+ Lisa oma töö      

Kuhu viia kodus kasutuna seisvad asjad, kui äraviskamine ei ole variant?

16. mai 2023
Tagasi
mida teha üleliigsete asjadega, kuhu viia üleliigsed asjad

Paratamatult koguneb kodudesse asju, mis ei leia enam kasutust. Mõnda hoiad alles veendumuses või lootuses, et küll ühel päeval läheb vaja. Teist jälle teadmises, et küll ma parandan. Mõne asja puhul isegi ei tea, kust ta tulnud on. Ükskõik, kuidas need asjad oma tee sinu koju on leidnud, on hea aeg-ajalt kodu neist puhastada. Kuhu oma vana varandus viia?

Uuskasutuskeskused ja Sõbralt sõbrale poed

Uuskasutuskeskusesse ja Sõbralt sõbrale poodidesse saab annetada asju, mis on muutunud üleliigseks, kuid mis on jätkuvalt veel kasutuskõlbulikud, puhtad ja terved. Nemad leiavad asjadele uue õnneliku omaniku, kas oma heategevuspartnerite abiga või mõistliku hinnaga maha müües.

kuhu anda vana mööbel, uuskasutuskeskus
Uuskasutuskeskustest saab kutsuda oma asjadele järele kaubiku, mis aitab suurema mööbli ja tehnika ära viia.

Loomade varjupaikadele

Lisaks toidule ja loomade hooldustarvetele saab varjupaikadele annetada vannilinu, käterätikuid, fliistekke, kasutamata kassi- ja koerapesasid. Aga ka pihustipudeleid, kummikindaid, koopiapaberit, markereid, kääre, teipi ja mitmeid muid vahendeid. Sageli on varjupaikade kodulehel olemas info selle kohta, mida neile annetada.

Loomade varjupaik on üles seadnud ka heategevuslikud oksjonid ning boksid kohalikes taaskasutuskeskustes ning teenivad annetatud asjade müügist loomadele raha. Müügiks sobivad vinüülplaadid, CD- ja DVD-plaadid, VHS ja muusikakassetid, raamatud, käsitöö.

riiete sorteerimine, kuhu viia riided
Loomade varjupaigad võtavad rõõmuga vastu rätikuid, fliistekke, kasutamata kassi- ja koerapesasid.

Kohalikud taaskasutuspoed, yaga.ee, Facebook'i Marketplace, osta.ee ja hoovimüügipäevad

Boksisüsteemiga taaskasutuspoode ja kasutatud asjade müügiks mõeldud platvorme on juba mitmeid ja mitmeid. Kui sul on aega ise oma asju sorteerida ja üles pildistada, saad need kerge vaevaga müügiks üles panna või platvormi kaudu ära anda.

Samuti tasub silm peal hoida oma kodukohas toimuval - mitmel pool on hoovimüügipäevad populaarsust kogumas. Soojematel kuudel jäetakse taaskasutusele minevad asjad ka värava taha ning postitatakse üleskutse sotsiaalmeedias vastava linnaosa gruppi.

Smartswap.com

Smartswap on põnev keskkond, kus saad oma asjad tasuta ära anda. Iga eseme eest, mille mõnele teisele kasutajale annad või saadad, saad 1 punkti. Neid punkte saab kasutada teiste SmartSwapi üles pandud esemete tellimiseks. Kui vahetuse käigus kasutatakse Smartswapi kullerteenust, katab saaja kättetoimetamise kulud.

Raamatuvahetus.ee

Raamatuvahetusega saad ära anda raamatuid oma riiulilt ja vastu saada häid raamatuid teiste inimeste riiulitelt, kasutades lihtsat ning mugavat süsteemi. Tellitud raamatud jäävad sulle, kuid soovi korral saad nad vahetamisringlusesse tagasi panna, pakkudes nad uuesti tellimiseks välja.

Tehnikaringlus.eu ja vana elektroonika

2009. aastal loodud tehnikaringlus kogub ja taastab kasutatud tehnikat ja toimetab selle abivajajateni. Tartus toimetavale tehnikaringlusele lisaks on MTÜ Elektroonikaromu loonud ülevaatliku veebilehe, kus saab infot vana elektroonika kogumispunktide kohta.

Tallinlastele on aga võib olla tuttav üsna kaua tegutsenud komisjonikaubamaja.ee, kuhu saab oma vanad, ent töökorras elektroonikaseadmed müüki anda.

Käsitöölistele

Facebookis on mitmeid „Prügi aardeks“ gruppe, kus järjest sagedamini otsitakse ja pakutakse lisaks tarbeesemetele ka munakarpe, vanu kilekotte, vanu rätikuid ja muid põnevaid asju, milledele loomingulise töö tulemusena uus hingamine antakse.

kasutatud pakendid, kuhu viia
Kasutatud pakendid tuleks sorteerida ja viia vastavatesse kogumispunktidesse, et tagada nende korrektne käitlemine.

Pakendid õigesse kohta ringlusesse

Pudeleid oleme ilmselt kõik harjunud automaatidesse viima. Ent ka teised pakendid tuleks viia õigesse kohta. Sinisega tähistatud konteiner on mõeldud paberpakendite jaoks ning kollasega tähistatud konteiner plastist, metallist ja klaasist pakendite jaoks. Järjest enamates kohtades on lahutanud klaasikogumine metallist ja plastist ning sellistes kohtades on klaasikogumise konteiner tähistatud rohelise värviga ning plasti ja metalli konteiner kollase värviga.

Lisaks saab Ülemiste keskuses Tetra Paki pilootprojekti raames kartongpakendid koos teiste pakenditega tagastada.

Niisiis – kodu korda ja nii palju kui võimalik teisele ringile kasutusse! Äraviskamine võiks alati olla viimane variant.

Loe ka: Jäätmekäitlus ABC ja Taaskasutuse ABC


Allikas: Moodne kodu

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge