+ Lisa oma töö      

Kuidas koduomanikuna talveks valmis olla?

14. november 2023 Hange.ee
Tagasi
enne talve, kinnisvara korrashoid, tegevused enne talve, küttesüsteemide hooldamine, radiaatori õhutamine

Talv ei ole enam mägede taga, seega on viimane aeg oma kodu talveks valmis seada. Järgnevalt toome välja nimekirja töödest, mida ei maksa talve saabumise eel unustada, et kevadel oleks kodu korras ja valmis uueks hooajaks.

1. Korja kokku aiavoolikud

Kui sa seda veel teinud ei ole, siis on viimane aeg korjata kokku ja tühjendada veest kõik kastmisvoolikud, ning panna need ära kuiva ja kaetud kohta. Lisaks sellele, et miinuskraadid võivad lõhkuda kastmistarvikud, võib selliselt õue unustatud vett täis voolik külmakraadide saabumisel põhjustada majast välja viiva veetoru purunemise, mis omakorda võib põhjustada vee lekkimist siseruumidesse või majaseina vahele.

2. Õlita lukud

Enne talve saabumist on mõistlik kõik välitingimustes asuvad lukud korralikult õlitada, et vältida nende kinni külmumist miinuskraadide korral. Sellise ennetava sammuga saad vältida olukordi kus on vaja keerukamaid meetmeid lukkude sulatamiseks. Samuti ära unusta hoolitseda autolukkude ja tihendite eest.

lukkude õlitamine, lukuõlitamine, kuidas õlitada lukku, enne talve, talveks valmistumine
Välisuste lukkude õlitamine enne talve saabumist tagab sujuva toimimise ja pikendab nende eluiga.

3. Kontrolli üle kütteseadmed

Enne intensiivse kütteperioodi algust on oluline veenduda, et sinu kütteseadmed on töökorras. Seetõttu on soovitatav lasta spetsialistil üle vaadata oma ahi, kamin, soojuspump või katel, et olla kindel, et küttesüsteem on ohutu isegi maksimaalsel võimsusel töötades. Kui kasutad lisasoojusallikana elektri- või infrapunaradiaatoreid, mis olid terve soojaperioodi kuskil ladustatud, siis enne nende seinaga ühendamist kontrolli neid hoolikalt, et veenduda kahjustuste puudumises. Erilist tähelepanu pööra juhtmete seisukorrale.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

4. Korrasta oma lillepotid

Enne püsiva lumekatte ja miinuskraadide saabumist on soovitatav kõik õues asuvad lillepotid kokku korjata, tühjendada ja paigutada kuiva ruumi. Kui mõni lillekonteiner on liiga suur, et seda varju alla viia, siis vähemalt hoolitse selle eest, et see tühjendatakse ning kata nõu millegi käepärasega, et vältida poti täitumist lumega ja veega.

5. Korja kokku suvised aiavalgustid

Kõik aiavalgustid, millele paks lumekate ja jäätumine võib liiga teha, tuleb enne talve saabumist kokku korjata ja kevadeni kuiva ruumi ladustada. Kokku tasub korjata näiteks maasse torgatavad päikesepatareiga lambid, kuna talvel neist niikuinii suurt kasu ei ole.  Samuti on mõistlik  hoolikalt kaaluda, kas pikad valgusketid, mis on tõmmatud puude vahele, suudavad vastu pidada suure koguse märja lume raskusele.

aialambid, päikesepatarei, aiavalgustid
Talve saabudes korja päiksepatareiga lambid õuest ära, et tagada nende pikem eluiga ja säilitada nende tõhusus.

6. Paki kokku oma grill

Grilli talvekorterisse panemine tuleks ette võtta vähemalt enne suuri lumesadusid, kuna vastasel juhul ei pruugi sa seda enam paksu lumekatte alt kätte saada. Ka siseruumides hoiustades kata grill kattega, et vältida sellele tolmu kogunemist.

Puhasta grill hoolikalt, et järgmisel kevadel oleks seda mõnus jälle uuesti kasutama hakata. Gaasigrilli puhul määri kõik grilli metallosad ja põletid kokku toiduõliga.

Kui plaanid gaasigrilli hoiustada siseruumis, siis ühenda lahti gaasiballoon ja seo selle ühendusvooliku otsa kilekott, mis takistab putukate jm sattumist gaasisüsteemi sisse. Balloon ise paiguta hästi ventileeritavasse kuuri või kasvõi õue, kuid jälgi, et see jääks püstisesse asendisse ning ei oleks kättesaadav kõrvalistele isikutele ja lastele.

talv, grilli, grilli katmine, grillikate
Enne talve saabumist kata ja pane ära ka grill.

7. Pane tööriistad talvekorterisse

Enne talve saabumist on oluline ära panna kõik välitingimustes kasutatavad tööriistad, mida talvel ei kasutata. Selleks tuleks neid esmalt hoolikalt puhastada ning tööriistade metallpinnad õlitada rooste vältimiseks. Kui sa omad muuhulgas murutraktorit ja kavatsed seda talveks külmas ruumis hoiustada, siis ära unusta hoolitseda ka selle aku eest. Sel juhul on soovitatav traktori aku kindlasti eemaldada ja hoiustada seda ruumis, kus temperatuur ei lange alla nulli.

aiatööriistad, aiakäru, talv
Enne talve saabumist tuleb aiatööriistad kokku koguda, et need püsiksid heas seisukorras ja oleksid valmis järgmiseks hooajaks.

8. Paki kokku aiamööbel

Kui oled oma aiamööblist veel viimast võtnud on praegu õige aeg see lõpuks kokku pakkida ja võimaluse korral viia see kuiva ruumi kevadeni hoiule. Kui siseruumi, kus aiamööblit hoiustada, pole võtta, kata see spetsiaalsete mööblikatetega.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

9. Kontrolli üle suitsu- ja vingugaasiandur

Kuna intensiivne kütteperiood on algamas, on üks lihtsamaid samme, mida iga koduomanik saab astuda enda turvalisuse tagamiseks, suitsu- ja vingugaasiandurite töökorras oleku kontrollimine. Kui märkad probleeme, vaheta andurid kiiresti välja.

suitsuandur, vinguandur, suitsuanduri kontroll
Suitsu- ja vinguandurit tuleb kontrollida regulaarselt, et tagada kodu turvalisus.

10. Korja kokku laste mänguasjad

Kui majapidamises on lapsi tuleks ka hoov hoolega läbi käia ja kõik mänguasjad enne lume saabumist kokku korjata. Vastasel juhul võib olla kindel, et külmumise ja sulamise tsüklid võivad kevadeks paljusid neist kahjustada. Hoia mänguasju kuivas ruumis ning võimalusel kaitse neid ka otseste päikesekiirte eest.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge