Lastel tuleb silma peal hoida alates ajast, mil nad muutuvad iseseisvalt liikuvaks ja ega järelevalve ei kao ära ka pärast vanemaks saamist. Ikka ja jälle leiab midagi, millega nad võivad endale liiga teha, seega tasub selle ärahoidmiseks valmistuda.
Kuus kuud kuni neli aastat
- Pistikupesade katmine kattekaitsetega - tegu on katetega, mille klõpsad pistikupesasse ja mis toimib nagu kork. See takistab lastel asju elektripesadesse toppimast.
- Puhastuskemikaalid silma alt ära - kemikaalide sulgemine kõrgel asuvasse lukustatud kappi on hea lahendus. Lapselukud ei ole alati 100% kindlad ja tegus pisipõnn võib luku lahti teha. Ladustades kemikaale kõrgemal kapis vähendab võimalusi, et laps neile juhuslikult ligi saab isegi kui keegi unustab kapi sulgeda.
- Kappide ja sahtlite lukkude või kinnituste paigaldamine - olgu selleks siis puhastusvahenditele, ravimitele, tööriistatele või erinevate terariistale ligipääsu takistamiseks.
- Kappide ja sahtlite lukusti sulgeb kapi või sahtli kohe, kui see kinni lükatakse. Tripile vajutades avaneb riiv, mis võimaldab sahtli või kapi uuesti avada.
- Painduv lukk kinnitatakse sahtli või kapi lingi külge, mis hoiab seda suletuna. Painduv tripp ja koodiga lukk pakuvad lisakaitset.
- Magneetilised lukud hoiavad uksed suletuna ja neid saab avada erivõtmete abil. Neid lukke on keerulisem paigaldada ning nõutav oleks ka varuvõtme olemasolu.
Väldi kardinate või ruloo nööre
Igasugused nöörid ja juhtmed võivad põhjustada poomise ohtu. Asjatundjate sõnul on rippuvad nöörid lastele vastupandamatud ja need asuvad sagedasti laste peade või silmade kõrgusel. Lastele turvalisema keskkonna loomiseks kasuta kardinate või ruloode puhul lahendusi, millel pole neid nööre, mille nöörid on kokkukeritavad või saab need kuhugi sisse paigutada.
Mööbli seina külge kinnitamine
Paljud vanemad ei mõtle selle peale, kui ohtlikud võivad olla pikad ja kitsad mööbliesemed, mis ei ole seina külge kinnitatud. Samamoodi ka kummutid, mille peal on telekas või muusikakeskus. Kui kodus on uudishimulik laps peaks mõtlema turvalisuse nimel mööbli seina külge kinnitamisele.
Lapsed võivad mööblile ronides selle endale peale tõmmata ja tõsiselt haiget saada. Isegi, kui laps ei suuda ronida mööbli kõige kõrgemasse punkti võib ta astuda selle kõrval olevale objektile või kasutada nt kummuti sahtleid treppidena, et oma uudishimu rahuldada. Lapse tervis ja heaolu on kõige tähtsamad, seega mõtle läbi, millised mööbliesemed ja millist tähelepanu vajavad.
Lukusta aknad
Akende on seotud kukkumisoht, eriti kui laps suudab terve oma pea selle vahelt välja pista. Sääsevõrgud on küll hea vahend putukaid väljaspoole eluruume hoida, kuid mitte nii hea, et lapsi sees hoida. Kui aknad asuvad madalamal, siis ole alati tähelepanelik, et need oleksid lukustatud.
Akende lastele ohutumaks muutmiseks
- kasuta vahendeid, mis ei võimalda akent avada rohkem, et laps sealt läbi mahuks;
- võimalusel ava aknad ülevalt poolt;
- kui akendel on lukud, siis hoia võtit enda lähedal, et seda oleks ohu korral võimalik kiiresti kasutada;
- ära kasuta akna lähedal mööblit, sest lapsed võivad mööda mööblit üles ronida;
- paranda purunenud aknad koheselt. Kui see pole mingil põhjusel võimalik, kata aken puidu või mõne muu kattematerjaliga.
Ole vee lähedal ettevaatlik
Elades veekogu või välibasseini lähedal on oluline garanteerida, et laps ilma vanema juuresolekuta sinna juurde ei pääseks. Kasutage väljapääsu ja veekogu vahel mõnda barjääri. Kui kodus on bassein, siis kata see alati kinni, kui seda ei kasutata või paigalda selle ümber aed. See kehtib ka väiksemate koduste veehoidlate nagu näiteks aias olev veetünn või hoopis vanni kohta. Lapsed on väga uudishimulikud ja võivad avastushoos sinna sisse vajuda. Olles aga veekogusse vajunud on neil väga raske sealt iseseisvalt välja saada ja situatsioon võib saatuslikult lõppeda.
Ladusta ravimid turvalisse kohta
Siin ei ole mõeldud isegi tugevaid ravimeid, ka ilma retseptita soetatud ravimitel tuleb silm peal hoida. Isegi kergemad valuvaigistid või aspiriin võivad lapsele ohtlikud olla. Hea soovitus on majapidamises hoida ravimeid, mis on tõesti hädavajalikud ja needki peaks kuhugi hoolsalt ära paigutama. Paiguta need lukuga kappi või kuhugi kõrgemale, kus isegi vanemad lapsed nendele ligi ei pääse.
Paljud inimesed hoiavad mugavuse ja kättesaadavuse tõttu oma ravimeid enda käekotis, mis tõttu on oluline, et ka need oleksid ohutusse kohta jäetud või täiskasvanu järelevalve all.