Samas on ka Eestis piirkondasid, kus puhta joogivee kättesaadavusega on lokaalselt probleeme. Eelkõige ei suuda paljud üksikute elamute juurde rajatud salvkaevud suurte põudade ajal täita tänapäevaste majapidamiste veevajadust, nii et nendele perioodidele mõeldes tasub juba aegsalt mõelda, kuidas vee tarbimine võimalikult väikseks viia. Samuti on järgnevad nõuanded kasulikud kõigile neile, kes saavad oma vee küll põuakindlast linna üldtrassist kuid soovivad oma veearveid võimalikult madalal hoida.
Keera kraan vahepeal kinni
Vahet ei ole, kas pesed hambaid, käsi, nägu, nõusid vm - ära lase veel kraanist pidevalt joosta ja pane kraan vahepeal kinni. Näiteks hambapesuga säästad sa sedasi toimides iga päev mitu liitrit vett, mis nädala lõikes teeb juba mitukümmend liitrit. Kui pereliikmeid on mitu võib juba kuu lõpus näha juba täiesti arvestatavat kokkuhoidu. Samuti ei tasu ennast duši alla ära unustada ja näiteks peapesu ajal võib vabalt vee enne loputamist üldse kinni keerata.
Kontrolli üle, ega mõni toru ei leki
Aeg-ajalt on väga oluline vaadata üle kõik kraanide alused torud, et ega mõni neist ei leki. Tihti algavad sellised probleemid vaid väikese tilkumisena, kui mõni toru on veidi paigast nihkunud või mõni tihend oma aja ära elanud. WC pottides ja kraanides võivad lekked tekkida ka sinna ladestuva katlakivi tõttu. Seega kontrolli oma kodus olevad veetorud üle ja lase need vajadusel parandada ning kui katlakivi on muutunud suureks probleemiks on lahenduseks vastava filtri paigaldamine kodusesse veesüsteemi.
Mõtle läbi WC kasutus
Üks koht igas majapidamises, kuhu kulub arvestatav hulk vett, on wc pott. Seega on seal võimalik saavutada ka arvestatav kokkuhoid. Eelkõige võiks alustada sobiva poti valikust. Tänapäeval on hea variandina saadaval kahesüsteemsed potid, mis suunavad ka väikese hulga vett tõhusalt üle terve poti sisemuse. Siin kohal tuleks aga tähelepanu pöörata, et veekulu erinevatel pottidel siiski varieerub. Alati tasub nõu pidada ka santehnikuga, kuna mitmete pottide puhul on ujuki asjatundliku paigaldamisega võimalik reguleerida ka kasutatava vee hulka.
Need, kes soovivad vee säästmisega veelgi kaugemale minna, võivad valida poti, mille loputuskasti peal on käte pesuks mõeldud kraanikauss. Nii on võimalik kogu kraanist tulev vesi taaskord wc-potti loputades ära kasutada. Ja kui ka sellest veel ei piisa, siis on tänapäeval saadaval väga viisakad kuivkäimlad, mille saab paigaldada siseruumidesse ja mis tänu oma tehnoloogiale ei eralda absoluutselt halba lõhna, mis traditsioonilise kuivkäimlaga paratamatult kaasas käib.
Kõige olulisem on aga wc kasutamisel vältida selle kasutamist prügikastina, kuna iga ese mis sinna visatakse vajab ju selle alla laskmiseks arvestatavat hulka vett. Ka halvaks läinud toiduained ei tohiks leida oma teed wc potti, vaid selle asemel võiks need hoopis kompostida.
Asenda segistid ja dušiotsikud vett säästvate variantidega
Vee kokkuhoidmiseks on üks lihtsamaid ja mugavamaid viise asendada oma segistid säästlikumate variantidega. Nii töötavad hästi näiteks segistid, mis lasevad veel voolata ainult kraani ette asetatud käte tuvastamisel. See omakorda vabastab meid vastutusest pesuprotseduuride ajal vahepeal kraani kinni keerata. Samuti on saadaval segistid ja dušiotsikud, milles on vett säästev aeraator. Selle variandi puhul küllastub kraanist tulev vesi imepisikeste õhumullidega, mis vähendab omakorda välja voolava vee hulka.
Eelista vett säästvaid kodumasinaid
Esiteks võiks igas majapidamises, kus soovitakse vett kokku hoida olla kasutusel nõudepesumasin, kuna võrreldes käsitsi nõude pesemisega aitab see kokku hoida väga palju vett. Sobivat masinat välja valides tuleb tähelepanu pöörata selle poolt kasutatava vee kulule ning eelkõige valida ka sobiva suurusega variant, nii et ei tekiks olukorda, kus masin on liiga suur ja peab pidevalt käivitama pooltühja masinat.
Teine kodumasin, mille veekulule tasub tähelepanu pöörata on pesumasin. Ka selle puhul tasub valikul silmas pidada, et ei hangita liiga suurt masinat, kuna vee säästmise seisukorrast on oluline vältida eelkõige pooltühi.
Kogu vihmavett
Võimaluse korral tasub kindlasti kaaluda elamu juurde vihmavee kogumiseks mahuti paigaldamist. Vihmavett sobib hästi kasutada wc-s ja pesu pesemisel, kuid ka mitmetes õueprotseduurides. Seega on see eriti kasulik neile, kellel on maja ümber kastmist vajav aed või vajavad pesu autod, terrassid ja lemmikloomad. Vihmavee kogumise kohta loe lähemalt siit.
Raja tark kastmissüsteem
Kui sa pead lugu maja ümbritsevatest lillepeenardest ja rohetavast muruplatsist peab suveperioodil arvestama ka nende regulaarse kastmisega. Tavalise aiavoolikuga keskpäeval kastes läheb aga arvestatav hulk vett lihtsalt raisku, kuna taimede kosutamise asemel aurustub see lihtsalt õhku. Selle olukorra lahendamiseks on parim paigaldada oma aeda vett säästev automaatne kastmissüsteem, mis teeb sinu eest kogu töö ära ja samal aja kasutab see kastmisel vaid minimaalse hulga vett.