Kaasa ekspert
Nii küttekollete ehitamine ja paigaldamine kui ka hooldus tuleb usaldada vastavat kutsetunnistust omavale pädevale isikule. Tahkekütusel töötava ahju, kamina, pliidi või muu kütteseadme ning korstna ja ühenduslõõri võib kutse- ja majandustegevusena ehitada või paigaldada pädev isik, kellel on pottsepa kutsetunnistus TuOS § 9 lg 1.
Vajalike teadmiste puudumine võib tekitada olukorra, kus miski jääb kahe silma vahele või saab teostatud ebakorrektselt. Ohtlikud olukorrad võivad tekkida näiteks pühkimata jäänud lõõridest, või ahju võlvikivide lagunemisest. Kogenematu silm, aga ei pruugi neid puudujääke märgata. Seega on väga oluline, et küttekolded vaataks regulaarselt üle ka mõni oma ala meister, kes oskab vajalikud parandustööd kõiki ohutusnõudeid silmas pidades ära teha.
Taga ahjuesine tulekaitsevöönd
Kõikide küttekollete ette on vaja ehitada tulekindel tsoon. Siinkohal võid lasta ahju või kamina esise põranda kivide või keraamiliste plaatidega katta, paigaldada kuumakindla klaasi või hoopiski mikrotsementi valada. Samu materjale saad kasutada ka tulekolde taguse seina katmiseks.
Juhul kui ahi lisatakse täiesti valmis interjööri, siis võib osutuda mõistlikuks suuremaid põranda ümberehitustöid vältida ja tulekindla ahjuesise tekitamiseks kasutada spetsiaalset klaasist või plekist plaati. Sellise plaadi saad lasta paigaldada otse olemasolevale põrandakattematerjalile. Ainus mida pead tähelepanelikult jälgima on, et tulekaitsevööndi miinimum nõuded oleksid täidetud. Seega peab välja valitud plaat ulatuma vähemalt 40 cm võrra ahjust eemale ja laiuma mõlemalt poolt ahju ust vähemalt 10 cm kaugusele.
Paigalda suitsu- ja vinguandur
Kõige lihtsam asi, mida iga koduomanik ise saab teha, on paigaldada oma eluruumidesse suitsu- ja vingugaasiandurid. Seejuures on äärmiselt oluline silmas pidada, et paigaldamisel jälgitakse kõiki paigaldusnõudeid. Kuna iga andur on veidi erinev, siis ühtseid juhiseid siinkohal anda ei saa ja jälgida tuleks seadmega kaasas olevat juhendit.
Kui andur on oma kohale paigaldatud, siis ei tohi teda sinna pikaks ajaks seisma unustada, vaid korra kuus oleks vajalik selle töökorda kontrollida. Neile, kes hindavad ekstra turvalisust on võimalik tänapäeval soetada ka andur, mis häire korral teavitab eemal viibivat koduomanikku või turvafirma juhtimiskeskust, mis koheselt häiresignaalile reageerib.
Varusta ennast tulekustutusvahenditega
Igas majapidamises peaks leiduma esmased tulekustutusvahendid. Parim oleks endale hankida sobivas suuruses vaht- või pulber tulekustuti ning paigutada see kohta, kust selle vajadusel hõlpsasti ka kätte saab. Tulekustuti ei aita kustutada mitte ainult ahjuga seotud põlenguid, vaid sellest on abi ka kõigi teiste tuleohtlike olukordade korral.
Selleks aga, et tulekustutist ka reaalselt abi oleks, tuleb seda iga kahe aasta tagant pädevas asutuses kontrollida lasta. Vajadusel teevad nad selle kontrolli käigus kustutile ka kõik vajalikud hooldusprotseduurid.
Ära jäta ahju lähedusse kergesti süttivaid esemeid
Veel üks lihtne reegel on mitte jätta ahju ümbrusesse kergesti süttivaid esemeid. Isegi kui meile tavaolukorras tundub, et nende süttimine on ilmvõimatu võib olla üks ahju segamise käigus lendu läinud säde piisav, et tulekahju tekitada. Kõik vaibad ja kardinad hoia ahjust eemal ning ära kaunista ahju süttivate esemetega. Samuti ära varu ahju vahetusse lähedusse liiga palju küttepuid.
Hangi endale korralik ahju hoolduse tarvikud
Iga ahi vajab kütmisperioodil korralikku hooldust tuhast tühjendamise näol. Tuhka tuleb regulaarselt ahjust välja viia, et vältida tuleohtlikke olukordasid. Selleks on oluline endale hankida korralik tuhaämber ning kasutust leiab ka ahju hari ja kühvel. Kokku kogutud tuhka ei tohi kunagi jätta järelevalveta siseruumidesse ämbrisse seisma, kuna paksus tuhakihis võib juhtuda, et leidub ka veel mõni hõõguv süsi. Kui sul ei ole õues mõnda peenart, kuhu kokku kogutud tuhk valada, siis vii ämber vähemalt õue jahtuma.
Nii, et see oleks parajal kaugusel kõigist süttivatest objektidest. Lisaks neile tarvikutele hangi endale ka sobiv ahjuroop ja söetangid. Viimased aitavad kiiresti reageerida olukordades, kus mõni põlev tukk ahjust segamise käigus peaks välja kukkuma.
Vajadusel paigalda turvavõre
Kui sinu ahi asub käidavas kohas ja eriti, kui majapidamises liigub ka lapsi, loomi või vanemaid inimesi, ei ole liiast, kui paigaldad ahju ette turvapiirde. Nii väldid olukordasid, kus suurest uudishimust, mänguhoost või lihtsalt tasakaalu kaotamisest tingituna saadakse tõsiseid põletushaavasid. Turvapiirete kasutamisel saad selliseid olukordasid vältida, ning kütmisvälisel perioodil võid need vabalt vahepeal kokku panna.