+ Lisa oma töö      

Kortermaja rõdude renoveerimistööd – mida teada?

09. veebruar 2023 Hange.ee
Tagasi
rõdu renoveerimine, rõdude renoveerimine, kortermaja rõdud, paneelmaja rõdud, korterelamu rõdud, renoveerimine, kortermaja rõdude renoveerimine

Linnaruumis paiknevates korterelamutes lisab rõdu olemasolu võimalusi, mida enamus sealseid elanikke väga hinnata oskavad. Lisaks sellele, et rõdu annab korteris juurde mõned ruutmeetrid kasutuspinda on see ka suurepärane privaatne asupaik, kus aegajalt saab käia hommikukohviga esimesi päikesekiiri püüdmas või värskes õhus loodud lilleilu nautimas. Seda kõike muidugi juhul, kui rõdu on mugavalt sisustatud ja selle konstruktsioonid kaasajastatud. Vana amortiseerunud rõdu omanikud paraku selliseid mugavusi nautida ei saa. Lisaks võivad olla renoveerimata kortermajade rõdud ohtlikud nii elanikele kui ka möödujatele ja vastutus nende eest langeb korteriühistutele.

Seega on ilmne, et oma aja ära elanud rõdu renoveerimine kuulub ilmselt enamiku korteriomanike soovide nimekirja. Lisaks isiklikule mugavusele saavutatakse selle töö tulemusena kindlasti ka kinnisvara hinna kasv ja kui kunagi peaks tekkima mõte korter müüki panna, saab tehtud kulutused kindlasti tagasi.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Ükskõik kui hea see plaan ei tundu ja kui palju isiklikus plaanis ei olda valmis panustama, seisab rõdude renoveerimise teel enamasti vaid üks takistus. Nimelt, kuigi see lisaruum on justkui iga korteri lahutamatu erakasutuseks mõeldud osa on paraku tegemist hoopis kõikide selle maja korteriomanike kaasomandiga.

Seda põhjusel, et tegemist on hoone fassaadi elemendiga ja selle viisaka väljanägemise nimel ei ole mõistlik kõigile piiramatult vabadust anda. Samuti ei pruugi kõik lahendused, mida oskamatusest tehakse, alati olla turvalised või need võivad kahjustada ülejäänud maja konstruktsioone.

rõdu renoveerimine, rõdude renoveerimine, kortermaja rõdud, paneelmaja rõdud, korterelamu rõdud, renoveerimine, kortermaja rõdude renoveerimine
Nõukogudeaegsete paneelmajade juures võib siiani märgata eriilmelisi erineva kvaliteediga "renoveeritud" rõdusid.

Millest alustada, kui soovid rõdu renoveerida?

Kui kõnealuses majas ei ole rõdude renoveerimisega veel alustatud, on mõistlik järgmisel korteriühistu koosolekul teema päevakorda tõsta ja uurida, millised on selles osas teiste majaelanike mõtted. Kui on plaan läbi viia põhjalik rõdu rekonstrueerimine on see kõige targem ette võtta koos. Ilma teiste toetuseta ei saa üksinda rekonstrueerimistöid paraku nii või naa ette võtta.

Isegi kui saadakse luba korteriühistult, siis peab arvestama, et kui tööde käigus muudetakse elamu piirdekonstruktsioone on vaja ehitusluba ka kohalikult omavalistuselt. Piirdekonstruktsioonide muutmise alla kuulub ka tänapäeval populaarseks kujunenud rõdude kinniehitamine. Ehitusloa saamine üksiku korteri rõdu rekonstrueerimise tarbeks on aga ebatõenäoline, kuna linnades kehtivate üldplaneeringute eesmärk on saavutada linnaruumis võimalikult ühtne ja kokkusobiv väljanägemine.

Ühisele arusaamale jõudmisel saab lasta teha tervele majale ehitusprojekti, mille alusel taotletakse ehitusluba. Sellisel juhul on loa saamine korraliku projekti puhul väga tõenäoline. Koos tegutsemise suureks eeliseks on see, et korteriühistul on töö teostamiseks võimalik taotleda toetusi ja kui vaja on võtta laenu, seega ei pea muretsema ka need, kellele see muidu võimalik ei oleks.

Kuna rõdude renoveerimisprojekt on maja fassaadi korrastamisel ka esimeseks sammuks on igati loogiline, et kui elamut soovitakse tulevikus parendada, võiks just sellest pihta hakata. Suuremates majades ei juhtu ilmselt pea kunagi, et kõik korteriomanikud päris ühel nõul oleksid, kuid kuna rõdude renoveerimise näol on tegemist kaasomandi eseme ajakohastamisega, siis loeb korteriühistu enamuse otsus.

Kui eelnevalt kinniehitatud rõdu on vaja vaid renoveerida ja selle klaasid asendada uute samaväärsetega on see on lubatud ka ilma ehitusluba taotlemata. Samas peab silmas pidama, et ei muudeta rõdu välisilmet. Väga oluline on siinkohal jälgida, et ka näiteks uute klaaside toon oleks sama, mis eelnevatel. Mõistlik on siiski enne vajalike töödega alustamist oma plaanist korteriühistut teavitada, olemaks kindel, et ei eksita mõne konkreetses elamus kehtiva reegli vastu.

kinniehitatud rõdu, rõdu renoveerimine, rõdude renoveerimine, kortermaja rõdud, paneelmaja rõdud, korterelamu rõdud, renoveerimine, kortermaja rõdude renoveerimine
Kinniehitatud rõdudega kortermaja.

Mida teha, kui korteriühistu enamus ei ole rekonstrueerimistöödega nõus?

Kui ühistu enamus otsustab, et rõdu rekonstrueerimist ei soovita siiski ette võtta ei  jää korteriomaniku tegelikult üle muud, kui olukorraga leppida. Võimalik on loomulikult teha ka edaspidi rohkelt veenmis- ja selgitustööd, miks antud projekt on vajalik. Nimelt võivad amortiseerunud või omaalgatuslikult kinni ehitatud rõdud muutuda äärmiselt ebaturvaliseks, samas kui uue ja ohutu lahenduse puhul on võimalik isegi vanade väikeste rõdude asemele suuremad ehitada.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kui rõdu on oma konstruktsioonide osas turvaline ja enamus korteriomanikke soovib jääda avatud rõdude lahenduse juurde, tasub ette võtta avatud rõduruumi renoveerimine. Rõdu siseseinade värvivärskendus, kõva kivipõranda katmine meelepärase materjaliga ning kena mööbli ja taimede lisamine teeb olukorra kindlasti palju paremaks. Sellise värskenduskuuri läbi viimiseks ei ole reeglina vaja ka kellegi luba.

Enne kui alustate rõdu siseseinte värvimisega on siiski soovitatav kontrollida oma korteriühistu juhatuse poolt kehtestatud reegleid. See võib aitab vältida hilisemaid võimalikke probleeme ja tagada, et remont toimub reeglite kohaselt.

avatud rõdu, kinniehitatud rõdu, rõdu renoveerimine, rõdude renoveerimine, kortermaja rõdud, paneelmaja rõdud, korterelamu rõdud, renoveerimine, kortermaja rõdude renoveerimine
Kinniehitatud rõdu -raamideta rõduklaasidega.

Kui soov on siiski kindlasti oma rõdu välismõjurite eest sulgeda, siis võib lahenduseks olla raamideta rõduklaaside kasutamine, kuna nende paigaldamiseks ei ole vaja ehitusluba. Siiski tuleb eelnevalt hinnata konstruktsioonide olukorda, kuna tegemist on ikkagi lisaraskusega, mis kehvas seisus rõdule võib saatuslikuks saada. Samuti tuleb selleks tööks kindlasti eelnevalt luba küsida korteriühistult. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge