Ennetavalt võib öelda, et enamikele tänapäeva kütteseadmetele sobib traditsioonilise kivikorstna asemel ka moodulkorsten. See on spetsiaalselt välja töötatud, et tagada parim tuleohutus madalatel temperatuuridel ja niiskust eraldavatele põlemisprotsessidele.
Vale korstna valik või veel hullem, vana korstna ühendamine uue küttekoldega, võib põhjustada tuleõnnetuse, korstna lagunemise, niiskuse imbumist siseviimistlusse jms.
Liiga kuum temperatuur sulatab korstna sisemuses olevat materjalid, mis toob tihtipeale endaga kaasa tulekahju. Liiga madalad temperatuurid jällegi tekitavad korstnasse kondentsi, mis imbub läbi seinte siseviimistlusse. Seetõttu on väga oluline kütteseadme valikul ehitada ka sobiv korsten või täiendada olemasolevat.
Teine faktor, mida jälgida on põlemisel tekkiv niiskus. Niiske keskkond tekib näiteks keskküttekateldega ühendatud korstnates.
- Puitahi ning saunaahi põlevad kõige kõrgematel temperatuuridel ning neile sobib hästi kivikorsten.
- Korstnate omadusi märgistatakse CE-märgisega T-tähisega. Näiteks T600 tähendab, et valitud korstna temperatuuritaluvus on 600 kraadi ning see sobib väga hästi just saunakeristele.
- Uuema põlvkonna tänapäevaste küttekehade puhul – pelletiahi, gaasi- ja õlikatel eraldavad põlemisel rohkem happelist niiskust ning moodulkorsten on sellisel juhul parem lahendus.
- Korstna valikul tuleb viia end kurssi uue kütteseadme nõuetega nagu põlemisel eralduvate gaaside temperatuur ja tekkiv niiskus, samuti optimaalne korstna läbimõõt, kus tõmme ning suitsu kiirus on kõige parem nii kütteseadme efektiivsusele kui ka korstnale.
- Korstna valikul ning ehitusel peab kindlasti arvestama ka kõrguse ning piisava korstna soojustamisega.
- Igal küttekehal peab üldjuhul olema eraldi lõõr.
- Erandjuhul tohib spetsiaalseid nõuded ning kaldeid järgides ühendada omavahel kaks küttekollet, mis kasutavad sama kütet.
- Eraldi korrustel olevaid küttekehasid ei tohi samasse lõõri ühendada.
- Korterelamus peab igal korteril olema eraldi suitsulõõr. See väldib suitsugaaside levimist teistesse korteritesse, mis juhtub rõhkude erinevuse tõttu.
Puitahi
Puuhaluga köetavale kaminahjule sobib kõige tavalisem, kindlam ning klassikaline kivikorsten. Telliskorsten on traditsiooniline ning annab kodule miljööväärtusliku õhkkonna.
Vanemat tüüpi ahjudele, kaminale ning sauna sobib vaid töömahukas ning odav, kuid vastupidav telliskorsten.
Kõrgetel temperatuuridel põlevad puuhalud vajavad vastupidavat kivikorstent. Siiski tuleb arvestada, et selline põlemisprotsess on väiksema soojusefektiivsusega kui tänapäevased meetodid ning tekitab palju tahma. Seetõttu tuleb korstent tihedamalt puhastada, kui näiteks moodulkorstnaid, mis tahmavad vähem.
Tavalise kivikorstna siseseintele tekib tihtipeale kondensaadi ning tahma tõttu pigi, mis võib pikemas perspektiivis korstnale kahjulikult mõjuda. Selle välistab kõrgetel temperatuuridel aurustuv põlemisel tekkiv gaas. Seetõttu võiks tavalist haluga köetavat ahju pigem tihedamalt kütta ja vältima vältima ülekütmist.
Kivikorstna ehitusel peab kindlasti tagama sobiva ning tugeva aluspinna ja vundamendi, sest see on oluliselt raskem, kui moodulkorsten. Samuti on kivikorstna ehitusel küll võimalusi ning variatsioone palju, kuid väga hoolas tuleb olla pottsepa valikul. Valesti ehitatud, ebasoodsate nurkadega korsten tahmub, laguneb ning praguneb väga kiiresti.
Kivikorstna ehitusel tuleb arvestada, et müürisegu vajab kuivamiseks aega ning korraga ei saa rohkem ehitada kui kuni 3m.
Pelletiküte
Kuigi pelletid valmistatakse puidujääkidest, põlevad need tunduvalt madalamal temperatuuril, kui puuhalud. Pelletikaminad on uuema põlvkonna küttesüsteem ning põlemisprotsess tekitab suitsugaasi ning happelist kondensaati. Korstna sisu peab olema valmistatud happekindlast materjalist ning sileda sisepinnaga. Pelletikütte kohta loe lähemalt siit.
Ahikütte asendamisel pelletiküttega tuleb kivikorsten ümber ehitada, lisades sellele kaitsva metallist hülsi või asendada metallist moodulkorstnaga.
Keskküte
Tänapäeva keskküttesüsteemide puhul on neile omane madal kütmistemperatuur. Korstnasse jõudvad suitsugaasid on seega madala temperatuuriga ning tekitavad eraldumisel kondensaatvett, mis on happeline ning söövitav.
Kui Sul on tegemist kodu renoveerimisega ja miljööväärtuslikku kivikorstent ei soovi välja vahetada, tuleb see seespidiselt kaitsta happekindlast roostevabast terasest sisetoruga. Põhimõtteliselt tuleb korsten ümber ehitada keskküttele sobivaks, kus eraldub rohkem niiskust.
Gaasiküte ja õliküte
Uuema põlvkonna küttesüsteemid, mis töötavad sarnastel printsiipidel. Põlemine toimub madalamatel temperatuuridel ning eraldab keskmisest rohkem niiskust. Nii õli- kui gaasikütte puhul on kindlasti eelistatum variant moodulkorsten, mis on nii happe- kui ka kondensaadikindel.
Happeline kondensaatvesi hakkab korstent seestpoolt söövitama ning nii on õnnetused kerged tulema juba 2-3 aasta möödudes. Seetõttu tuleb metallkorsten täiustada happekindla roostevaba terasega või ehitada äärmiselt vastupidava keraamilise lisakihiga plokk-korsten.
Soojuspumbad
..korstent ei vaja. Siiski peab olema soojuspumba ruumis õhk hästi ventileeritud. Parim lahendus on sundventilatsioon soojustagastusega. See hoiab küttearveid rohkem kokku, sest torudesse liikuv soe õhk kondenseerub ning kogutakse mahutitesse, kus see läheb taaskasutusse maja soojendamiseks.
Korstna lisatarvikud
Lisaks korstna valikule tuleb olla kindel, et pakkumises on ka kõik vajalikud lisatarvikud. Korstna komplektis peab sisalduma vihmamüts, mis kaitseb vihma ja lume eest. Samuti teeb vihmamüts põlemisprotsessi efektiivsemaks.
Kui võimalik, võiks lisaks olla katuse korrosioonivaba läbiviik. Kui sobivaid detaile kohe hinnapakkumises pole, tuleb need hiljem juurde otsida. Korstna puhastamise teeb lihtsamaks tahmaluuk, mis peab olema testitud ning tulekindel. Katusetarvikud, näiteks redel ning köie kinnituskohad on olulised korstnapühkijale ligipääsemiseks.
Kokkvõtteks
Korstna ehitusel on väga oluline ka lähtuvalt küttekoldest valida korstna kõrgus ning vajadusel lisasoojustus. Korsten ei tohiks liialt kiiresti maha jahtuda ega liiga palju üle kuumeneda. Selliste arvutustega oskab kindlasti aidata juba spetsiifilise küttekolde spetsialist.
Telliskorstna võib ehitada vanemat tüüpi ahjule ning saunakerisele. Moodulkorsten sobib moodsamatele kõrge kasuteguriga küttekolletele, näiteks pelleti- ja gaasikateldele. Parima tulemuse ning oma kodu hindamiseks konsulteeri kindlasti omale sobiva koostöö partneriga.