+ Lisa oma töö      

Korkpõranda ABC

07. aprill 2021 Hange.ee
Tagasi
korkpõrand, korkpõrandad, põrandakatted, põranda paigaldus, vastupidav põrand

Oled Sa otsinud enda koju klassikalist, kuid samas kaasaegset põrandat? Korkpõrand on selleks igati sobilik, kuna klapib kokku väga paljude erinevate kodustiilidega ja jätab seejuures mõnusalt elegantse mulje. Kuid mis materjal kork on või kuidas paigaldatakse? Sellest kõigest saad teada artiklit lähemalt lugedes. 

Ajalugu

Korgitamm on olnud juba tuhandeid aastaid Portugali põlisasukas ja puukoore järgi on saanud nimetuse korkmaterjal. Teadaolevalt hakkasid esimesena kasutama korki põranda valmistamiseks Portugali mungad 16. sajandil. Küll aga polnud kork täiesti tundmatu materjal ka enne 16. sajandit. Enne seda kasutasid vanad roomlased ja kreeklased korki veinipudeli korkide tootmiseks. Tänaseks on kork tänu tehnoloogia arengule muutunud vastupidavaks ja kergesti hooldatavaks ning korkpõrandat on võimalik valida erinevaid mustreid ja värve. Korkpõrand on looduslähedane, kuna korgitamme ei saeta maha, vaid kasutatakse tema koort, mis kasvab tagasi umbes 10 aasta jooksul ehk see on taastuv loodusvara.

Kuidas puukoorest saab põrand? 

Korkpõrand on hästi soe ja elastne ning suurepärane heliisolaator. Värskelt lõigatud kork (ehk siis koor mitte puu) jäetakse kuueks kuuks kuivama. Kui kuivamise periood on läbi, pannakse korgilõigud desinfektseerimise eesmärgil keevasse vette. Nimetatud protsessi eesmärk on see, et kork täielikult puhastada erinevatest putukatest, mustusest jms. Keetmisel tekib korgi pinnale kõvem pindmine kiht, mis teebki ta nii elastseks ja pehmeks. 

Mis kujul korkpõrandat leidub?

Korkplaate on kolme erinevat sorti peene-, keskmise ning jämedateralisi. Peeneteralisi korkplaate kasutatakse graveerimiseks, lamineerimiseks või trükkimiseks ehk siis põhiliselt reklaamtoodete, kingade vahetükkide ning tehniliste tihendite jaoks. Keskmiseteralisi korkplaate võib näha pigem kappide täitmisel ning informatsiooni siltidena seintel. Jämedateralisi korkplaate aga kasutataksegi heli summutamiseks näiteks seintel või laes, samuti hoiab kork väga hästi sooja. 

Nii nagu korkplaate on ka korkrulle esinevates suurustes, rulle eristatakse paksuse järgi millimeetrites. Korkrullid on jällegi head heli summutamiseks, tihendi tegemiseks kui ka kork matina linoleumi või vaiba all. Korkrullide unikaalsete omaduste alla on teretulnud ka näiteks jooga/ fitness matt või hoopis arhitektuuriliste mudelite modelleerimisel. Ühesõnaga korkrulli kasutades saad oma loovuse täielikult lendu lasta, sest rullil on tõesti mitmeid väljundeid. 

Korkparkett on kõige tuntum, mis tavaliselt põrandale paigaldatakse. Korkparkett sobib hästi näiteks magamistuppa ning lastetuppa, kus on oluline just põranda soojus ja pehmus. Korkparkett on õhuke kattematerjal mistõttu peab olema ka aluspind hästi tasandatud ja korda tehtud. 

Millised omadused on korkpõrandal?

Korkpõrand on pehme ning helisummutav, tegelikult tehakse korkmaterjalist ka seinakatteid, kuna need summutavad heli. Seetõttu sobib nimetatud materjal ideaalselt näiteks magamistuppa. 

Korkmaterjal on üpris sitke ja on kindlasti looduslikest ehk orgaanilistest materjalidest üks kõige vastupidavamaid. See kannatab tihedat käimist ja liiklust, aga samas võib olla vastupidavus raskendatud. Seda juhul, kui põrand peab kandma pikemat aega mõne raskust, näiteks klaverit või mõnda muud rasket mööblieset. Korki ei ole küll raske välja vahetada, aga samas kui kork on vahatatud, siis ta taastub kiiremini raskustest, kui näiteks lakitud pinnaviimistluse puhul.

Korkpõrandat on lihtne hooldada ja hästi hooldatud korkpõrand kestab ilusana kümneid aastaid. Korkpõrandaid võid puhastada niiske lapiga või kuivpuhastusega. Kui Sul on lakitud korkpõrand, siis on kõik plekid väga kergesti eemaldatavad. Vahatatud korkpõrandale aga jäävad plekid pisut paremini peale, kuid neid on pea sama lihtne eemaldada, kui lakitud põranda puhul - selleks vaja lihtsalt spetsiaalset vahendit. 

Kork on materjalina ainulaadne, kuna ühegi plaadi muster pole identne tänu oma looduslikule päritolule. 

Kork on soe ja jalasõbralik ehk külmal talvel ta kiirgab soojust tagasi, suvel aga jääb jahedamaks. Korki kasutatakse ruumide sooja isoleerimiseks. 

Lisaboonuseks on see, et kork ei ime endasse tolmu ning ei lase hallitusel tekkida, kork on ka allergiavaba, kuna sisaldab looduslikku ainet. Samas on ta hea alternatiiv soojale vaibale, kuna hoiab endas väga hästi soojust. Kork on 100% orgaaniline ja seda ilma keskkonda kahjustamata.

Korkpõranda viimistlemine

Sul on võimalus valida mitme erineva pinnaviimistluse vahel, kas täiesti naturaalne, eellakitud, vahatatud või vinüüli kihiga kaetud. Eluruumidesse sobivad kõik pinnaviimistlusega korkpõrandad, küll aga näiteks äriruumidesse soovitatakse pigem vinüülkattelist korkplaati. 

Naturaalne korkpõrand, kui Sa otsustad naturaalse korkpõranda kasuks, siis Sind ootab lakkimine või vahatamine pärast paigaldust, mis kaitseks põrandat kulumise ja niiskuse eest. Naturaalne kork ei tõmba tolmu ligi mistõttu sobib hästi näiteks lastetuppa või magamistuppa. 

Eellakitud korkpõrandad on küll eelnevalt lakiga kokku puutunud, kuid siiski soovitatakse üle lakkida, et oleks veel tugevam kaitsekiht ka ühenduskohtade vahel. Eellakitud korkpõrandat soovitatakse paigaldada ruumi, kus on väike liikuvus. 

Kui otsustate vahatamise kasuks, tuleks seda korrata aasta jooksul mitu korda, suurema käidavusega kohtades isegi kuni 4 korda aasta. Pea meeles, et iga paari aasta tagant peaks eemaldama ka varasemad vahakihid, sest need võivad muuta põranda koledaks. 

Vinüülkattega korkpõrandat ei pea viimistlema pärast paigaldust, sest see on juba Sinu eest ära tehtud. Siiski on soovituslik pigem vahatada, kui lakkida. Viimast kasutatakse pigem vaid erijuhtudel, kui põrand peab palju niiskust taluma vms. Lisaks sellele on lakitud põrandat oluliselt keerulisem taastada.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kuidas paigaldada?

Hästi oluline on uurida enne korkplaatide paigaldamist põranda aluspinda, sest kork on üsna õhuke kattematerjal. Korkpõranda puhul soovitatakse kasutada pigem ujuvat lahendust. See tähendab, et põrandaplaate ei kinnitata alusplaadi/pinna külge.

Kui oled otsustanud korkpõranda ise paigaldada, siis see ei nõua väga erilisi tööriistasid. Sul on vaja enamasti haamrit, mõõdulinti, käsisaagi, nurgikut ja akutrelli.

  • Aluspind - korkpõranda paigaldusel on oluline, et aluspind oleks kuiv ning ühtlane, kui põrand on ebatasane tuleb see kindlasti tasandada. Kui aluspind on korrastatud soovitatakse korkpõranda plaadid jätta ruumi kohanema - nii niiskuse ja kliimaga. Seda umbes 48h, et materjal kohaneks täielikult ruumi sisekliimaga. 
  • Paigaldamist alustatakse vasakult paremale, kindlasti jäta laudade vahele paisumisruumi, milleks saad kasutada distantskiilusid, mis eemaldatakse alles, siis kui põrand on paigaldatud.  Esimene parketilaud paigalda vasakusse nurka nii, et sooned jääks seina poole. Kui kasutate liimi tuleks alustada liimimist esimese laua puhul otsasulundi kogu keele ulatuses ning siis jätkata rida. Ühenduskoha kindlustamiseks võib mõõdukalt koputada puitklotsi haamriga.  Kui Sul peaks juhtuma, et liimi läheb parketile tuleb see kohe ära kuivatada, sest hiljem võid nühkides ja kraapides kahjustada parketipinda. Kui oled rea lõpuni jõudnud, siis tee kindlaks, et seina ja parketi vahel oleks alati 10mm vahe nii rea alustades, kui ka lõpetades. Selleks võib kasutada saagi, et laud oleks Sinu toale sobiv.  Kui oled esimese rea lõpetanud, siis tuleb järk järgult esimese rea sulundikeeled liimiga katta ja kinnitada nende külge teise rea lauad. Ära unusta laudu liimida ning ühenduskohti koputada. Kui oled jõudnud viimase lauani, siis jäta laua ja seina vahele 1 cm ruumi. 
  • Äsja valminud põrandal peaks laskma kuivada 24h enne kui liiste hakkad paigaldama. 
  • Pärast paigaldust, kui tegemist on naturaalse korgiga ning pole eellakitud ega vahatatud, siis tuleks katta põrand kas vaha või lakiga ning lihvida põrand siledaks. 

Tundub lihtne?  Tegelikult pole korkpõrandat just kõige lihtsam paigaldada, sest on väga mitmeid tegevusi, mis võivad untsu minna. Kasvõi sellepärast, et Sul pole lihtsalt varasemat paigaldamise kogemust. Põranda paigaldamisel hinda eelkõige oma võimekust kui ka valmisolekut, sest paigaldamine võib võtta kaua aega. Lisaks arvesta, et kõikide lisatarvikute soetamine ning enda ajaline ressurss võib olla hinnalisem, kui spetsialisti palkamine. 

Kuidas hooldada?

Korkpõrand on üsna määrdumiskindel, kuid plekkide korral tuleks koheselt puhastada. Puhastada võib põrandat tolmuimeja ja märja põrandalapiga ning kui vaja kasutada puhastusvahendit, siis kindlasti ainult spetsiaalselt korkpõranda jaoks mõeldud vahendit. Ära kasuta söövitavaid aineid ega lahuseid, sest need rikuvad põranda pinda. Ideaalne temperatuur korkpõrandale on ca 20 °C , kütteperioodil soovitatakse kasutada elektrilist õhuniisutajat, mis aitab tagada põranda kauni välimuse aastateks. 

Kokkuvõte

Korkpõrand on vastupidav ja soe materjal, mida on võimalik paigaldada iseseisvalt, kuid kui varasemalt sellist tööd ei ole teinud tasub mõelda spetsialisti palkamisele. Põrandasse tasub investeerida, sest see on esimene, millega inimene kontakti astub ruumi sisenedes ning mõjutab toa üldist miljööd. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge