+ Lisa oma töö      

Kuidas koostada ehituseelarvet?

27. aprill 2022 Hange.ee
Tagasi
ehituseelarve, ehituseelarve koostamine, ehituslik eelarve

Uue kodu ehitamine või vana renoveerimine on alati üks põnevamaid väljakutseid, mida elus ette võtta. Kui kogemusi on vähe või varasem kokkupuude ehitamisega puudub, on tööplaani ja ehituseelarvet väga keeruline koostada. Seepärast panime kokku lühiülevaate sellest, mida peaks eelarve koostamisel silmas pidama ning millega arvestama.

Alustuseks olgu öeldud, et eelarve koostamine sõltub väga paljudest erinevatest asjaoludest, eelkõige sinu võimalustest, soovidest ja vajadustest aga ka tööde turuhinnast, materjalide hindadest ning praegusel ajal ka hindade kõikumisest. Antud artikli raames võtame aluseks keskmise (120-150 m2 suuruse) maja ehitamise või renoveerimise kulud. Välja toodud hinnad on väga üldised ning neid ei tohiks võtta kui kindlat hinnapakkumist. Hinnad varieeruvad sõltuvalt töövõtjast ning materjalide ja toodete kvaliteedist.

Ehituseelarve

Nagu öeldud, võib eelarve koostamine olla omaette väljakutse. Õnneks on ka Eesti turul juba praegu kümneid spetsialiste, kes 300-500 euro eest koostavad põhjaliku ehituseelarve vastavalt projektile ning tellija soovidele.

Krunt ja kommunikatsioonid

Krundi hind on väga varieeruv. Linnas on see alati kallim kui maal. Krundi ostmisel selgita kindlasti enne välja, kas elektri- ja veevõrgu liitumised on olemas. Elektriliitumise hind jääb tavaliselt mõne tuhande euro kanti. Kanalisatsioonitorude vedamise hind sõltub nende pikkusest, keskmiselt maksab nende paigaldamine 80-120 eurot meetri kohta.

Projekt

Maja ehitamist või renoveerimist tuleb alati alustada projektist, mis kajastab täpsed soovid ning vajadused. Üldjuhul peaks projekt maksma 3000-4000 eurot. Ehitusteatise ja -loa taotlemine ning muu paberimajanduse jaoks peaks lisaks arvestama 1000-1500 euroga.

Vundament

Vundamendi hinnaks peaks arvestama keskmiselt 8000-12000 eurot ning see sõltub maja suurusest ja raskusest. Kõige kallimad lahendused on plaat- ja lintvundament. Kergema hoone, näiteks väikemaja, saab paigaldada ka postvundamendile.

Karkass

Karkassi ehitamise kulu on tegelikult väga raske hinnata. Materjal maksab umbes 3000-4000 eurot, kuid suure osa moodustavad tööjõukulud. Eestis on ehitajate tunnitasu märgatavalt tõusnud ning varieerub 8-12 euro vahel tunni eest. Üldehitajate tasu on reeglina madalam, kui konkreetse valdkonna spetsialistidel (plaatijad, elektrikud, torumehed, pottsepad jt).

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Katus

Katuse hind oleneb katusekatte materjalist ja katuse keerukusest. Kuigi arvatakse, et kivikatuse materjal maksab rohkem kui plekk-katus on hinnad praegusel hetkel võrdlemisi sarnased, seejuures on betoonist kivikatuse materjali isegi soodsam kui plekk-katuse ruutmeetri hind. Katuse ehitamisel tuleb otsustada ka, kas kasutada sarikalahendust või tehases valmistatud ferme. Kivikatuse paigaldamise hinna kohta saate lähemalt lugeda näiteks siit (ei sisalda kulusid materjalile).

Aknad ja uksed

Keskmise suurusega kodu akende vahetus ning aknad ise (näiteks 10 akent) läheb üldjuhul maksma 4000-6000 eurot.

Küttesüsteem

Küttesüsteemi hind oleneb täielikult isiklikest eelistustest ning võimalustest. Maasoojuspump koos päikesepaneelidega on küll väga kallis investeering, kuid see tasub end Eesti kliimas juba 5-8 aastaga ära. Praeguste energiahindade juures võib see juhtuda isegi kiiremini. Siinkohal aga tuleb arvestada üle 10 000 euro suuruse väljaminekuga, sest maakütte paigaldamine on üsna ressursimahukas tegevus. Lisanduvad kulud soojuskandjatele nagu põrandakütte torustik paigaldus või radiaatorite paigaldamine.

Soodsamad lahendused näiteks õhksoojuspump, mille hind koos paigaldusega võiks jääda ca 1500 euro ringi. Lisaks on võimalik paigaldada ka ahi- või pelletiküttega või õhk-vesi soojuspump, maksavad 5000-7000 eurot ning lisanduvad kulud põrandakütte torude või radiaatorite paigaldamiseks.

Ventilatsioon

Ventilatsioonisüsteemi hind jääb 4000-5000 euro kanti, millele lisandub paigaldus. Soojustagastusega rootorsoojusvahetid on veidi soodsamad kui plaatsoojusvaheti, mille soojustagastus ulatub isegi 90%-ni. Tänapäevaste nutikate seadmete ning süsteemide soetamisel on peaaegu alati küsimus, kas eelistada suuremat alginvesteeringut ja soodsamaid püsikulusid või vastupidi.

Septik ja torustik

Kui ole võimalik liitud ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga siis tuleb paigaldada kas septik, biopuhasti või kogumismahuti. Biopuhasti on selles osas kõige kallim variant, kuid tänapäeval ka kõige jätkusuutlikum. Selle hind on 2000-5000 eurot. Torustiku paigaldamine maksab keskmiselt 80-120 eurot meeter.

Elektrijuhtmestik

Võrreldes paljude teiste väljaminekutega on juhtmete hind marginaalne, umbes 400-500 eurot. Need paigaldatakse majja üldjuhul muude tööde, näiteks seinte ehitamise või soojustamise käigus. Eraldi saab tööde kulud arvestada vaid näiteks ehitaja tunnihinna järgi.

Fassaad ja soojustus

Selleks, et energiakulude pealt kokku hoida, tasub kindlasti panustada just soojustamisele ja fassaaditöödele. Hästi paigaldatud kvaliteetne soojustus tagab väga mõnusa sisekliima ning madalad kulud. Üks kallemaid, kuid samas kvaliteetsemaid materjale on PUR-vaht. Selle m3 hind sõltub kohaletooja kaugusest objektist. Keskmine hind jääb vahemikku 100-120eurot/m3. Mida suurem kodu, seda soodsam hind. Kindlasti tutvu iga tootja puhul hindade ning pakkumisega põhjalikult.

Fassaadi hind on samuti äärmiselt varieeruv. Kõige kallim on kindlasti kivifassaad, odavam kuid vähem vastupidav aga puitfassaad. Siin kehtib jällegi tõsiasi, et kallim lahendus peab palju kauem vastu ning vajab vähem hooldamist. Teised lahendused, näiteks krohv ja kiudtsement, jäävad hinna poolest nende kahe vahele.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Siseviimistlus

Keskmine siseviimistluse hind on 60-80 eur/m2 töö ja materjalide eest. See eeldab kogemustega tegijat ning hästi planeeritud detaile. Paljud majaomanikud soovivad siseviimistlusega ise tegeleda, et kodu omanäoliseks muuta. See aitab ehitajate töötasude pealt palju kokku hoida.

Kokkuvõte

Nagu öeldud, on eelarvet üsna keerukas koostada ning antud artiklis on välja toodud vaid mõningad peamised nüansid. Ruumidest on alati kõige kallimad vannituba ja köök. Ka väike vannituba maksab kogulahendusena üldjuhul 4000-5000 eurot, sama kehtib ka köögi kohta.

Ise ehitades ning raha säästmiseks erinevaid võimalusi otsides võid ka oluliselt soodsamalt hakkama saada. Samas võib teadmiste ja oskuste puudumine tuua kaasa mitmeid vigu ning suuri väljaminekuid juhul, kui spetsialistid peavad midagi ümber tegema.

Isegi, kui otsustad töid ise teha, tasub kallimate ning olulisemate tööde jaoks leida spetsialistid. Ehituseelarve puhul tasub alati juurde lisada 10-15% ootamatute väljaminekute tarbeks. Ajalugu ning kogemused näitavad, et nii renoveerimine kui ehitamine lähevad lõpuks alati oodatust kulukamaks. Siiski maksab meeles pidada, et uue maja ehitamine on enamasti soodsam kui vana kodu põhjalik renoveerimine.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge