+ Lisa oma töö      

Köögi planeerimine - millega arvestada? ABC

23. jaanuar 2023 Hange.ee
Tagasi
köögi planeerimine, köögi kujundamine, köögimööbel, sisekujundus, köögi ehitamine, köögi planeering

Köögi planeerimisse ei tasu suhtuda kergekäeliselt, sest funktsionaalne ja ilus lõpptulemus teeb tunduvalt nauditavamaks igapäevase köögis toimetamise. Kui köök on kvaliteetselt sisustatud ja ehitatud võib arvestada, et tõuseb ka kinnisvara väärtus. Seejuures ei ole tegemist kerge ülesandega, kuna valikuid on äärmiselt palju ja n-ö ühte ideaalset kõigile sobivat varianti on samuti raske välja tuua.

Köök on täiuslik ainult siis, kui selle loomisel on arvestatud personaalsete soovide ja olemasoleva ruumi eripäradega. Kõigil neil põhjustel on hea planeerimisse kaasata spetsialist, kes aitab erinevad aspektid ja pisidetailid läbi mõelda. Kuid enne kui pöördud kellegi teise poole on oluline, et teed ise põhjaliku köögi plaani. Siis oskab protsessi kaasatud ekspert kõiki sinu erisoove arvesse võtta. Järgnevalt toome välja mõned punktid, millele kööki planeerides mõelda.

Koosta soovide nimekiri

Alustada võiksid nimekirja koostamisest, kus on detaili täpsusega üles loetletud kõik, mida oma unistuste köögis näha tahaksid. See hõlmab kõike alates kappide disainist, lõpetades eksklusiivsete elementidega, mida oled ehk mõnes ajakirjas näinud.

Kui mõtteid jääb väheseks tasub pöörduda erinevate disaini käsitlevate veebilehtede ja ajakirjade juurde, et sealt inspiratsiooni ammutada. Selles etapis ei ole kuigi oluline see kui mõistlikud need soovid tegelikult tunduvad. Samas annab sellise nimekirja olemasolu koostöös eksperdiga hiljem võimaluse välja töötada lahenduse, mis on võimalikult lähedane sinu unistustes eksisteerivale köögile ning isegi kui mõni element jääb planeeritavast köögis hiljem välja, saab see otsus tehtud kaalutletult.

Kui sinu vanas köögis on elemente, mida sa kindlasti oma uues köögis näha ei taha siis tasuks ka nendest nimekiri koostada. Nii on kindel, et asjad, mis sinu jaoks ei tööta, jäävad planeeritavast köögist välja.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Pane paika eelarve

Kuna tegemist on reeglina kuluka projektiga tuleks järgmise sammuna tuleb panna paika eelarve, mille piiridesse planeeritav köök peab mahtuma. Sellest, kui palju oled valmis kulutama, sõltub see kui paljud erisoovid eelnevalt valminud nimekirjast on võimalik ellu viia. Samas, kui töötad koos oma ala eksperdiga oskab ta ka väiksema eelarve puhul soodsamaid alternatiive välja pakkuda. 

Eelarve koostamisel arvesta ka sellega, et kuludena ei lähe arvesse pelgalt soetatav mööbel ja köögiseadmed. Arvestama peab ka võimalike väljaminekutega toru- ja elektritöödele ning seinade ja lagede üle värvimisele või parandustöödele. Esialgset eelarvet koostades jäta kindlasti ka 10% ulatuses ruumi ootamatutele kulutustele, mida ehk planeerimise algjärgus veel ette näha ei oska.

köögi planeerimine, köögi kujundamine, köögimööbel, sisekujundus, köögi ehitamine, köögi planeering
Köögi planeerimine on keerukas protsess ja arvestada, et eelarves oleks ruumi ka ootamatutele kulutustele.

Mõtle läbi köögi ruumikasutus

Järgmises etapis peaksid läbi mõtlema, kuidas erinevate funktsioonide täitmiseks olemasolevat ruumi kasutama hakkad. Siinkohal tuleb paika panna, kus on näiteks toidu valmistamise ja söömise ala. Kui plaanid kasutada kööki  külaliste vastuvõtmiseks või tahad sinna lisada võimaluse lastele pisikese kunstinurga luua tuleb ka sellel oma koht leida.

Loomulikult sõltub erinevat eesmärki täitvate  alade hulk suuresti köögi mõõtmetest, kuid targalt planeerides on võimalik kasutada olemasolevat ruumi ka multifunktsionaalselt. Üks kuldne reegel, mida aga igas köögis võiks kindlasti arvestada on see, et pliit, kraanikauss, külmkapp ja toidu ette valmistamiseks vajaminev lauapind ei tohiks üksteisest liiga kaugel asuda.

köögimööbel, köögi planeerimine, köögi kujundamine, sisekujundus, köögi ehitamine, köögi planeering
Köögimööblit planeerides tuleb hoolikalt läbi mõelda, mis funktsioone need täitma hakkavad.

Mõõda köök hoolikalt üle

Enne veel, kui hakkad detailselt planeerima kappide ja tehnika asukohtasid, mõõda köök väga hoolikalt üle. Iga sentimeeter omab siinkohal tähtsust, et kõik ikka kenasti oma kohale mahuks. Seega, kui sa ei tunne ennast selles osas väga kindlalt, võta ühendust professionaalse mõõdistajaga, kes selle töö sinu eest ära teeb.

Ära unusta, et kindlasti vajavad üle mõõtmist ka kõik seinaavad ja kui plaanid paigaldada köögisaare, mõõda ära põrandapind, et oleks teada, kas mõlemale poole saart jääb piisavalt liikumisruumi.

Vali välja kapid

Kui üldplaan on paigas ja köök hoolikalt üle mõõdistatud on aeg mõelda detailselt, millised kapid ja kuhu paigutada. Siinkohal tuleb mõelda nii nende välimusele, kui ka sisule. Õige sisuga kapid õiges asukohas teevad köögi kasutamise tunduvalt mugavamaks. See on ka koht, kus lõpuks kööke tundva spetsialisti abi ilmselt kõige rohkem vaja läheb.

Välimuse osas tuleb arvestada, et eriti, kui on tegemist avatud planeeringuga köögiga, on äärmiselt oluline, et see sulanduks kokku ülejäänud interjööri lahendusega. Samas tuleb köögi puhul lisaks heale väljanägemisele alati arvesse võtta ka erinevate materjalide kasutamisel nende praktilist poolt. 

köögimööbli valik, köögi planeerimine, köögi kujundamine, sisekujundus, köögi ehitamine, köögi planeering
Kui planeerite avatud kööki siis peab arvestama, et see sobituks kokku ka ülejäänud ruumiga.

Mõtle läbi milline saab olema töötasapind

Töötasapinna planeerimisel tuleb läbi mõelda sellele kui palju seda erinevates köögi osades on vaja ja valida ka sobiv materjal. Kindlasti peaks vähemalt 60 cm laiuselt jääma tasapinda kraanikausi, pliidi ja ahju kõrvale, kuid kui valmistad sagedasti süüa, siis vajad seda ideaalis ilmselt rohkem. Seal, kus töötasapinna kasutamist ette näha ei ole, võib lisa hoiuruumi saamiseks paigaldada näiteks maast laeni kapid. 

köögitasapind, köögitasapinna materjal, köögi tasapinna suurus
Hea töötasapind pind on vastupidav, tugev ja kergesti hooldatav.

Vali välja tehnika

Kindlasti tuleb läbi mõelda, millist tehnikat köögis kasutatakse ja kas erinevad seadmed saavad olema eraldiseisvad või köögimööblisse integreeritavad. Enamus saadaolevat tehnikat on mõeldud 60 cm laiuste kappide tarbeks, seega kui plaanid paigaldada näiteks laiema pliidi või hoopis kitsama nõudepesumasina, on väga oluline sellega juba planeerimise etapis arvestada.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Pane paika köögi valguslahendus

Isegi, kui köögis on suured aknad ja palju loomulikku valgust, tuleb arvestada, et kappide alla jääva tööpinna valgustamiseks on kindlasti vaja paigaldada lisavalgustus. Lihtne lahendus on siinkohal kasutada kappide alla paigaldatavaid valgusribasid. Samuti on hea mõte varustada sügavad kapid ja sahtlid, kus hoiad palju erinevaid tarvikuid valgustusega, mis aktiveerub kapi või sahtli avamisel. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge