Kortermajas akende vahetamisel tuleb arvestada mitmete erinevate aspektidega. Alustuseks peab selgelt määratlema vajadused ja põhjused, miks akende vahetamise töö tuleb üldse teostada. Vanad puidust raamid ei tähenda automaatselt, et need tuleks esimesel võimalusel asendada PVC-akendega.
Vanemad aknaraamid võivad veel pikalt kesta ja sel juhul ei ole vaja aknaid vahetama hakata. Tavaliselt on akende vahetamise põhjuseks energiasäästlikuse tõstmine, soojusisolatsiooni parandamine, esteetika lisamine ning turvalisuse suurendamine. Kõik arusaadavad põhjused, kuid kui korteris on äsja tehtud remonti ja ka aknapõsed renoveeritud siis ei kipu elanikud akende vahutusega kiirustama.
Ühisele otsusele jõudmine
Kortermajades elavad inimesed, eriti need, kes on osalenud maja renoveerimisega seotud ühistu koosolekutel, teavad hästi, et erinevates otsustes ja valikutes kokkuleppele jõudmine võib olla keeruline ülesanne. Seejuures on üheks kõige suuremaks probleemiks on hoopis inimeste koosolekule kohale saamine. Nimelt paljud korteriomanikud ei käi ühistu koosolekutel, rääkimata siis üürnikest, kellel pole reeglina volitust otsuseid teha.
Kuna sellisel juhul ei saada renoveerimise otsuseks vajalikul hulgal hääli kokku, siis korraldatakse uus koosolek, kuid esineda võivad samad probleemid. Paari, kolme, nelja korteriga majas on otsuste tegemine reeglina kiirem ja töödega saab kiiremini pihta hakata. Mida suurem on aga kortermaja seda keerulisem on vajalike hääled kokkusaamine ja võib minna isegi kuid, kui mitte aastaid, et töödega saaks alustada.
Protsessi kiirendamiseks saavad ühistu juhatuse liikmed kõikide korteriomanikega eraldi rääkida, kas neile helistades, e-kirja teel või füüsiliselt ukse taha minnes. Seega sõltub see ka ühistu juhatuse aktiivsusest. Renoveerimise otsuseks pole seejuures vaja saada kõikide kortermaja korteriomanike poolthääli, piisab enamusest.
Koosolekute ajal tuleb inimestele täpselt selgeks teha, miks akende vahetus ette võetakse, millised on kasutegurid, kust tuleb raha, kes selle tagasi maksab, millised tööd tehakse ja kui kaua see protsess kestab. On mõistetav, et elanikud tahavad selgust ja teisest küljest on sedasi võimalik vältida ka hilisemaid võimalikke probleeme. Korteriühistu juhatus peaks seega elanikele selgeks tegema, kes projektiga tegeleb ja mis etappidena töid teostatakse. Lisaks tuleb jätta ka võimalus küsimuste küsimiseks.
Seetõttu peaks elanikelt võtma ka kirjaliku nõusoleku, et keegi ei saaks hiljem väita, et nad pole oma heakskiitu andnud. Seega peaks olema kirjalik dokument selle kohta, et eesootava tööga ollakse kursis ja vasturääkivusi pole. Selleks saab teha iga elaniku kohta eraldi dokumendi või üks ühine dokument, millele korteriomanikud enda allkirja annavad.
Millega arvestada?
Materjalide valikul peab arvestama selliste faktoritega nagu energiasäästlikus, vastupidavus, hooldamine ja ka seda kas hoone asub miljööväärtuslikul alal või on tegu muinsuskaitse all oleva kortermajaga, mis seab akende vahatamisel teatud piirangud. Sagedasti kasutatakse kortermaja akende väljavahetamiseks PVC-aknaid, sest võrreldes alumiinium- või puitakendega on need soodsamad.
Kortermaja akende vahetamisel tuleb arvestada ka seda, et töömehed peavad korterisse sisenema, eemaldama vanad aknad ja paigaldama uued ning tegema ka viimistlustööd. Kõik see võtab aega, mistõttu peab olema paigas täpne kava, et kõik tööd saaksid kiiresti ja probleemideta tehtud. Kokku tuleb leppida ka kõikide korteriomanikega neile sobilik aeg ja juurdepääs korteritesse akende mõõdistamiseks, paigaldamiseks ja viimistluseks.
Hea soovitus on ühendust võtta ehitusfirmaga, kes on kortermaja akende vahetusega varasemalt tegelenud, sest nemad teavad, milliste võimalike probleemidega tegeleda ja millega arvestada. Ehitusettevõtte valimisel tehke kindlasti ka taustakontroll ja veenduge, et ettevõttel ei oleks maksuvõlgasid ning majandusnäitajad oleksid korras. Hange.ee ehituskeskkonnas hanget korraldades on võimalik tutvuda eelnimetatud infoga, lisaks on nähtavad ka pakkumise teinud ehitusettevõtte eelmiste klientide poolt antud hinnangud. Kõik ehitajaga tehtud kokkulepped sõlmige kirjalikult ja täpsete kuupäevadega.
Kas akende vahetamise puhul on ka kohaliku omavalitsuse teavitamise kohustus?
Nagu ehitamise puhul ikka on sageli vaja tööde teostamiseks vaja kohaliku omavalitsuselt luba. Kuna akende vahetamisega ei muudeta üldjuhul hoone omadusi ja välisilmet oluliselt siis pole selle tegevuse puhul vaja ka ehitusluba ning pole vaja esitada ka kasutusteatist.
Kindlasti tasub meeles pidada, et miljööalade ajalooliste hoonete puhul on enne akende vahetamist vaja saada kooskõlastus kohalikult omavalitsuselt ja tasuks konsulteerida ka Muinsuskaitseameti spetsialistidaga. Seega enne töödega alustamist veendu, kas majale või ümbruskonnale on seatud muinsuskaitse või miljööväärtusliku piirkonna eeskirjad.
Tööde etapid
Kui kõik vajalikud nõusolekud on saadud ja plaan on paigas siis saab töödega alustada. See protsess koosneb mitmest etapist:
- Eeltöö - olemasolevate aknaavade mõõtmine, uute akende tellimine/valmistamine ning hoone ettevalmistamine ehitustöödeks;
- Töövõtja vahetab aknad igas korteris korraga, töötades süstemaatiliselt ja elanikke võimalikult vähe segades. Seejuures tuleb eemaldada ja utiliseerida vanad aknad ja valmistada avad ette uute aknaraamide jaoks.
- Viimistlus - pärast akende paigaldust viib töövõtja läbi erinevad aknaümbruse viimistlustööd.
Kontroll
Tööde tegemise ajal tuleks jälgida tööde vastavust ehitusprojektile. Kõige kindlam on seejuures ehitusjärelevalve abi, kes jälgib, et kõik saaks tehtud õigesti. Pärast tööde lõppu peaksid ka elanikud uutel akendel ja teostatud töödel silma peal hoidma, et teha kindlaks, kas need vastavad eelnevalt kokkulepitule. Kui midagi on valesti, siis peaks sellest kohe ühistu juhatust teavitama, kes teavitab sellest akende tootjat või ehitusfirmat.
Kokkuvõtteks
Ei maksa unustada, et majad on erinevad ja nende vajadused samuti varieeruvad. Tööde kiireks ja sujuvaks kulgemiseks peavad korteriomanikud ühistuga aktiivselt koostööd tegema, et kõigile oleks selge, mis saama hakkab ja kui kaua see kõik kestab.
Loe ka: Kas valida puit- või plastaken ja millega peaks akna valikul arvestama?