Mille vastu ollakse allergiline?
Paljud inimesed tunnevad end allergiahooajal kehvasti. Nad aevastavad ja silmad on vesised või punased või on nahal lööve. See aga võib tähendada, et inimene on millegi vastu allergiline, sest erinevad sümptomid on keha viis teada anda, et kõik pole korras. Kodus on palju asju, mille vastu võib allergiline olla (tolmulestad, hallitus, muru, puud ja isegi lemmikloomakarvad) ja võib juhtuda, et inimesel on aastaringselt halb olla. Selleks, et teada, mille vastu ollakse allergiline ja kuidas sümptomeid vähendada, peaks pöörduma arsti poole.
Arsti juures tehtava testiga saab teada, kas inimest mõjutavad allergeenid looduses või koduses keskkonnas. See võimaldab kodus teha ümberkorraldusi, et allergeenid inimest ei mõjutaks ja raskemal juhul tuleb võtta ravimeid.
Allergeenide vähendamine kodus
Isegi kõige puhtamates kodudes leidub allergeene. Tolmulestasid leidub isegi siis, kui kodu regulaarselt koristada. Tolmulestad elavad riideeseme ja kanga sisemuses, isegi polsterdatud mööbli sees ja toituvad inimeste ja loomade surnud naharakkudest.
Allergeenide vähendamiseks soovitatakse:
- asendada riidest kardinad materjaliga, mida on kerge puhastada;
- pesta voodipesu kord nädalas kuumas ja vahuses vees;
- kasutada padja- ja tekikottidena tolmuvabasid katteid;
- eemaldada vaibad ja pesta põrandaid regulaarselt.
Välised allergeenid tulevad sisse
Isegi kui kodu on korralikult tihendatud, tuuakse välised allergeenid sisse iga kord, kui aknad või uksed avatakse ja kui väljas olnud ese tuuakse tuppa. Kui inimesel on keskkonnast tingitud allergeenid ehk murust ja puudest levivad osakesed, mis neil sümptomeid tekitavad, siis võib vabalt need allergeenid ligi tõmmata ja koju tuua, kuna need haakuvad riiete ja jalanõude külge. Kui majapidamises on lemmikloom, siis võib ka tema allergeenid tuppa tuua.
Allergeenidest vabanemiseks tuleks:
- eemaldada tuppa sisenedes jalanõud;
- asetada uksematid mõlemale poole ust;
- vahetada ja pesta riided väljast tuppa tulles;
- jälgida õietolmu taset ja piirata oma käike väljas, kui õietolmu tase on kõrge (kõige kõrgem tase keskpäeval ning varajasel pärastlõunal);
- kasutada nina jaoks mõeldud pihustit, et nina sisemust pärast väljas käimist puhastada.
Tolmu pühkimine
Pühi kodus regulaarselt tolmu, sealjuures lae ventilaatorite, kardinate ning muude katete, kappide ja raamaturiiulite pealt. Kui kodus on õhukonditsioneer või õhksoojuspump, siis peaks nende filtreid regulaarselt vahetama. Kõva põrandat tuleks puhastada niiske lapiga ning riidest esemeid tolmuimejaga. See on soodne lahendus, kuidas kodus õhk puhtana hoida. Mõnikord tuleb kasutada lisajõude, nagu õhupuhastit, mis filtreerib kodus olevat õhku, andes vastu allergeenidest vaba ja puhta õhu.
Hallitusega võitlemine
Hallitusest tingitud allergiad on järeleandmatud, sest hallitus on looduslikult esinev organism, mis kasvab kõikjal. Hallitust on võimalik nii näha kui ka haista. Olles korra viibinud hallitust täis ruumis, tunned kohe ära märja ja kopitanud haisu. Hallitusega tuleb eriti võidelda niiske kliimaga piirkondades.
Hallituse vastu aitab kõige paremini võidelda õhukuivati. Tegu on seadmega, mis aitab õhust eemaldada lisaniiskuse. Õhust niiskuse eemaldamisega takistatakse hallituse tekkimist ja levikut. Seade on eriti vajalik ruumides, milles on kehv ventilatsioon või ruumides, mis muutuvad tihti niiskeks (vannitoad, pesuruumid ja köök). Võib-olla oled hallitust näinud dušikardinatel, kappidel või lae nurgas? Hallituse teket ja levikut on võimalik vannitoas näha lausa öö jooksul. Halva ventilatsiooni korral käid õhtul enne magamaminekut duši all ja hommikul ärgates võib hallitus juba olemas olla.
Lisaks on oluline parandada torustiku võimalikud lekked, sest põrandale või seintele valgunud vesi aitab kaasa hallituse tekkele. Hallitus võib kasvada laepaneelides, kipsis ja ka isolatsioonis. Igasuguste uputuste või tõsiste riketega ja niiskuskahjustustega peaks tegelema ekspert. Kuigi hallitust ei ole alati võimalik silmaga näha ega ninaga haista, võib see ikkagi tekitada ebameeldivaid allergiasümptomeid.
Kui inimene kahtlustab, et tema kodus on hallitus, kuid seda ise silmaga kuskil ei näe, siis on võimalik teha hallituse test. Hallitusest saab lahti koduste puhastusvahenditega või tõsisema probleemi korral spetsialistide abiga.