Eeltöö enne aiamööbli värskendamist
Mida peaks teadma aiamööbli lakkimise puhul?
Kui tahad, et Sinu aiamööbel jääks võimalikult loomulik ja saaks kaitsekihi peale, võid kaaluda laki, lasuuri või õli kasutamist. Kui tahad aga hoopis tuua oma aeda julge värvilahenduse, peaks valima mööblile sobiva värvi. Unustada ei tohiks ka kindlasti kruntvärvi kihti, et värv paremini mööbli külge nakkuks.
Kui kaldud laki kasutamise poole, peaks teadma ka natuke erinevate lakkide omaduste kohta. Lakid jagunevad kaheks: akrüüllakkideks ja kunstvaiklakkideks. Mõlemad neist on orgaanilised, kuid akrüüllakk on tehtud vee baasil ning on omaduste poolest lõhnatu, kiiresti kuivav ja vastupidav UV-kiirguse suhtes. Kunstvaiklakk on aga lahustipõhine, kergesti pealekantav ja kriimustuskindel. See on ka hea valik nende mööbliesemete puhul, mis peavad kannatama suurt koormust.
Kui kaldud lasuuri kasutamise poole, siis peaks teadma, et see jätab aluspinna kumama, tekitab kaitsekihi ning jätab puidu puhul ilusa tekstuuri nähtavale. Lasuuri peaks peale kandma piki puidukiud, sest nii imendub seda rohkem puidu sisse ja tekib püsivam kaitsekiht.
Kui kaldud õli kasutamise poole, siis peaks teadma seda, et see on hea viis, kuidas rõhutada puidu väärtust ja välimust. Puidust aiamööblile leiab erinevates toonides õli vastavalt Sinu vajadusele. Selle peale kandmise puhul peaks silmas pidama seda, et õli jääks hästi õhukese kihina. Seda on mugav aiamööblile kanda näiteks puuvillase lapiga.
Mida teha aiamööbli hooldamisel alles jäänud laki- või värvijääkidega?
Kui aiamööbel on värskendatud ja ei tea, mida ülejäänud laki- või värvijääkidega teha, peaks mõtlema kõigepealt loominguliselt. Kui enda hoovis pole vaja midagi üle lakkida või värvida ning ühtegi uut projekti pole käsil, võib ülejääke pakkuda näiteks loomade varjupaigale. Kui aga ühegi uue projekti tarvis lakki või värvi vaja ei lähe, siis kuivanud veepõhise laki jääke võib visata ka olmeprügi sekka. Vedelad värvid peaks aga viima ohtlike jäätmete kogumispunkti ning kui see pole võimalik, peaks segama värvi hulka tsementi või laskma sellel lihtsalt värske õhu käes ära kuivada.
Aiamööbli hooldamise kiirjuhend
Värviga kaetud aiamööbli hooldamise puhul peaks kasutama kuivpuhastust või kergelt niisket lappi ja vajadusel ka pesuainega pesemist. Kindlasti peaks pinna ka koheselt kuivatama. Õlitatud pindade puhul soovitame sama tüüpi õliga hooldamist. Kui tegemist on vahatatud, lakitud või peitsitud pinnaga, sobib hästi villane lapp ning mööblile mõeldud puhastusvahend.
Mida teha, et aiamööbel kestaks kaua?
- Väldi mööbli vihma kätte ligunema jätmist.
- Hooajavälisel ajal hoiusta mööblit kuivas ning õhutatavas kohas.
- Uue hooaja eel puhasta aiamööbel ning kata see kaitsekihiga.
- Värvimata ja lakkimata puidul tekkinud kriimustused kata kaitseks vahaga.
Kokkuvõtteks
Selleks, et suvele mõnusalt vastu minna, tasub igal juhul üle vaadata oma aiamööbli seisukord. Aiamööbli hooldamise päeva peaks planeerima vastavalt ilmale ning varuma ette vajalikud töövahendid. Iga materjali puhul peaks sellele sobivaid vahendeid ning töövõtteid kasutama. Kõige selle juures ei tohiks ka kindlasti unustada enda ja teiste ohutust. Värvida ja lakkida võib vaid värske õhu käes või spetsiaalses ruumis, mis on varustatud hea ventilatsiooniga. Kasutama peaks ka kindaid ning järgima tootel olevaid juhiseid.
Suvehooaeg jõuab aina lähemale, kui aga aega ise oma aiamööblit värskendada ei ole, siis leia selleks spetsialist. Kui aga tunned, et aiamööbel vajaks sootuks väljavahetamist siis loe ka: Mida tasuks teada aiamööblist ja aiatarvikutest.