Kuhu prügi sorteerimisjaam mahutada?
Isegi kui sa plaanid sorteeritud prügi suuremas jaos mõnes teises paigas hoiustada, on otstarbekas esmane kogumisjaam seada sisse kööki, kus enamus majapidamises tekkivast prügist oma alguse saab. Kindlasti võiksid oma köögi varustada eraldi konteineritega olmejäätmetele, paberile ja papile, pakendile ning taarale. Juhul, kui elad kortermajas ja sinu vahetus läheduses on eraldi kogumiskonteiner biojäätmetele, võiksid kindlasti ka nende eraldi kogumise ette võtta. Seda võimalust võiksid kasutada ära ka kõik eramajade omanikud, kes sellisel juhul saavad oma aeda ka sobiva komposteerimise võimaluse luua.
Köögis olevad kogumismahutid ei pea olema ülearu suured. Seda eriti juhul kui peamiste prügiliikidega kaste on võimalik maja läheduses pidevalt tühjendada või kui mujale majapidamisse on seatud sisse suurem kogumisjaam, kust aegajalt prügi kaugemale kogumiskastidesse viiakse.
Juhul kui sinu köögis on uuem mööbel või plaanid seda lähiajal paigaldada, siis tootjad pakuvad ise tänapäeval selleks tarbeks mugavaid kapilahendusi, kus näiteks kraanikausi alusesse prügisahtlisse on võimalik paigutada 2-6 osaline sorteerimisjaam. Kui aga eelistad kraani alla panna pigem vähem ja suuremaid kaste, siis võid näiteks paberi kogumiseks ruumi olemasolul hõivata hoopis mõne alumise köögisahtli.
Kui sinu olemasolev köögimööbel sellist lahendust ei võimalda kasutada, vabasta mõnes köögi osas piirkond, kuhu saad paigutada vajaliku arvu eraldi prügikaste. Sellisel juhu vali lihtsalt välja võimalikult ilusa ja ühtse disainiga kastid, nii jäävad need köögis võimalikult märkamatuks.
Teise variandina saad kaaluda nurgakapi olemasolul sorteerimisjaama paigutamist sinna. Nimelt on nurgakappi võimalik paigaldada väljatõmmatav sisu, kuhu saab paigutada küllaltki kõrged kogumiskonteinerid. Selline ruumikasutus on antud kapis väga efektiivne. Samuti saad selle lahenduse puhul tihedamini kasutust leidvad konteinerid, näiteks pakendi mahuti, paigutada ette poole, nii et iga kord ei peagi kogu kapi sisu välja tõmbama.
Kuigi esmane sorteerimine võiks alati aset leida köögis, siis väikseid kogumiskonteinereid võib olla väga tüütu igapäevaselt tühjendada. Seda eriti, kui sorteeritud prügi kohale viimiseks tuleb ette võtta pikem autosõit. Seepärast on ruumi olemasolul tark luua suuremate mahutitega kogumisjaam mujale majapidamisse, kus see igapäevatoimetustele ette ei jää. Sellisteks asukohtadeks sobivad suurepäraselt garaaž, majapidamisruum või sahver. Samuti näiteks kinniehitatud trepialune või suurem seinakapp.
Kuidas tagada kogumiskonteinerite sihipärane kasutamine?
Hea ja toimiva prügi sorteerimisjaama eelduseks on selle toimimisest aru saamine kõigile majaelanikele. Seega tähista kindlasti kõik konteinerid kleebisega, mis kirjeldab neisse mõeldud sisu. Üks variant on see kirjutada suurelt ja selgelt trükitähtedega igale konteinerile, kuid kui majapidamises elab ka väiksemaid lapsi on kenade piltidega kleebised ilmselt arusaadavam variant. Samuti on igati kasulik printida välja üks juhend jäätmeliikide kohta, mille saad kleepida näiteks konteinerikülge või kapi siseküljele. Nii saavad ära visatavale objektile õiget kohta otsida näiteks need külalised, kel kodus taolist süsteemi veel sisse pole seatud.
Milliseid kogumiskonteinereid kasutada?
Lisaks tavalistele prügikastidele ja spetsiaalsetele kraanikausi alla käivatele konteineritele on olemas veel mitmeid huvitavaid prügi paigutamise variante. Järgnevalt toome välja mõningaid huvitavaid ideid ja kasulikke nõuandeid, mida võid kogumiskonteinerite valikul silmas pidada.
- Juhul, kui viid kogumismahuti sisu maja ees paiknevatesse kogumiskonteineritesse, võiks see olla varustatud sangaga. Nii ei pea sa näiteks pakendite kogumisel oma selle otstarbelisse kasti kilekotti sisse panema ja saad kogu konteineri sisu sangaga nõud kasutades otse suurde konteinerisse valada.
- Kui pead viima sorteeritud prügi kaugemal asuvasse kogumiskonteinerisse, siis arvesta, et kuigi kasutad ilmselt mõnda panipaika paigutatud suuremaid mahuteid, ei tohiks need olla liiga suured. Parim mõõt on selline, mida jõuad ise vabalt autosse tõsta ja mis sinna ka kenasti ära mahub. Samuti võiksid sellised transporditavad konteinerid olla pigem madalamad ja laiemad, et vältida nende autos ümber minemist.
- Kuna ka autos tekib pidevalt prügi on väga otstarbekas sinna selleks tarbeks mõni väiksem mahuti hankida, mille saad aegajalt kerge vaevaga kaasa haarata ja selle sisu köögis asuvatesse konteineritesse sorteerida. Väga hästi sobib selleks näiteks kuivainete hoidmiseks mõeldud karp, mis on kindlalt suletav ja mille ühte poolt saab kergelt ilma tervet kaant pealt võtmata avada.
- Juhul, kui biojäätmete kogumine valamu alusesse sahtlisse tundub liialt ebamugav ja eelistaksid, et selleks oleks mahuti laua peal, siis hangi endale mõni väiksem kena disainiga ja kaanega suletav ämber, mis sobib hästi ka laua peale asetamiseks. Selline mahuti ei pea olema ülearu suur, kuna seda tuleb nii-või-naa igapäevaselt tühjendada.
- Väikeses majapidamises tulebki tihti leppida ainult köögis asuvate väikeste kogumiskonteineritega. Sel juhul tekib kõige suurem mure ilmselt taaskasutatava taara hoiustamisega, kuna seda tekib enamasti päris suurel hulgal ja see võtab ka küllalt palju ruumi. Heaks lahenduseks on siinkohal kasutada näiteks kena väljanägemisega pesukorvi, mille võid paigutada kasvõi vannituppa.
- Kindlasti võiks olla igas majapidamises ka eraldi kogumiskonteiner ohtlikele jäätmetele, nagu patareid, värvid, ravimid jm. Selle suurus võiks seejuures vastata konkreetse elamise vajadustele. Jälgi aga, et kui majas elab ka lapsi, siis peab selle asukoht olema selline, et väikesed näpud seda kindlasti kätte ei saaks. Nii võid paigutada selle näiteks kõige ülemisele garaažiriiulile või kõige kõrgemasse köögikappi.
Loe ka: Taaskasutuse ABC