Portselanist plaat
Selle plaadi valmistamisel on sageli tooraineks kaoliniit. Tegu on savimineraaliga, mis kuulub tööstuslike mineraalide hulka. Portselan on valmiskujul äärmiselt sile ja niiskuskindel. Seda valmistatakse põletusahjus kõrgel temperatuuril (1300 °C) ning nii muutub materjal raskeks ja tugevaks. Oma vastupidavuse tõttu kasutatakse portselanist plaate põrandate tegemisel. Kuna portselanist plaadid on vaabitud, siis ei purune need nii kergelt. Seega saab portselanist plaate kasutada nii väli- kui ka sisetingimustes seintel ja põrandal.
Portselan on enamasti kallim kui keraamiline plaat, aga tegu võib olla hea investeeringuga ruumidesse, mis on niisked (nt vannituba ja köök). Tänu niiskuskindlatele omadustele saavutatakse portselanist plaatidega maksimaalne kaitse ka väljas.
Keraamiline plaat
Keraamilise plaadi valmistamiseks kasutatakse karedamat savi ja vähem kaoliniiti kui portselani puhul. Neid plaate valmistatakse põletusahjus madalamal temperatuuril ja seetõttu on keraamilised plaadid vähem vastupidavad kui portselan. Vastavalt enda soovidele võib valida emailitud/vaabitud plaadi või ilma selleta plaadi vahel. Kuigi keraamiline plaat on enamasti vähem niiskuskindel kui portselan, siis vaabitud keraamiline plaat on peaaegu sama hea.
Keraamilised plaadid sobivad ideaalselt kasutamiseks siseruumides põrandatel või seintel. Väljas saab neid kasutada terrassi või jalgteede rajamisel, kuid seal võiks eelistada kvaliteetsemaid, tugevamaid ja niiskuskindlamaid plaate. Keraamilisel plaadil on rohkem tekstuure, sest selle pind ei ole nii sile ja poleeritud kui portselanist plaadil.
Põhilised erinevused plaatide vahel
Vastupidavus
Portselan on vastupidavam kui keraamiline plaat, kuna see valmistatakse kõrgematel temperatuuridel. Emailitud keraamilised plaadid võivad samuti olla tugevad, aga need ei kesta nii kaua, eriti seal, kus neile asetatav koormus on kõrge.
Niiskuskindlus
Portselan on tugevam ja ilma poorideta. See muudab portselani äärmiselt niiskuskindlaks.
Paigaldamine
Keraamilisi plaate on kergem paigaldada ja seetõttu on keraamilised plaadid isetegijate seas populaarsemad. Portselani paigaldamiseks kutsutakse tavaliselt professionaalid. Loe ka: Mida peaks teadma tellides plaatimistöö?
Hooldamine
Nii portselan kui ka keraamiline plaat vajavad, et mõne aja tagant vuukide vahesid uue pastaga täidetaks. Keraamiliste plaatide puhul peaks kõik vuugid aja möödudes uuesti täitma, et vältida veekahjustusi.
Hind
Keraamilised plaadid on üldjuhul odavamad, kuid kõrge kvaliteediga keraamiline plaat võib olla samas hinnavahemikus kui portselan. Kõik oleneb eelarvest, soovitavast tulemusest ja eelistatavast vastupidavusest.
Portselani eelised ja puudused
Portselan on tavaliselt parema kvaliteediga, aga on siiski mitmeid puuduseid, mida tähele panna.
Eelised
- Kerge puhastada - Portselan ei ole väga poorne, seega on seda kergem puhastada. Süvapesu ei pea regulaarselt tegema ja puhastamiseks saab kasutada laias valikus erinevaid puhastusvahendeid.
- Vähene vee imendumine - Vesi ei tungi portselani vahele ja seetõttu näeb portselan pikemalt värske välja.
- Vastupidavad - Kuna portselan on valmistatud kõrgete temperatuuride juures, siis on see tugev ega mõrane nii kergelt.
Puudused
- Raske paigaldada - Portselanist plaat on küll tugevam, kuid seda on raske lõigata. Ehitajad ja isetegijad peaksid lõikamiseks ja paigaldamiseks kutsuma asjatundja.
- Kallimad - Kõrgema kvaliteedi tõttu on portselanist plaadid kallimad kui keraamilised plaadid.
Keraamiliste plaatide eelised ja puudused
Kuigi keraamilised plaadid ei ole nii vastupidavad , siis on mitmel juhul nende kasutamine just mõistlikum.
Eelised
- Parem algajatele - Keraamilise plaadi lõikamine on lihtsam.
- Soodsam - Keraamilised plaadid ei ole nii kallid. Kaubandusest leiab ka kõrgema kvaliteedi ja hinnaga keraamilisi plaate, aga need, kes töötavad piiratud eelarvega, leiavad ka soodsamad lahendused, mis nende vajadused täidavad.
Puudused
- Mõraneb kergelt - Keraamiline plaat ei ole nii vastupidav kui portselan ja kipub seetõttu kergemini mõranema. Kui keraamiline plaat on emailitud, siis on mõrasid lihtsam näha, kuna värv emaili all on teine.
- Vähem niiskuskindel - Keraamilisi plaate ei peaks kasutama ruumides, kus on kõrge niiskus (vannitoad ja õuealad). Sellisel juhul on emailitud keraamilised plaadid paremad, aga portselan on siiski niiskuskindlam valik.
Lõpetuseks
Uue kodu ehitamisel või vana renoveerimisel võib keraamilise ja portselanist plaadi vahel valimine olla tähtis otsus. Tulenevalt valikust sõltub nii eelarve ja paigaldamine kui ka edaspidine hooldus. Arusaamine, kuidas plaadid on valmistatud, mis on nende omadused, puudused ja eelised, aitab teha aruka otsuse, millest lõigatakse kasu ka tulevikus.