+ Lisa oma töö      

Kuidas arvestada plaatide kogust ja kulu?

01. oktoober 2021 Hange.ee
Tagasi
plaatimine, plaatimistööd, plaatide kulu, plaatide kogus, plaatide koguse arvutamine, plaatide kulu leidmine

Enne plaatimistöid on ülioluline arvutada võimalikult täpne plaatide kulu. Plaadid võivad olla üsna kallid ja ülejääkidega pole enamasti midagi teha.

Plaate kasutatakse peamiselt vannitubades kuid ka köögis, esikus ning elutoas näiteks disainielemendina efekti jaoks. Mida kallim plaat, seda täpsemalt peaks tegema eelneva kuluarvutuse.

Lisaks kulude kokkuhoiule võimaldab täpne planeering luua ilusa kujunduse ning põnevad disainielemendid.

Mõõtmine

Igal juhul tuleb planeeritav pind üle mõõta. Ruumiplaanidest ei piisa, sest ehituse käigus võib vahest ruumi vähemaks jääda, näiteks kipsplaadid ning viimistluskihid vähendavad ruumi mõõte juba 10-20cm.
Kui plaadid lähevad vaid teatud kohtadesse disainielemendina, siis seda enam tuleb ise käsitsi mõõta, et saada võimalikult täpsed arvutused.
Vaja läheb:
  • Mõõdulint
  • Paber
  • Pliiats
  • Kalkulaator
Ristküliku või ruudukujulised pinnad on lihtsad – tuleb vaid mõõta pikkus ja laius ning need omavahel korrutada. Nii saad kogupindala. Seejärel arvutad plaadi suuruse järgi vaja minevate plaatide koguse. Iga paki peal on kirjas, mitu m2 plaati pakis on. Kui Sa pole kindel, pea nõu müügispetsialistiga.

Näide: Laius 2m, kõrgus 2,5m. 2*2,5 = 5m2. Kui paki peal on kirjas, et plaate on 4m2, siis kahjuks tulebki varuda 2 pakki.
  • Näpunäide: Isegi, kui arvutused on tehtud ülitäpselt, siis varu plaate 10-15% lisaks. Näiteks kui Sul on vaja 10m2 plaate, siis arvesta, et oleks 10m2 + 15%= 11,5m2 plaate.
Kui mõõdad kogu ruumi, siis mõnikord on lihtsam, kui arvutad kogu ruumi seinte pindala. Seejärel mõõdad aknad ja uksed võimalikult täpselt ning lahutad need kogu pindalast.

Näide: Ruumi sein on 3m (kõrgus)x 4m (laius) = 12m2. Mõõdad ukse: 2,1m x 0,9m = 1,89m“. Vaja läheb: 12m2 – 1,89m2 = 10,11m2 plaate. Arvuta juurde tõenäoliselt tekkiv 15% kadu: 10,11m2 + 15% = 11,62m2 plaati.
  • Näpunäide: Mida väiksem on ruum, seda rohkem peaks arvestama plaadikaoga. Suurema ruumi puhul lisa 10%, väiksemale pinnale lisa 15% võimalikku kadu. Internetis on leitav ka eesti keelseid arvutustabeleid, kuhu saad sisestada sobivad mõõdud ning saad teada, kui palju projektiks plaate tarvis on.
  • Näpunäide: Enamasti ostavad ehituspoed terved ning puutumata pakid tagasi, seejuures tasub silmas pidada

Ka kõige oskuslikumal meistril ei õnnestu plaate paigaldada täpselt, sest nurkades ja üleminekohtades peab paratamatult paate lõikama ning lihvima. Lõigatud osa kahjuks enamasti kasutada ei saa, sest kaunid keraamilised plaadid kipuvad purunema ka väiksema surve puhul.

  • Näpunäide: Vesilõikurid on küll kallimad, kui tavalised plaadilõikurid, kuid on tänu vee jahutavale toimele plaadisõbralikumad ning kahjustavad plaate vähem.

Mõnikord on kiusatus osta võimalikult täpselt, et kulusid kokku hoida. Tihtipeale peab siis hiljem juurde ostma. Kahjuks võib juhtuda, et isegi täpselt sama tootekoodiga plaatidel esineb toonierinevusi. Seetõttu on soovitatav ikkagi kogu vajalik plaatide kogus korraga osta. Nii on suurem tõenäosus, et plaadid on samast partiist ning ei esine toonierinevusi.

  • Näpunäide: Paigaldusel võta plaadid mitmest pakist korraga. Nii jäävad võimalikud toonierinevused vähem märgatavaks ehk plaadid on ühtlaselt paigaldatud.

Kui pind on keerulisem – eraldiulatuvad osad, diagonaalid, ümarad elemendid, ruumilised pinnad, sisseulatuvad nišid ja nurgad, siis peab iga detaili arvutama eraldi. See on küll töömahukas, kuid hoiab väga palju üleliigseid kulutusi ära. 

  • Näpunäide: Suured kaunid mustritega keraamilised plaadid on küll silmailuks, kuid kipuvad olema väga kallid ning haprad. Kokkuhoiuks ei pea olema kogu sein kaetud ilusate plaatidega, vaid piisab vaid mõnest disainplaadist ning ülejäänud kata toonilt sobivate ühtlast värvi plaatidega, mis on tunduvalt odavamad. Nii jääb ikkagi efekt ja disain alles, kuid lahendus maksab palju vähem.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Vuugid

Ka vuugisegu tuleb valida ning planeerida õigesti. Pigmendiga vuugisegu puhul peab arvestama, et see võib keraamilistesse plaatidesse värvi anda. See muudab üldpildi pikapeale ebakorrektseks.

Vuugisegud on erinevast materjalist. Vannituppa peab kindlasti valima veekindla vuugi. Samuti peab hoolitsema selle eest, et vuuk saaks õigesti kuivada – mitte liiga vähe ega liiga kaua ning mitte liiga kiiresti ega aeglaselt, st temperatuur peab olema õige ning peaks vältima tuuletõmbust.

Üleminekukohtades peab hoolitsema selle eest, et vuuk ei lõhuks kuivades ning kokku tõmbudes plaate. Keerulistes kohtades võiks eelistada elastset vuugisegu, mis ei mõjuta plaatide paiknevust.

Mida peab teadma:

  • Mida täpsemalt mõõdad, seda väiksemad on lõppkulud;
  • Väiksemal ruumil on proportsionaalselt suuremad kulud, sest nurki ja üleminekukohti on rohkem;
  • Mida siledamad ja sirgemad on seinad, seda väiksem on plaadikadu ning seda kvaliteetsem on tulemus. Kui seinad on kõverad ning ebaühtlased, siis tasub kaaluda eelnevalt seinte tasandamist;
  • Vali vuuk õigesti – vannitoas peab ühenduskohtades olema silikooniga plastiline vuuk, mis ei tõmbu kokku;
  • Arvesta üleminekud ning muud detailid. Mida teed väljaulatuvate nurkadega, et plaatide ühenduskohad jääksid ilusad? Selleks on sobivad väljaulatuvate nurkade liistud, näiteks plastikust. Need kulud peab juba eelnevalt plaatimistöö sisse arvutama.

Loe ka  artikleid: Milliseid plaate valida? ning Vannitoa plaatimine ABC.

Plaatimisel tehtavad vead

  • Mõõtmised tehakse liiga üldised – plaate jääb üle või puudu;
  • Ei arvestada lisadetailidega, näiteks pesumasina või kappide taga olev pind;
  • Lae ning seina ühenduskohas jäetakse enamasti 20-30cm vaba pinda;
  • Pind on ebaühtlane ning see tekitab plaadikadu;
  • Suurte plaatide taha pannakse liiga vähe plaadisegu. Selle tagajärjel tulevad plaadid juba mõne aja pärast seina küljest lahti ning halvimal juhul tähendab see, et kogu pind tuleb uuesti teha. See on tihtipeale väga kulukas;
  • Plaaditav pind peab olema sile ning puhas. Tolm, konarused ning rasv (näiteks pliidi tagune pind) vähendavad plaadisegu efektiivsust ning jällegi võib plaat peatselt seina küljest lahti tulla.

Loe ka artiklit: Plaatimistöödel tehtavad vead

Kokkuvõtteks

Kuigi plaatimist saab ka ise teha on soovitatav siiski leida omale sobiv koostööpartner, eriti vannitubade puhul. Asjatundja teab ning oskab ennetada võimalikke vigu, probleem ning kahjustusi, mis plaatimisel võivad tekkida. Näiteks ebaühtlaselt paigutatud ja liiga vähese plaadiseguga plaadid tulevad üsna ruttu seinast lahti. Halvemal juhul võib tekkida plaadi taha niiskuskahjustus, mille tagajärjel on parandustööd väga ulatuslikud ning kulukad.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge