Ennekõike on väga oluline teha põhjalik eeltöö, mida aitavad teha valdkonna spetsialistid. See hõlmab renoveerimisvajaduste kaardistamist, eelarve koostamist, kommunikatsiooni ja potentsiaalsete rahastamisvõimaluste uurimist. Vajadusi analüüsides tuleb määratleda, millised renoveerimistööd on hädavajalikud ja millised võiksid oodata. Prioriteetide seadmine aitab optimeerida ressursikasutust ja eelarvet.
Küsi mitu pakkumist
Tehnilisel ülevaatusel laske spetsialistidel hinnata hoone üleüldist seisukorda, et tuvastada peamised probleemid ja vajalikud parandustööd. Kindlasti võib tekkida küsimusi, et kust leida spetsialist, kes kortermaja murekohti kaardistaks. Mõistlik oleks küsida ka sellele teenusele pakkumine mitmelt ettevõttelt, kes tegelevad kortermajade renoveerimisega samas on olemas ka ehituskeskkond Hange.ee, kus spetsialistid saavad ise töö vastu huvi tunda. Kortermaja puhul on ka ülioluline majasisene kommunikatsioon, kus renoveerimistööde vajalikust ja ka sellega kaasnevaid rahalisi kohustusi tuleb kommunikeerida kõikidele majaelanikele. Eestis on piisavalt näited, kus tehniliselt korrektsed renoveerimisprojektid on takerdunud inimsuhete rägastikku.
Telli energiaaudit
Renoveerimisprojekti alguses on vajalik tellida energiaaudit, mis toimib renoveerimisprojekti alusdokumendina, pakkudes olulist informatsiooni ja suuniseid edasisteks sammudeks. Energiatõhususe spetsialistid viivad auditi läbi, hõlmates analüüsi hoone küttesüsteemi, torustike, ventilatsioonisüsteemi ja elektrisüsteemi kohta, samuti teostavad niiskuse ja temperatuuri mõõtmisi ning koostavad hoone energiabilansi. Selle põhjalik uurimistöö tulemusena esitatakse soovitused renoveerimistööde optimaalseks järjestuseks.
Sind võib veel huvitada: Energiamärgis ja energiatõhus maja
Vaata valmis võimalikud rahastusvõimalused
Pärast probleemide kaardistamist ja energiaauditit saab tervikliku pildi ette töödest, mis on vaja teha. Seejärel saab hakata mõtlema eelarve ja kulutuste peale - see hõlmab projekteerimist, ehitajaid, materjale, ehituse järelevalvet ja võimalik, et ka ootamatusi. Projekti rahastamiseks tuleb uurida võimalikke toetusi või laene, mis aitavad katta renoveerimiskulusid. Lisaks pangalaenule on olemas ka KredExi renoveerimislaen või KredExi korterelamu rekonstrueerimistoetus. Viimane on mõeldud eelkõige ühistutele, kes soovivad rekonstrueerida oma korterelamu võimalikult terviklikult.
Edu võti – usaldusväärne partner
Pärast põhjalikku eeltööd järgneb projekteerimise faas. Selles etapis tuleb leida projekteerija, kes koostab tehnilised joonised ja plaanid. Samuti veenduge, et teie renoveerimisplaanid oleksid kooskõlas kohalike ehitusnormide ja -eeskirjadega. Väga oluline on saada kõik vajalikud load enne tööde alustamist.
Ehitaja või renoveerimisettevõtte valimine on
renoveerimisprojekti õnnestumiseks mõistagi äärmiselt oluline. Vajalik on leida
usaldusväärne partner, kes omab piisavalt kogemusi sarnaste projektide
elluviimiseks ja kellel ehk nende tööde juures pole esinenud negatiivseid
seikasid, mida avalikest kanalitest lugeda saab. Selleks tuleks küsida
hinnapakkumisi mitmelt ehitusettevõttelt, et saaksite võrrelda pakutavate
teenuste hinda ja mahtu. Samuti saate tutvuda ettevõtete varasemalt
tehtud tööde ja referentsidega veendumaks
teenuspakkuja sobivuses. Lepingu sõlmimisel tuleb tähelepanu pöörata sellele,
et see sisaldaks täpset tööde kirjeldust, ajakava, maksetingimusi ja
garantiisid, mis aitab ära hoida võimalikke arusaamatusi tulevikus.
Renoveerimistööde käigus soovitame
teostada regulaarselt järelevalvet, et tagada tööde kvaliteet ja vastavus
projektile. See aitab varases staadiumis tuvastada ja lahendada võimalikke
probleeme, vältides nii tööde viibimist ja lisakulusid.
Tööde järjekord
Tööde planeerimisel tuleb lähtuda majast kui
tervikust. Näiteks fassaadi renoveerimisel tasub mõelda kas vahetada juba kogu majal ära aknad, renoveerida rõdud, mis saab koridoridest? Tegemist on kulukate töödega seega mõistlik on paika panna prioriteetide nimekiri. Samas tasub ära märkida, et kuigi kompleksne renoveerimine on esmapilgul
väga kallis, tuleb see pikas plaanis siiski odavam, kui aastate pärast jälle
mõni suurem töö eraldi ette võtta.
Renoveerimise üks eesmärke on muuta hoone energiasäästlikumaks, kuid siinkohal tuleb silmas pidada, et nõukogudeaegseid paneelamaju ei ehitatud piisava ventilatsiooniga. Seega soojustustööde tellimisel tuleb olulist rõhku panna just õhuvahetusele ja selle kindlustamisele, et vältida sisekliima halvenemist ja hallituse tekkimist.
Katus on samuti hoone üks kriitilisi komponente, eriti seoses soojuskadudega. Seega, lisaks fassaadile ja vundamendile tuleb hoolikalt renoveerida ka hoone katus, et tagada parem soojusisolatsioon.
Viimasena on oluline üle vaadata ja vajadusel uuendada küttesüsteemi. Soovitatav on asendada vananenud ühetorusüsteem kaasaegsema kahetorusüsteemiga, mis võimaldab paremat reguleerimist ja termostaatide kasutuselevõttu, aidates seeläbi vähendada tarbetut ülekütmist ja soodustades energiasäästlikkust.
Korterelamute renoveerimine on keerukas
protsess, mis nõuab hoolikat planeerimist ja kvalifitseeritud spetsialistide
kaasamist. Mitme pakkumise küsimisel saad kokkuvõttes parima tunnetuse turu olukorrast ja hinnast ja olukorrast, lisaks tekitad valikuvõimalused või ka argumendid, miks eelistada üht teisele. Tiheda koostöö kaudu kõigi osapooltega on võimalik läbi viia edukas
renoveerimisprojekt, mis parandab elukvaliteeti, suurendab kinnisvara väärtust
ja aitab kaasa energiatõhususele. Teadlik ja mahukas eeltöö, planeerimise,
ehitaja valiku ja lepingu sõlmimise olulisusest võimaldab projekti edukalt ellu
viia, tagades rahuldust pakkuvad tulemused kõigile asjaosalistele.