+ Lisa oma töö      

Kuidas puhastada oma kodus joogivett ja parandada vee kvaliteeti?

20. juuni 2022 Hange.ee
Tagasi
veepuhastussüsteem, katlakivist vabanemine, vee puhastamine, puhas joogivesi, joogivee puhastamine, katlakivi

Kraanivesi polegi nii puhas, kui arvame

Me peame 21. sajandil iseenesestmõistetavaks ja inimõiguseks, et meil on juurdepääs puhtale joogiveele. Kui kraanidest tulevat vett puhastatakse läbi mitmete filtreerimisprotsesside, siis täielikult puhtaks on seda raske saada. Seadusest tulenevalt on paika pandud aktsepteeritav hulk saasteaineid, mis inimese tervist laias laastus ei mõjuta. Tegelikult ei juhtu inimesega midagi, kui ta terve elu kraanivett joob, aga kehasse jäävad teatud saasteained, mis võivad soodustada erinevate haiguste teket.

Vee puhastamiseks on mitmeid võimalusi. Üks lahendus on osta poest pudelivett, aga pikemas perspektiivis on see üsna kulukas ning pudelile ei ole tihti märgitud infot, kust vesi pärineb ja kuidas seda on puhastatud. Pidevalt uute plastikpudelite ostmine on kahjulik keskkonnale ja võivad erituda pudelivette erinevad toksiinid.

Kodus ise vee puhastamiseks on mitmeid viise.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Keetmine

Vee keetmine on pikalt olnud üks kõige lihtsamaid viise, kuidas seda puhastada. Ka söögitegemisel kasutatakse kõrgeid temperatuure, et ohtlikest mikroorganismidest lahti saada. Tuleb aga meeles pidada, et vee keetmine ei ole ideaalne lahendus, sest keetmisel vee koostis muutub: kaob osa hapnikust, aga ei kao kõik rauasoolad, kaadmium, elavhõbe ega nitraadid. Seda metoodikat ei ole soovitatav regulaarselt ja pikalt kasutada, sest keetmisel tekib jääkkloor, mis koos orgaaniliste ainetega võib tekitada kantserogeene. Niisiis võib keedetud vee joomine olla kahjulikum kui kraanivee joomine.

Filterkann

See on teine populaarne viis vee puhastamiseks ja kaubandusest leiab soodsa hinnaga filterkanne. Kuna kannu kasutatakse regulaarselt, siis tasub see hinna poolest end ära. Tuleb siiski meeles pidada, et filter eemaldab veest vaid suuremad osakesed. Kannudes kasutatavad süsinikfiltrid parandavad küll kraanivee välimust, lõhna ja vahel ka maitset, kuid ainuüksi selle abil pole võimalik parandada vee kvaliteeti ja puhtust. Kuigi parimad filtrid suudavad eemaldada plii ja muud saasteained, siis vett inimesele täiesti ohutuks muuta ei suuda üksi filterkann.

UV-kiirgus

Moodne viis vee puhastamiseks on UV-kiirguse kasutamine. See hävitab vees olevad mikroorganismid, bakterid ja viirused. Kiirgus ei muuda vee keemilist koostist ega kvaliteeti, aga peab arvestama, et UV-kiirgus vett ei filtreeri ja enne selle kasutamist peaks veest sette ja hägususe puhastama. Hägusa vee puhul on kiirguse mõju väiksem.

Destilleerimine

Destilleerimine on üks efektiivsemaid viise, kuidas vett puhastada ja sellepärast on see ka väga populaarne. Selle meetodiga on veest võimalik hävitada suurem osa bakteritest, nitraadid, plii ja naatriumi. Destilleerimise käigus ei ole võimalik hävitada umbrohumürke ega pestitsiide ja tegelikult võib destilleerimise käigus nende mõju hoopis võimenduda. Lisaks nõuab destilleerimine palju aega ja masina puhastamine on tüütu.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Aktiivsüsi

Tundub kummaline, et millegi nii määrduvaga on võimalik vett puhastada, aga nii see on. Aktiivsütt kasutatakse gaaside ja vedelike puhastamisel nt keemias, meditsiinis, veterinaarias, reoveepuhastuses, ventilatsiooni- ja kliimatehnikas ning sõjanduses (nt gaasimaskides).

Aktiivsöe abil saab eemaldada ebameeldiva lõhna ja maitse, kemikaalid ning hävitada bakterid. Tõhusus oleneb sellest, millist aktiivsütt kasutatakse. Aktiivsöe filtrit peab tihti vahetama ning see ei suuda eemaldada kõiki saasteaineid.

pöördosmoos, vee puhastamine, puhas joogivesi, joogivee puhastamine, veefiltrid
Veetöötlusseadme paigaldamine

Pöördosmoos

Praegu teadaolevalt on üks parimaid veepuhastamise süsteeme pöördosmoos, mille abil eemaldatakse veest kloori, desinfitseerivate ainete kõrvalsaaduseid, sünteetilisi orgaanilisi kemikaale ja muid aineid, mis mõjutavad vee maitset, lõhna ja kvaliteeti. Pöördosmoosi miinuseks on aga fakt, et selle käigus muudetakse vesi liiga puhtaks, sest protsessi käigus eemaldatakse veest ka kehale kasulikud mineraalained. Lisaks on seda tehnoloogiat kallis paigaldada ja hooldada. Keskmiselt iga poole aasta tagant peaks spetsialist kontrollima, kas seade ikka töötab nii, nagu peab. Kulude hulka lisanduvad ka hooldamisele kulunud töökulud, filtrid ja uued ventiilid.

Loe ka: Millal on vaja vett puhastada ja milliseid filtreid kasutada?

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge