Aiatööriistad
Lõppemas on suvised aiatoimetused ja peagi on aeg aiatööriistad järgmist hooaega ootama saata. Mida peaks aga enne aiatööriistade kokku pakkimist tegema ja kuidas neid hoiustada?
Esimese sammuna peaks pärast suvist hooaega kõik tööriistad puhastama. Abivahendite terad ja lõikeosad püsivad nii kauem teravana ning tagavad täpsema töökvaliteedi. Väiksemad abivahendid (noad ja saed) võib pärast iga kasutuskorda lihtsalt lapiga puhtaks tõmmata, kuid enne talvehooaega peaks need ka korralikult ära pesema, kuivatama ning roostevaba määrdega katma.
Enne talvehooaega või uue hooaja eel peaks nürid tööriistad ära teritama. Abivahendeid teritamiseks on palju, kuid üheks tõhusaimaks ja taskukohaseimaks viisiks on kasutada teemantviili.
Järgmine aiatööriist on muruniiduk, mis vajab mustusest ja rohust puhastamist pärast iga kasutuskorda. Pärast suvehooaega peaks niiduki korralikult üle vaatama ja vajadusel võtma ette suurema puhastamise. Unustada ei tasu ka liikuvate osade õlitamist, sest need võivad kergesti roostetada.
Kui hooaja lõppedes ununeb tööriistade puhastamine ja hooldus, siis peaks sellega kindlasti kohe kevade hakul tegelema. Tähtis on erinevate liitekohtade, terade ja vedrude õlitamine ning unustada ei tasu ka üldise seisukorra kontrolli.
Kuidas eemaldada aiatööriistadelt roostet? Esmalt peaks valmis panema seebivee, seejärel tööriistad selles pesema ja hiljem kuivatama. Nüüd peaks tööriistad katma õliga. Alles pärast õlitamist võib kasutada tööriistal rooste eemaldamiseks näiteks liivapaberit. Protsess võib olla tülikas ja ajakulukas, kuid see tagab tööriistadele kaitse rooste eest. Kõige lihtsam lahendus on muidugi tööriistade hoolikas hoidmine ja kasutamine, et rooste ei saaks üldse tekkidagi.
Osadel tööriistadel on ka vedrud ja need tasub pärast kasutamist kindlasti lukustada, sest vedru peab muidu taluma tarbetut pinget. Erinevate terade jaoks on ka spetsiaalsed kaitsmed, mis aitavad hoida terad puhtana.
Pärast tööriistade puhastamist ja hooldust saab need talvehooajaks hoiule panna. Mida peaks selle juures arvestama? Aiatööriistu ei tasu kuuri põrandale hunnikusse või seina najale seisma panna, sest nii võivad tööriistad üksteist kriipida ja vigastada ning vastu maad muutuvad terad nüriks. Arvestama peaks ka sellega, et metallist tööriistadele ei sobi kuumus ega niiskus. Seega peaks neid hoidma eelkõige kuivas keskkonnas. Töövahendite jaoks tasub luua spetsiaalne nagi või riputuskoht, sest siis ei saa neile niiskus ligi.
Bensiinimootoriga tööriistad
Bensiinimootoriga tööriistade alla kuuluvad näiteks muruniidukid ja trimmerid. Mida peaks selliste tööriistade puhul arvestama ja kuidas neid hooldama?
Kuna bensiin muutub seistes kasutuskõlbmatuks, ei tohi seda liialt pikaks ajaks paaki seisma jätta. Vastasel juhul ei lähe masin uuel hooajal enam käima. Seega peaks paagi pärast hooaja lõppu tühjendama. Üleliigset bensiini võib kasutada mõnes teises sama kütust tarbivas sõiduvahendis, aga seda muidugi juhul, kui bensiini pole õlidega segatud. Paagi tühjendamisel peaks ka masina voolikud tühjaks laskma. Selle jaoks tuleb niiduk või trimmer käivitada ja oodata, kuni mootor ise välja sureb.
Enne masinate talvepuhkusele saatmist ei tohi unustada ka nende üldist puhastust ja õlitamist.
Akutrellid ja akud
Akutrell on tänapäeval peaaegu igas majapidamises olemas. See on efektiivne ja lihtsasti kasutatav tööriist, mis ei võta palju ruumi. Mida peaks teadma akutrelli hooldamisest ja kuidas tagada selle pikem eluiga?
Peamiseks probleemiks kujuneb akudel töötavate tööriistade puhul aku vastupidavus. Üheks töökindlaimaks variandiks on liitiumaku ja sellele natuke alla jääb nikkelaku. Viimase varjukülg on väiksem energiatihedus. Seega peab nikkelaku olema suurem kui liitiumaku, et saavutada sama võimsust.
Selleks, et akutrell püsiks kaua töökorras, peaks liitiumakut laadima vähemalt kord kuus isegi siis, kui seda pole kasutatud. Samuti peaks vältima karget keskkonda ja hoiustama akut soojas ruumis. Vältima peaks tühja akuga töö tegemist. Mõnikord võib ahvatlev tunduda veel viimane kruvi tühja akuga sisse lasta, kuid reaalsuses kahjustab see seadme akut.
Kokkuvõte
Kindlasti kehtib kõikide tööriistade puhul reegel, et neid on vaja puhastada. Osad tööriistad vajavad ka rooste eemaldamist või õlitamist. Hoiustades on enamik tööriistu külma- ja niiskustundlikud ning neid ei soovitata jahedal kuuri põrandal hoida. Unustada ei tohi ka bensiinimootoriga töötavaid abivahendeid, mis vajavad samuti põhjalikku puhastust ja bensiini välja valamist. Kui ka Sinu tööriistad vajavad remonti või otsid abikäsi mõne koduse projekti tarvis, siis abilised on vaid paari kliki kaugusel.