Kui oskusi jääb vajaka, kuid on soov köögile uus hingamine anda, siis võib palju ise teha. Ümberkujundamine ja renoveerimine ei pea olema ebameeldivad ülesanded, neile töödele võib läheneda pigem kui meelepärasele projektile.
Väikese eelarvega tegutsemine on tihti vajalik, sest köök on materjalide ja töömahu poolest üks kallimaid ruume kodus. Disaineri, sisekujundaja või arhitekti palkamine võib viia kulude kiire tõusuni. Mõnikord on parim lahendus töö ise ära teha.
Kappide asendamise asemel nende värskendamine
Üldiselt on vana mööbli eemaldamine ja selle täielik asendamine kallim kui mööblile uue elu andmine. Köögikapid on siinkohal suurepärane näide. Uued kapid võivad olla väga kallid, eriti kui need lasta valmistada või lõigata selliselt, et need vajaminevasse kohta ära mahuksid. Vanu kappe saab värskendada soodsalt ja keskkonnasäästlikult ning nii ei lõpeta need prügimäel.
Värvimine
Köögikappide värvimine on klassikaline viis nende värskendamiseks. Lihvimine, kruntimine ja värvimine on reeglina aeganõudvad tegevused, kuid kui aega ja teotahet on, siis saab ka ise soodsalt uuendada oma vana mööblit. Kui aega ja oskusi aga napib võib köögimööbli värskendamise ja värvimise usaldada spetsialistidele, kes suudavad sellele anda uue mööbli välimuse. Loe ka: Kuidas uuendada vana köögimööblit ja milliseid vigu vältida?
Uued uksed ja riiulid
See on natuke kallim tegevus kui värvimine. Protsessi juures jäetakse alles vaid kapi n-ö kest ja sellele lisatakse uus riiul ja uksed. Seda võib olla raske täiesti üksi teha, seega suhtle kohaliku tisleriga, kes aitab töö ära teha või annab nõu. See variant on siiski odavam kui uute kappide ostmine ja nii saab köögile uue välimuse.
Riiulid
Uute kappide ostmise või ümberkujundamise asemel võiks need üldse riiulitega asendada. See on soodne lahendus, kuidas muuta köök avaramaks ja ruumikamaks. Riiuleid on kerge paigaldada ja ülejäänud köögi sisekujundusega sobitada.
Köögitehnikale uue hingamise andmine
Tänapäeval on kombeks kõik vanad esemed uue mudeli vastu välja vahetada. Kui köögitehnika ikka veel töötab, siis ei ole seda vaja tingimata asendada. Kui masin peaks rikki minema on internetis infot selle kohta, kust saada uusi osi ja kuidas masinaid parandada.
Sellega hoitakse köögitehnika asendamise pealt kokku sadu eurosid. Masina parandamine võib olla algaja jaoks keeruline, seega võiks kutsuda spetsialisti või viia masin parandusse. Isetegemisel peab siinkohal tähelepanu pöörama ohutusele - kui ei oska siis ära paranda ise.
Ära muuda paigutust
Drastiliselt köögi paigutuse muutmine on lihtne viis, kuidas remondikulusid suurendada. Näiteks torustiku ümberpaigaldamine, et valamule või nõudepesumasinale uus kohta leida, nõuab torumehe palkamist ja seega ka materjalikulusid. Mõistlikum oleks köögi paigutus enam-vähem samaks jätta, muutes vaid raamistikus olevaid elemente. Nii antakse köögile uus hingamine ilma suuri kulutusi tegemata. Ümberkujundamisel ei pea tihti uut torustikku ega elektroonikat lisama, see on iga inimese enda otsus. Sama on ka põrandaga, kui sellel suuri kahjustusi pole, siis ei ole vaja seda ka muutma hakata.
Väikesed köögid on kujundatud ja ehitatud selliselt, et pisikesele alale mahuks võimalikult palju elemente. Sellises köögis kapitaalremondi tegemine on raske, sest muutmiseks või laiendamiseks peab seinad maha võtma või tegema muid strukturaalseid muudatusi. Selle asemel võiks keskenduda olemasoleva ruumi täiustamisele ja uuendamisele.
Paigalda köögimööbel ise
Köögikappide uute uste ja riiulitega täiendamine ei pruugi alati olla võimalik. Kui kapi raam on terve ja tugev, on mõistlik teha väikesi muudatusi ja parandusi. Kui kapi raam on kahjustatud tasub kapid reeglina täielikult välja vahetada. Asendamise korral vaata poes köögikappide poole, mis on juba kokku pandud. Nende transportimine on kohmakam, aga siis ei pea neid ise kokku panema.
Ise kokku panemise protsess on tehtud muidugi nii mugavaks, et alati on kaasas juhend ja kui on vaja kruve kasutada on augud juba ette puuritud. Ükski element pakis ei ole üleliigne.
Seinad ja lagi
Seinte värvimine või värskendamine nõuab tavaliselt kogu köögimööbli eemaldamist ja pärast seda pindade lihvimist, kruntimist ja värvimist. Seejuures on värvimine võrdlemisi lihtne protsess, mida ise teha. Samuti saab seda tööd endale sobivas tempos ja maksta vaid materjalide eest. Kui soovite köögi tagaseinale lisada plaate, tasub küsida asjatundjalt nõu ja nippe või usaldada töö spetsialistile, et vältida praaki ja tagada kvaliteetne lõpptulemus.
Erinevad elektritööd näiteks (juhtmete vahetus ja stepslid) võiks jätta elektrikule, kes teab, kuidas tööd turvaliselt teha. Professionaali palkamisel võid olla kindel, et tulevikus elektriga probleeme ei teki.
Kokkuvõtteks
Kuigi siin artiklis on välja toodud tööd, mida on võimalik ise teha, tasub köögi uuendamisel siiski mõni asjatundja kõrvale võtta. Ehitusel, renoveerimisel ja ümberkujundamisel on palju etappe ning nii mõndagi võib valesti minna. Kulude kokkuhoidmiseks on mõistlik töö kohe alguses korralikult teha.