kokkuvõte
Katuseakende valik on lai. Selleks, et leida endale sobivaim variant, tuleb lähtuda toa omadustest nagu ruumi kuju, katusekalle, ilmakaared jms. Sõltuvalt toa otstarbest peaks läbi mõtlema eelistused materjalide, käepideme ja ventilatsiooni osas. Selleks, et leida soojapidav variant, tuleb põhjalikult tutvuda katuseakna mudeli soojustehniliste parameetritega. Kui aknakomplekt on soetatud, jääb üle vaid kvaliteetne paigaldustöö.